Учени от университета в Принстън са решили да проверят дали е валиден един лесен тест за определяне на работоспособността на батериите, разказва Марк Лорч (Mark Lorch) от University of Hull в статия, публикувана в сайта "Разговорът" (The Conversation).
Според общоприетия мит, батерията трябва просто да се хвърли на пода. Ако е "мъртва", ще подскочи след удара, а ако е "жива" - няма да помръдне. Въпреки скептичното отношение на някои, излиза, че този метод има научна основа.
Алкална батерия. Схема: Tympanus
Проучването е установило, че колкото е по-слаба батерията, толкова повече отскача от пода, но максималният отскок се достига, когато батерията е изтощена точно наполовина. Учените са изследвали различни степени на разреждане на батерията и са проучвали съдържанието й със сканиращ електронен микроскоп. Те открили, че в хода на процеса на разряда й, батерията претърпява както химически, така и физически промени.
Окислявайки се, цинкът се превръща от гел в твърдо вещество, подобно на керамика. В междинния етап на окисляване се оформят между твърдите частици нещо като мостове като цяло тази структура работи подобно на система от пружини. Това прави батерията по-скоклива, отколкото, когато съдържанието й е било в състояние на гел.
Така отскокът на батерията, който показва състоянието на цинковия оксид, може да ни подскаже, че батерията не е съвсем нова. Все пак, не бива да се доверяваме безрезервно на този метод - той не е много точен, а и възможно е скоро да се появят батерии с принципно нова конструкция.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари