
Роденият на тази дата 19 март през 1813 година Дейвид Ливингстън е шотландски мисионер, лекар и изследовател, известен с пътешествията си в Африка.
Роден в бедно семейство в Блантайър, Шотландия, той започва работа във фабрика още като дете, но проявява интерес към науката и религията. Учи медицина и теология в Университета в Глазгоу, след което през 1841 г. заминава за Южна Африка като мисионер на Лондонското мисионерско дружество.
Ливингстън вярва, че християнството, търговията и цивилизацията могат да помогнат за премахването на робството в Африка. Той изследва големи части на континента, сред които река Замбези, и през 1855 г. открива водопада Виктория, който нарича в чест на британската кралица. Изследванията му го отвеждат дълбоко във вътрешността на Африка, в Калахари по-далеч от всеки друг европеец дотогава. В продължение на осем години пътува неуморно из вътрешността на южната и централната част на континента и се запознава с местните езици и обичаи. Многократно влиза в сблъсък с местните бури и португалци заради жестокото им отношение към коренните африканци и си създава репутация на убеден християнин, смел изследовател и пламенен борец срещу робството.
След завръщането си в Англия през 1856 г. Ливингстън става национален герой, за своите изследвания Ливингстън е награден от Кралското географско дружество с медал и парична премия. Оттогава започва сътрудничество между Ливингстън и Кралското географско дружество, продължило през целия му живот. Издава пътеписите си в книга, разпродадена в 70 000 екземпляра и преведена на почти всички европейски езици.
Научните резултати от пътешествието му са грандиозни, превъзхождайки всичко, което е достигнато дотогава в опознаването на Южна Африка. Той проследява и картира почти цялото течение на Замбези, открива един от най-големите в света водопади, множество от големите притоци на Замбези, установява положението на вододела между Замбези и главния ляв приток на Конго – Касаи, изследва горните течения на реките от системата на Касаи и безотточния басейн на езерото Нгами. Всички открити от него географски обекти са картирани с голяма точност, която е трудно да се очаква от човек, нямащ специална топографска подготовка. Основна база за неговите маршрутни топографски снимки са секстанта, хронометъра и астрономическите таблици, чрез които много точно определя географската ширина и дължина на 2812 пункта.
Връща се в Африка, за да търси изворите на река Нил. Ограбен, без лекарства и оборудване, болен, Ливингстън не се отказва и просължава експедицията си с нестихваща енергия. Изпада в изолация и първите слухове за неговата смърт се разпространяват още в края на 1866 г., когато на източното крайбрежие се завръщат бегълците, напуснали експедицията му.
През 1871 г. американският журналист Хенри Мортън Стенли го открива в Танзания и го приветства с известната фраза: "Д-р Ливингстън, предполагам?". Ливингстън отказва да се върне с него и продължава проучванията си.
Той умира на 1 май 1873 г. в днешна Замбия, а верните му африкански спътници пренасят тялото му до брега, откъдето е изпратено в Лондон. Погребан е в Уестминстърското абатство като една от най-важните личности на Викторианската епоха.
Ливингстън остава в историята на географските открития, изминавайки над 50 000 километрав Африка, предимно пеша. Пръв описва някои тропически болести и прилага хинин като лекарство срещу малария. Той е обичан и уважаван от африканците заради хуманизма му и борбата срещу робството.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма