Боян Рашев, експерт по управление на околната среда и ресурсите, отбелязва в пост във Facebook:
Първата електроцентрала в света стартира работа преди 137 г. Това е революционен момент в историята - електричеството обещава да бъде новата чиста и удобна енергия и много хора тогава си мислят, че то скоро ще захранва всички човешки дейности.
Днес делът на електричеството в крайното енергийно потребление на световно ниво е 9 процента (виж графиката горе, която е сред малкото включващи традиционната биомаса). Всичко останало е директно изгаряне на някакви въглерод-съдържащи горива. Все още по-голям дял (10%) заемат даже традиционните енергийни източници - дървесина, отпадъци от биомаса и изсъхнали животински изпражнения.
Активисти, политици, лобита и медии непрекъснато ни бомбардират с данни колко голям дял от електричеството вече се произвеждал от вятър и слънце и как светът можел да се декарбонизира за нула време, ако поиска.
Не, не може. Причините са много. Но най-важната е, че делът на електричеството в енергийното потребление е ужасно нисък и се увеличава изключително бавно, ако това изобщо се случва. В Дания и Австрия например стои на 18-19% от 1990 г. насам и не мърда. И за това си има причини, произтичащи от законите на физиката и икономиката, които не могат да бъдат преодолени със заклинания.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари