Днес се състоя Първата работна среща на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти (АПГР). Срещата ще продължи и утре в Конферентната зала на хотел Славянска беседа.
Малката зала едва побираше близо стотината ентусиазирани "войни на географското познание", както се изрази доц. Дерменджиева. Присъстваха учители по география от основни, математически, природоматематически и обикновени гимназии, както и преподаватели от висши учебни заведения - регионални координатори и секретари на АПГР от 27-те административни области на България.
"Някои жаби си знаят гьола, а някои гьолове си имат списъци със жаби" - заяви при представянето си доц. Дреновски, показвайки метафорично нуждата от това сдружение.
Инициаторите и най-вече председателят на АПГР, доцент Марин Русев, наречен шеговито от доц. Ал. Сарафов "Марин Миткалото" са извършили гигантска работа - обиколили са по два пъти всеки областен град, разпратили са близо 1500 покани за участие, на които са откликнали 856. Амбицията е до края на годината да обединят 1000 члена.
АПГР е неправителствена организация, основана през месец май 2014 г.
В състава на Управителния съвет на организацията влизат: доц. Марин Русев – ръководител на катедра Регионална и политическа география в СУ „Св. Кл. Охридски", доц. д-р Иван Дреновски от катедра "География, екология и опазване на околната среда" в ЮЗУ, доц. Александър Сарафов от Географския факултет на СУ, доц. д-р Антон Филипов от катедра „Картография и Географски информационни системи“ при СУ, доц. д-р Румяна Вацева, Национален институт по геофизика, геодезия и география при БАН, проф. Атанас Дерменджиев -катедра "География" към университет "Св. св. Кирил и Методий", проф. д-р Стела Дерменджиева – ръководител на катедра „География и Методика на обучението по география“ в ШУ „Еп. Константин Преславски“и Ася Богоева - автор на учебници по география и регионален координатор за София.
Целта на организацията е повишаване на обществения престиж на географската наука и реализиране на нейния огромен приложен потенциал. Гореща тема е предстоящото приемане на нов Закон за предучилищното и училищното образование. Особено важен приоритет на АПГР са Европейските програми, касаещи не само образованието, но и туризма и стимулирането на устойчиво регионално развитие. Географите-регионалисти смятат, че участието на професионалисти с тяхната специалност ще издигне качеството на тези програми.
Планира се Национално общо събрание на АПГР през есента.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари