Да си късоглед със сигурност не е хубаво, но те могат (без очила) да виждат такива оптични ефекти, които "обикновените" хора не могат. Страдащите от миопия (късогледство) никак не са малко и може би ще е любопитно да придобиете поне бегла представа какъв изглежда светът за тях.
Естествено, не можете да видите света през чужди очи - някои казват, че дори не можем да знаем дали това, което мислим за червено изглежда по същия начин за другите, но това е философски въпрос. Ще се опитам да ви разкажа (аз имам миопия -9 плюс астигматизъм 1 диоптър като екстра), а и да ви покажа с фотографии и картини света през късогледите очи.
1. Размазани детайли на дневна светлина
Преди всичко, късогледият никога не вижда резки очертания - всички предмети за него са с неясни контури. Човек с нормално зрение, поглеждайки към дърво, разграничава отделните листенца и клонки ясно очертани на фона на небето. Късогледият вижда безформена зелена каша от неясни и фантастични форми - детайлите за него са недостъпни.
За да добиете представа как изглежда това и какъв вид е това размазване, разгледайте тези илюстрации от уикипедия:
Илюстрация: wikipedia.org
Това са все пак ефекти при сравнително нисък диоптър - около 2-3 - при по-големи диоптри лицата на такова разстояние са само розови овали с двойка тъмни петна за очите. По-скоро - нещо такова:

Но тези фотографии имат един съществен недостатък - липсват уникалните за този вид зрение ефекти на различните по-ярки и осветени предмети, а също отражения, отблясъци - те се уголемяват с фантастичен ореол и понякога са с двойни, тройни и т.н. постепенно намаляващи повтарящи се контури - ефект на дифракцията.
Художникът Филип Барлоу от Кейптаун твори в стил, който може да се определи като "късоглед", а самият той го описва като "линията между физическия и духовния свят е привидно била отстранена". Неговите картини са много по-близо до "реалността" на късогледия, отколкото предишните фотографии, обработени с Photoshop.


По-ярките петна на светлите обекти най-добре се забелязват през нощта.
2. Ефектът "боке" през нощта
През нощта всички ярки обекти - улични лампи, осветени прозорци и др. - се разрастват до огромни размери, превръщайки гледката в истинска абстрактна картина със закръглени ярки петна и тъмни и мъгляви силуети.
Картина на Филип Барлоу
Този ефект не може да се получи върху фотографии с "Gaussian Blur" от Photoshop, а по-скоро с нещо като ефекта "боке" при фотографиите, но без фокусирани участъци.
Това не е изненадващо, защото и фотоапаратите и човешкото око са все оптични инструменти, които се подчиняват на едни и същи физични закони.
Най-удобният начин да се обясни разликата в нощни снимки с ярки светлини.
Това е оригиналната снимка на нощен Монреал:

Като се приложи "Gaussian Blur" във Photoshop, ефект, който не показва реалността на късогледите, ето какво се получава:

А ето какво би видял късоглед човек без очила:

Разликата е, че при обикновеното размазване на светлите и тъмните области, се смесват в нещо средно. А с ефекта "боке" се появяват на замъгления фон ярки петна, кръгове, съвсем ясно очертани, които покриват тъмната част.
Нощното небе
Нощното небе е съвсем различно и има още по-красиви ефекти - например Луната изглежда с двойно по-голям диаметър, понякога с форма на сърце (ако имате астигматизъм). Късогледите виждат само най-ярките звезди, но тези няколко космически тела изглеждат огромни.

3. Дифракция
![]() |
Късогледите виждат "прашинки", "ивици", "точици", обилно декорирани с дифракционни кръгове на всеки край или чупка.
Може да добиете представа от снимката вляво:
Лекарите твърдят, че това са т.нар. мътнини - сенки, хвърлени от протеинови телца, намиращи се в подобното на гел вещество, наречено стъкловидно тяло, което изпълва по-голямата част от вътрешността на окото и благодарение на него то запазва кръглата си форма. Когато премине през лещата, фокусираната светлина трябва да премине и въпросното вещество, за да достигне ретината в задната част на окото.
Петно на Араго-Поасон. Илюстрация: wikipedia.org |
Тези мътнини се виждат и от хора с нормално зрение - тези частици плават по повърхността на окото и рязко се отместват при мигане.
Концентрични кръгове и другите шарки, които обграждат частиците са проява на дифракцията на светлината. Дифракция е много лесно да се види с невъоръжено око от късогледите.
Освен това, понякога се виждат дори петна на Араго-Поасон (ярко светло петно в центъра на сянката) в малките частици. Този феномен е демонстриран в експеримент на Араго и с него е доказана вълновата природа на светлината.
4. Разлагане на светлината - спектър
Често в ореола около светлинните източници се виждат петна и снопчета, оцветени с цветовете на дъгата.
Ако носите очила с голям диоптър и ако пада светлина от страничен източник, краищата на стъклата могат да играят ролята на призма, която разлага светлината в спектър.

Опитни физици с големи диопри твърдят, че няма никакви проблеми да различават лампи с нажежаема жичка с нейния непрекъснат спектър от газовите лампи, с отделната тясна емисионна линия и могат да правят с невъоръжено око спектроскопия в някакви разумни граници.
5. На какво се дължи всичко това
Всички тези оптични ефекти - размазаността, дифракцията, спектъра - се дължат на факта, че при късогледите очната леща фокусира светлината от далечен източник не върху ретината, а пред нея, така че на самата ретина изображението е подложено на всичките изброени оптични явления.

Ако светът се размазва пред очите ни, това не означава, че не е красив. А светът е прекрасен във всичките му проявления. Вижте още от картините на Филип Барлоу:




























Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11.05 2015 в 14:11
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи