Ядрената енергия ще играе жизненоважна роля в чистия енергиен микс на Европа

Ваня Милева Последна промяна на 13 ноември 2024 в 10:05 759 0

Инспектор на Комисията за ядрено регулиране на САЩ в централата Vogtle Unit 4

Кредит Nuclear Regulatory Commission, CC By 2.0

Европа не е единственото място в света, което обмисля инвестиции в ядрена енергия. Снимката показва инспектор на Комисията за ядрено регулиране на САЩ в централата Vogtle Unit 4 на река Савана в Джорджия, която генерира достатъчно електричество. Vogtle Unit 4 влезе в експлоатация в края на април 2024 г. Сега четирите блока са най-големият източник на ядрена енергия в Съединените щати.

Строят се нови ядрени централи по света. Ядрената енергия може да намали необходимостта от скъпи разширения на електропреносната мрежа и съхранение на енергия.

Свидетели сме на енергийна революция. Живеем в епоха на електрификация на фона на климатична криза, която изисква чисти енергийни решения. Ядрената енергия, енергиен източник, който се сблъсква със скептицизъм от десетилетия, а може да бъде ключова за решаването на този проблем във връзка с възобновяемите енергийни източници.

Нарастващият интерес към ядрената енергия сигнализира за ясна промяна в енергийния сектор.

Например Microsoft проучва сделка за повторно отваряне на блок 1 в атомната електроцентрала Three Mile Island на цена от около 100 долара за мегаватчас за електроенергията. Въпреки че тази цена е по-висока от изравнените разходи за слънчева и вятърна енергия, тя подчертава нарастващата стойност на стабилната, целогодишна енергия.

Това е тенденция сред технологичните гиганти, навлизащи в пространството на ядрената енергия, водени от желанието за стабилна енергия без емисии през цялата година.

По-голяма роля от очакваното по-рано

В скорошно проучване на Европейската енергийна система до 2050 г. изследователи от Норвежкия университет за наука и технологии (NTNU) установяват, че дори скъпата ядрена енергия може да доведе до по-достъпна енергийна система като цяло. Най-важното е, че ядрената енергия може да намали необходимостта от скъпи разширения на електропреносната мрежа и съхранение на енергия.

Освен това, това би намалило въздействието върху околната среда чрез намаляване на количеството земя, необходимо за вятърни паркове и ферми за слънчева енергия, и може да намали замърсяването на въздуха. В същото време ядрената енергия може да увеличи стойността на възобновяемите енергийни източници като слънцето и вятъра.

С повече ядрена енергия в системата, вятърните и слънчевите ресурси се използват по-добре, намалявайки дела назагубената възобновяема енергия. Освен това слънчевата енергия има по-висока възвръщаемост на своята електроенергия. По същество ядрената енергия увеличава стойността на инсталираните възобновяеми енергийни източници.

Към най-евтиния енергиен микс

Въз основа на прогнозираното търсене на енергия за постигане на нетни нулеви емисии чрез електрификация, изследователите на NTNU намират оптималната комбинация от технологии за минимизиране на енергийните разходи до 2050 г. Те откриват, че няма значение дали Европа успешно изгражда евтина, модулна ядрена енергетика или Европа продължава по пътя на бавното изграждане на големи атомни електроцентрали, защото и в двата сценария ядрената енергия ще расте и ще играе решаваща роля в зеления преход.

"Моделът на потребление, който изисква нарастващи количества стабилна енергия, ще направи ядрената енергия по-ценна като част от енергийния микс", пишат изследователите.

Стандартните конструкции на реактори могат да намалят разходите

Достъпната ядрена енергия означава, че Европа успява с развитието, наблюдавано в Абу Даби (Барака)Атомната електроцентрала Барака (Barakah) в Обединените арабски емирства, в процес на изграждане през 2017 г. Кредит: Wikiemirati. CC BY-SA 4.0

Разходите се свеждат до минимум, ако се избере стандартна конструкция на реактора преди изграждането, за да се спестят разходи и време. Освен това изграждането на множество реактори на едно и също място допълнително намалява разходите чрез значителни печалби от обучението между първия и четвъртия блок.

Ако Европа може да се научи да развива ядрена енергетика по този начин, ядрената енергия може да продължи да бъде най-големият източник на енергия с нулеви емисии в Европа за години напред.

Учим се от предишни грешки

"Ядрената енергия ще стане скъпа, ако обществото не успее да се поучи от неотдавнашни проекти като проекта Olkiluoto 3 във Финландия, чието изграждане и пускане в експлоатация продължи 18 години", заявява Мартин Хелмеланд (Martin Hjelmeland), постдокторант във Факултета по електроенергия на NTNU и първи автор на изследването. "Също така струва значително повече от очакваното."

В този първи по рода си проект само половината от проекта бе завършен преди началото на строителството, а регулаторната намеса по време на строителството допринася за превишаване на разходите и времето.

В консервативния сценарий, при който Европа не успява да постигне типичното време за изграждане от 6 до 8 години, голям дял от ядрената енергия ще бъдат изместени от вятърна енергия на сушата, обяснява Хелмеланд. Въпреки това ядрената енергия все още ще запази важна роля в енергийния пейзаж на Европа.

"Нашето изследване също така показва, че ядрената енергия може да стане релевантна дори в страни с изобилие от хидроенергия като Норвегия", отбелязва Йонас Кристиансен Ноланд (Jonas Kristiansen Nøland), доцент в катедрата по електрическа енергия на NTNU и съавтор на статията. "Това ще зависи от няколко несигурни фактора. Нивата на разходите ще бъдат критични, но също така зависят от степента на развитие на вятърната енергия на сушата и необходимостта от стабилна мощност, задвижвана от електрификацията на тежката промишленост или създаването на енергоемки центрове за данни за изкуствени интелигентност."

Европа е изправена пред значителни енергийни предизвикателства и ядрената енергия може да играе важна роля в решаването на много от тези проблеми, разказват изследователите. За да се случи това, Европа трябва да преразгледа своя подход към ядрената енергия, да се поучи от грешките в миналото и да приеме балансирана енергийна политика, която третира ядрената енергия наравно с други нисковъглеродни енергийни източници. По този начин можем да гарантираме, че разполагаме с необходимите инструменти за ефективно справяне с предизвикателствата, които предстоят.

Справка: Martin Hjelmeland, Jonas Kristiansen Nøland, Stian Backe, Magnus Korpås,
The role of nuclear energy and baseload demand in capacity expansion planning for low-carbon power systems, Applied Energy, Volume 377, Part A, 2025, 124366, ISSN 0306-2619,
https://doi.org/10.1016/j.apenergy.2024.124366 ( https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306261924017495 )

Източник: Nuclear energy will play a vital role in Europe’s clean energy mix, Norwegian University of Science and Technology

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !