23 интересни факта за Гренландия

Ваня Милева Последна промяна на 09 януари 2025 в 23:14 6931 0

Крабрежен ледник с приближаващо се корабче

Кредит https://visitgreenland.com/

Почти 80% от повърхността на Гренландия е покрита с леден щит.

Гренландия е едно от най-непознатите и изолирани места в света. По доста неочакван начин тази северна страна влезе в новините. Ето няколко интересни факта (извън геополитиката), даващи представа за тази завладяваща арктическа територия.

1. Най-големият остров в света, който не е континент

Гренландия всъщност е класифицирана като най-големият остров в света, а Австралия се счита за континент. Това разграничение се дължи главно заради геоложки фактори, тъй като Гренландия е част от Северноамериканската тектонична плоча, докато Австралия се намира върху собствената си тектонична плоча. Общата площ на Гренландия е 2,16 милиона квадратни километра, включително други крайбрежни острови.

Гренландия е голяма, но размерът ѝ изглежда силно преувеличен на картите, основани на проекцията на Меркатор, при които площите близо до полюсите са разтеглени.

Карта на Гренландия. Кредит: Wikimedia Commons 

2. 80% от Гренландия е покрита с лед

Почти 80% от повърхността на Гренландия е покрита с леден щит. Районът без лед може да е сравнително малко, но все пак е с размерите на Швеция.

Един от най-удивителните факти за Гренландия е, че "вътрешният лед" на Гренландия е втората по големина ледена покривка в света (след Антарктика). На някои места дебелината ѝ достига до 3500 м.

Топографска карта на земната повърхност на Гренландия. Дебелата около 3 км ледена покривка е избутала централните части на острова под морското равнище. Кредит: Wikimedia Commons

3. Гренландия има най-ниската гъстота на населението в света

Въпреки че е голям, островът има население от само 56 480 души (оценка от 2017 г.). Тя е една от най-слабо населените страни в света, с 0,03 души на квадратен километър. Разбира се, населението не е разпределено равномерно и никой не живее в по-голямата част от страната, но дори и тогава – има достатъчно място да бъдете сами – дори в столицата.

4. Гренландия има само един град, който не е на брега

Тъй като само покрайнините на Гренландия излизат изпод снега през лятото, всички градове и селища в Гренландия са разположени на брега.

Изключение прави Кангерлусуак, чието име означава "голям фиорд". Не е изненадващо, че се намира на около 160 километра от главната брегова ивица в края на много дълъг фиорд.

Поради "вътрешното" си местоположение това е място с може би едни от най-ниските температури в страната и е една от крайните точки за пешеходен туризъм на дълги разстояния: Пътеката на Арктическия кръг.

Кангерлусуак през лятото. Кредит: Wikimedia Commons

Гренландските къщи са изключително живописни: От колониалните времена къщите в Гренландия са били малки и боядисани в ярки цветове, така че да се открояват в пейзажа. Някога всеки цвят е имал специфично значение, което обозначава употребата на сградата, но в наши дни жителите на Гренландия могат да избират какъвто цвят желаят за къщите си.

Цветовете на Илулисат. Кредит: Wikimedia Commons

5.  Гренландия е получила името си като рекламен трик, но Гренландия наистина е била зелена

Тъй като по-голямата част от Гренландия е покрита с лед, сняг и ледници, арктическата страна, защо се нарича "Гренландия" ("зелена земя")?

Всъщност островът е получил името си от Ерик Червенокосия, заточен заради убийство на острова викинг. Той е измислил името с надеждата, че ще привлече други заселници да го последват в Гренландия и да създадат нови селища там.

Всъщност Южна Гренландия (където се е заселил Ерик Червенокосия) е забележително зелена през лятото. 

Hvalsey ("Островът на китовете"; гренландски Qaqortukulooq) е мястото на най-големите, най-добре запазени викингски руини в Гренландия. През 2017 г. е вписан в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство и е част от обекта Kujataa. Кредит: Wikimedia Commons 

Има останки от викингски руини в Южна Гренландия и по западното крайбрежие, най-добре запазените от тях се намират в Южна Гренландия близо до Какорток, Касиарсук и Игаликуи.

Според учените Гренландия наистина е била доста зелена, но преди повече от 2,5 милиона години, а древната почва е била замразена в продължение на милиони години под около 3 км лед.

6. Гренландия е автономна държава

Гренландия е автономна държава в рамките на Кралство Дания. Въпреки че Гренландия е географски част от Северноамериканския континент, тя е политически и културно свързана с Европа от около хилядолетие. От 1721 г. Дания има колонии в Гренландия, но страната става част от Дания през 1953 г. През 1979 г. Дания предоставя самоуправление на Гренландия, а през 2009 г. е въведено разширено самоуправление, което прехвърля още повече правомощия за вземане на решения и повече отговорности на Гренландско правителство. Съгласно новата структура Гренландия постепенно може да поема все повече и повече отговорности от Дания, когато е готова за това.

7. 4500 години история

Според историците първите хора са пристигнали в Гренландия около 2500 г. пр.н.е. Групата мигранти очевидно е изчезнала и е била наследена от няколко други групи, мигрирали от Северна Америка.

В началото на 10-ти век норвежци от Исландия заселват необитаемата южна част на Гренландия, но изчезват в края на 15-ти век. Инуитите са мигрирали тук от Азия през 13 век и техните наследници са оцелели и до днес.

Повечето гренландци инуити са техни преки потомци и продължават да практикуват някои от вековните традиции.

Гренландска инуитска жена в традиционно облекло на круизен кораб край Западна Гренландия. Източник: www.grida.no/resources/4194. Кредит: GRID-Arendal, Peter Prokosch (CC BY-NC-SA 2.0)

8. Културата на инуитите

Днес 88% от населението на Гренландия са инуити (предимно калаалити) или смесени датчани и инуити. Останалите 12% са от европейски произход, предимно датчани. Честно казано, гренландците всъщност не харесват да бъдат наричани "ескимоси". Правилното име за тях е инуити или калаалити, което всъщност означава "гренландци" на местния инуитски език, калаалисут. Гренландците инуити се идентифицират силно с инуитите в други части на света, като Канада и Аляска, и всъщност споделят някои прилики и в своите езици.

9. Гренландия има най-северната столица в света – Нуук

Нуук и Рейкявик се борят за титлата най-северна столица, но Нуук изпреварва исландската столица само с няколко километра. Но тъй като Гренландия все още е част от Кралство Дания, Рейкявик е най-северната столица на суверенна държава.

Почти една четвърт от населението на Гренландия живее в столицата Нуук. Този град е най-големият и най-космополитният град на острова и разполага с доста музеи, модерни кафенета и модни бутици за малкия си размер. За да се запознаете със страната, не забравяйте да посетите Националния музей на Гренландия, както и Музея на изкуствата. Обграден от планини, градът е кацнал в устието на гигантска система от фиорди, което прави лесни еднодневни екскурзии до фиордите и околната природа.

Най-северната столица в света – Нуук. Кредит: Wikimedia Commons 

10. Може да се стигне до Гренландия само от Дания или Исландия

Въпреки че Гренландия е географски част от северноамериканския континент, не може оттам да летите директно (за момента). Първо трябва да стигнете до Копенхаген или Рейкявик, за да получите достъп до страната.

Основното международно летище на Гренландия не е в нейната столица.

Нуук, столицата, се намира на 317 км (по права линия) от Кангерлусуак - където се намира главното международно летище. Две от предизвикателствата на транспорта в Гренландия са нейният терен и времето.

Докато Нуук е заобиколен от планини, Кангерлусуак е разположен на огромна широка равнина и има най-стабилното време в страната.

Някои от международните летища на Гренландия някога са били въздушни бази през Втората световна война.

Разположена на най-прекия път на полета между Северна Америка и Европа – Гренландия е заемала стратегическа позиция за съюзниците по време на Втората световна война.

Летищата Кангерлусуак и Нарсарлусуак (сега две от международните летища за Гренландия) първоначално са били построени и притежавани от САЩ заради Втората световна война. Имало е и трето летище в Източна Гренландия - Blue East Two - което сега е изоставено, но все още съдържа руини и останки от онази епоха.

Леденият щит на Гренландия. Кредит: Wikimedia Commons

11. В Гренландия няма пътища

Един от най-необичайните факти за Гренландия е, че макар да има площ от 2,16 милиона квадратни километра, няма пътища или железопътна мрежа, която да свързва населените места едно с друго. 

Пътната система в Гренландия е изключително ограничена заради пресечения терен, дълбоките фиорди, които оформят бреговата линия, ледената покривка на Гренландия и много малкото население.

В градовете има пътища, но те свършват в покрайнините. Всички пътувания между градовете се извършват със самолет, лодка, хеликоптер, снегомобил или шейна с кучешки впряг. Лодките са най-популярният начин за придвижване и често се използват от местните хора, за да обикалят из фиордите всяко лято.

12. В Гренландия има повече лодки, отколкото коли

Океанът и фиордите осигуряват най-обширната система от "магистрали" в Гренландия, поради което повече гренландци притежават лодки, отколкото автомобили. В много от малките населени места няма да видите нито един автомобил, но има много лодки, вързани на брега.

13. Най-дългият път на Гренландия е около 35 км

Това минава от Келивил (изследователска станция), през Кангерлусуак и чак до ледената покривка на Гренландия. Първоначално е построен от Volkswagen, за да им даде достъп до тяхната писта за тестване на коли, която е построена върху вътрешния лед. Сега се използва за туризъм и за осигуряване на лесен достъп на научните изследователи до ледената шапка.

14. Кучетата все още се използват от ловците за транспорт през зимата

Шейните с кучешки впряг все още са активна част от гренландската култура и много ловци използват този древен начин на транспорт през зимата.

Гренландското куче (Grønlandshunden) е единствената порода, разрешена на север от Арктическия кръг и в Източна Гренландия. Това е древна порода, смятана за директен наследник на кучетата внесени в Гренландия от първите инуити.

Експедиция с кучешки впрягове в Източна Гренландия. Кредит: Markus Trienke (CC BY-SA 2.0)

В продължение на хиляди години гренландското куче е било специално отглеждано за издръжливост. За да се запази чистотата на породата и да се гарантира, че бъдещите поколения ще могат да изпълняват традиционната си роля в това арктическо общество, е незаконно да се въвежда всяка друга порода кучета в зоните за кучешки впряг.

За съжаление моторните шейни започват да ги изместват (не е необходимо да се хранят и да се грижат за тях през цялата година), така че ако имате възможност – не забравяйте да отидете на пътуване с кучешки впрягове, докато сте в Гренландия. Помага да се запази това културно наследство.

15. Гренландия има най-чистите въздух и вода в света

С много малко хора и още по-малко автомобили и индустрия – в Гренландия може да се диша наистина дълбоко. 

От потоците или реките в страната може да се пие свободно, без да е необходим филтър.

16. През лятото става доста приятно

Гренландия често се смята за изключително студена. И въпреки че през зимата наистина става доста студено, лятото обаче може да бъде красиво и приятно.

Ако грее слънце и няма много силен вятър, може да стане 18-20 градуса по Целзий. 

Когато снегът се стопи, арктическата растителност на Гренландия оживява. Изобилието от цъфтящи диви цветя изненадва повечето посетители.

Цъфтящите глави на памуковата трева Eriophorum се срещат често по влажните поляни на Гренландия. Кредит: Wikimedia Commons

17. Без значение къде се намирате в Гренландия, ще видите айсберги. Тук е и най-активния ледник в Северното полукълбо

Фиордът Илулисат Исфьорд (дат. Ilulissat Icefjord) се врязва на 40 км в границите на Гренландския леден щит с ширина 5-10 км. 

В северозападната част на фиорда се намира третият по големина град в Гренландия - Илулисат, "туристическата столица на Гренландия". Фиордът завършва с ледника Якобсхавн, най-активният ледник в Северното полукълбо на планетата. Площта му е 110 000 км², дебелината на леда му е около 2 км, той произвежда около 10% от всички гренландски айсберги, изхвърляйки повече от 35 км³ лед във фиорда годишно. Някои парчета лед са с диаметър повече от километър, така че естествено не могат да останат на повърхността, закотвят се на дъното на фиорда и не се топят с години. Така фиордът Илулисат винаги е почти изцяло покрит с лед, което е отразено в името му на датски Isfjord - "леден фиорд". Нужни са 12-15 месеца на парче лед, което се откъсва от ледника, за да измине 40 км от края на фиорда до изхода на залива Диско. След това тези айсберги се носят на юг, достигайки 45-ия и дори 40-ия паралел Северна ширина.

Айсберги, плаващи във фиорда Илулисат Кангерлуа, западна Гренландия. Хълмове Илиманак на заден план. Кредит: Wikimedia Commons

Въпреки че Илулисат Исфьорд е известен с огромните си айсберги, може да се видят айсберги с различни размери (някои дори по-големи от тези в Илулисат), навсякъде по крайбрежието на страната.

18. Гренландия очарова геолозите

Има нещо специално в скалите на Гренландия. Дори и за непрофесионалисти, шарките, открити в тях, и блясъкът, който излъчват, не е като никъде другаде по света.

Разкрити са находища, особено в скалната основа на Западна Гренландия, на напр. желязо, мед, хром, молибден, никел, платина, уран, торий, цирконий, титан, ниобий, тантал и берилий.

Недрата на Гренландия крият изобилие от находища на редки минерали и скъпоценни камъни. Те най-често се образуват на голяма дълбочина, но по-късно изветрянето, ерозията и транспортирането на съдържащи руда продукти на разпадане са отложени на някои места на слоеве ценни минерали например тежък пясък със злато, калай, циркон или титан.

Входът на бившата златна мина в Налунак. Кредит: Yu Jia

Оценките показват, че има огромен потенциал за добив на нефт във водите край Гренландия. За да придобият по-добра представа за геоложките условия, международните петролни компании използват сеизмични проучвания и проучвателни сондажи в определените им офшорни лицензионни зони. Подобни изследвания се провеждат и на сушата, например на полуостров Нуусуак, където откриването на нефтени изтичания през 90-те години предизвика интерес за по-нататъшни изследвания.

19. Гренландия има най-големия национален парк в света и 3 зони в списъка на ЮНЕСКО

Цялата североизточна част на Гренландия е един огромен национален парк. Създаден през 1974 г. и разширен до сегашния си размер през 1988 г., той е убежище за арктическа дива природа, а за достъп трябва да се получи специално разрешение от гренландското правителство.

Гренландия има 3 зони, включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Илулисат Исфьорд е вписан през 2004 г., Kujataa (за скандинавските и инуитските земеделски култури) се простира на 5 различни места в Южна Гренландия и е вписан през 2017 г., а Aasivissuit – Nipisat (инуитските ловни полета) се простира между ледената покривка на Гренландия и океан близо до Кангерлусуак и Сисимиут и е вписан през 2018 г.

20. Гренландският език ни даде думата "иглу"

Терминът "иглу" идва от гренландския език. "Каяк" идва от инуитски, тъй като гренландските ловци са изобретили този изключително маневрен воден транспорт. Анорак е друга дума с гренландски произход.

Инуитски ловец на тюлени в каяк, въоръжен с харпун. Кулусук, Гренландия. Кредит: Wikimedia Commons

Когато Гренландия става самоуправляваща се през 2009 г., датският бе премахнат като официален език, оставяйки калаалисут (западногренландският език) като единствения официален език в страната. Като се има предвид това, повечето гренландци говорят отлично датски. Днес младото поколение учи и двата езика, както и английски, в училище. Те са наистина забележителна триезична нация.

21. Традиционната гренландска храна се основава на лов и риболов

Кит, тюлен, риба и морски дарове, мускусно говедо, северен елен (карибу), птици. Това са традиционните храни на гренландските инуити и много гренландци все още им се наслаждават редовно.

Риболовът е основна индустрия в Гренландия. Всяка административна област има определена квота за лов на китове, тюлени и риба, която гарантира, че няма да има свръхулов. Някои видове като синия кит са защитени и следователно не могат да бъдат ловени. Не е разрешен износ на месо от китове и тюлени — те се консумират само на място.

Гренландското кафе е специално: Уиски, Grand Marnier и Kahlua (ликьори), бита сметана и все пак кафе, разбира се. Това влиза в състава гренландското кафе. Има и цяла история зад създаването на кафето – така че определено трябва да си поръчате едно и да видите целия спектакъл на създаването му.

22. Среднощно слънце и полярен мрак в Гренландия

Всяка година слънцето не залязва от 25 май до 25 юли – слънцето не залязва, ако се намирате над Арктическия кръг в Гренландия. Точните дати зависят от това колко далеч сте на север от тази линия и дори да сте на юг от нея – никога не се стъмва напълно. 

Среднощното слънце е доста интересен природен феномен, който всеки трябва да изпита поне веднъж в живота си. 21 юни, най-дългият ден в годината, е лятното слънцестоене и национален празник в Гренландия. Ще намерите местни жители да се припичат на слънце или да се наслаждават на барбекю сред природата.

Разбира се, обратното се случва през зимата, когато Слънцето изобщо не се издига над хоризонта в продължение на няколко месеца в годината над Арктическия кръг.

23. Гренландия е едно от най-добрите места в света за наблюдение на Северното сияние

С 24-часова тъмнина през зимата и много малко светлинно замърсяване, Северното сияние танцува ярко над Гренландия.

Въпреки че могат да се видят отвсякъде (дори от центъра на Нуук), едно от най-добрите места е близо до Кангерлусуак, където всяка година има повече от 300 дни ясно небе.

Гренландия е едно от най-добрите места в света за наблюдение на Северното сияниеГренландия е едно от най-добрите места в света за наблюдение на Северното сияние. Кредит: Wikimedia Commons

Източници: 

10 Surprising Fun Facts About Greenland, Rustic pathways

51 Interesting Greenland Facts to Inspire Your Visit, Secret Atlas

10 Facts about Greenland that You Might Not Know, Visit Greenland

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !