Възможно ли е парников газ да бъде средството, което да направи фракинга по-малко спорен?
Звучи невероятно, но китайски изследователи твърдят, че използването на въглероден диоксид вместо вода за разбиването на скалите може да бъде по-екологичен начин за извличане на изкопаеми горива.
Традиционното хидравличното разбиване, както подсказва името му, включва вкарването под налягане на големи количества вода под земята, за да се създадат пукнатини в шистовите скали и да се освободи нефт и газ. Предлага се въглероден диоксид като алтернатива, която може да се справи със значителното потребление на вода. Тази технология може също така да се справи с проблемите, свързани с замърсяването на водата, която се връща обратно на повърхността след процеса.
За да провери доколко газът може да бъде ефективен, китайски изследователски екип използва CO2 в пет кладенеца в нефтено находище в Североизточен Китай и провежда лабораторни тестове върху скални проби от югозападен Китай. Изследователите откриват, че кладенците произвеждат до 20 пъти повече петрол след фракинга с CO2.
"Тези реални резултати показват, че в сравнение с хидравличното разбиване, разбиването с CO2 е важна и по-зелена алтернатива", заключават изследователите.
Водно налягане
Въглеродният диоксид може да бъде полезен начин за справяне с потреблението на вода при фракинга в сухите райони на САЩ и дори в Обединеното кралство, където ВиК компаниите твърдят, че фрекинг може да окаже натиск върху местното водоснабдявания. Също така има перспектива за добиване на повече ресурс от шистов газ в Китай, който е най-големият източник в света, но не се използва толкова бързо, колкото в САЩ.
"Находищата в Китай може да са по-подходящи за разбиване с CO2", коментира Нанан Сун (Nannan Sun) от Китайската академия на науките. Но добавя, че е твърде рано да се каже дали може да промени скоростта, с която се развива китайската индустрия за фракинг.
Докато използването на газ може да бъде по-зелено чрез намаляване на използването на вода и потенциалното замърсяване на водите, изследванията не показват, че разбиването с CO2 е по-добро от околната среда като цяло. Наистина част от CO2 може да остане в скалите, но Нанан отбелязва, че също така може и да изтече след фракинга, което би допринесло за глобалното затопляне. Ако разбиването с въглероден диоксид икономически оползотворява повече петрол и газ, това би увеличило запасите от изкопаеми горива, които могат да се използват.
„Това проучване не включва анализа, който е необходим, за да се установи дали разбиването с CO2 ще доведе до цялостно намаляване на глобалните емисии на парникови газове“, подчертава Хана Чалмърс (Hannah Chalmers) от Университета в Единбург.
Освен това, има малко признаци, че технологията с CO2 ще се приеме от фракинг компаниите някога. Според Нанан събирането и транспортирането на CO2 до обекта е само една от пречките, а британската нефтена компания UKOOG заяви, че водата все още е най-добрият избор за фракинг.
Справка: Fracturing with Carbon Dioxide: From Microscopic Mechanism to Reservoir Application, Xuehang Song et al., Joule , DOI: 10.1016 / j.joule.2019.05.004
Източник: Could fracking with carbon dioxide instead of water be greener?, NewScientist