Проучване, публикувано наскоро, очертава ключовата роля в регулирането на климата на Земята на метанетиола – серосъдържащо съединение с мощен охлаждащ ефект. Това вещество, излъчвано от планктона, допринася за образуването на аерозоли и облаци, които отразяват слънчевата светлина и намаляват затоплянето на планетата.
Ново изследване разкрива, че основните емисии на метанетиол идват от студените, а не топлите океани, опровергавайки предишните предположения. Откритието помага за подобряване на климатичните модели и подчертава значението на опазването на морските екосистеми, особено в полярните региони.
Тайното оръжие на океана: Метантиол
Скорошно проучване, ръководено от Института по морски науки (ICM-CSIC) и Института по физична химия "Блас Кабрера" (IQF-CSIC) в Испания, изучава ролята на морския живот в регулирането на климата.
Морските същества, с които споделяме нашата планета, неволно помагат в борбата с глобалното затопляне с помощта на един газ - метанетиол - който произвеждат.
Въпреки значителното си въздействие върху климата, метанетиолът остава дълго извън фокуса на изследванията, защото е много трудно да се измери и бе открит едва наскоро.
Повечето предишни изследвания са предполагали, че по-топлите океани излъчват повече метанетиол, но се оказва, че полярните океани са истинските емисионни центрове. Това откритие наистина се противопоставя на традиционните представи.
Малък океански елемент с голям климатичен ефект
"Това е климатичният елемент с най-голям капацитет на охлаждане, но и най-малко разбран. Знаехме, че метанетиолът излиза от океана, но нямахме представа колко и къде. Освен това не знаехме, че има такова въздействие върху климата“, коментира д-р Шарел Вол (Charel Wohl) от Университета на Източна Англия (UEA).
Какво точно е метанетиол?
Химически известен като CH₃SH, метанетиолът е химическо съединение, което се разпознава по неговата силна, неприятна миризма, често сравнявана с гнило зеле или чесън.
Структура на метанетиола. Кредит: Wikimedia Commons
Метантиолът се получава естествено на различни места, включително определени растения и животни, а също така е страничен продукт от някои индустриални процеси.
Въпреки лошата си миризма, метанетиолът играе важна роля в природата и промишлеността, допринасяйки за отличителните миризми на някои храни и дори за аромата на някои цветя, които привличат опрашители.
В индустриалния свят метанетиолът е доста ценен. Обикновено се добавя към природния газ като одорант, което позволява на хората да откриват течове на газ бързо и безопасно, като усетят отличителния аромат.
Освен това метанетиолът се използва в производството на други химикали, като пестициди и фармацевтични продукти.
И накрая, учените също изучават метанетиол, за да разберат по-добре биологичните процеси, тъй като той се произвежда в човешкото тяло по време на разграждането на протеини и може да повлияе на миризмата на тялото.
Метантиол в регулирането на климата
Метантиолът допринася за образуването на аерозоли, малки частици, суспендирани в атмосферата.
Тези аерозоли отразяват слънчевите лъчи обратно в космоса, намалявайки количеството топлина, което достига и остава на земната повърхност. Този процес помага за охлаждане на планетата.
Освен това аерозолите, получени от метанетиол, играят решаваща роля в образуването на облаци. Облаците засилват охлаждащия ефект, като отразяват още повече слънчева светлина и намаляват температурата на Земята.
Заедно тези механизми правят метанетиола важен естествен фактор за смекчаване на глобалното затопляне.
Ефекти на охлаждане на климата от океана
Преди това се смяташе, че океаните отделят сяра само под формата на диметилсулфид, вторичен продукт на планктона. Това съединение е основно отговорно за характерната миризма на миди.
Въпреки това, с развитието на техниките за измерване, бе открито, че планктонът отделя и метанетиол.
Тази информация помага за по-точното представяне на облаците над Южния океан в климатичните модели и изчисляването на техния охлаждащ ефект по-реалистично.
Водораслите Pelagophyceae са важни производители на съединение основен източник на газове, охлаждащи климата. Кредит: Wikimedia Commons
Метантиол и емисии на сяра в океана
Благодарение на метанетиола емисиите на сяра в морето се увеличават средно с 25% годишно в световен мащаб.
"Може да не изглежда много, но метанетиолът е по-ефективен при окисляването и образуването на аерозоли от диметилсулфида и следователно неговото въздействие върху климата е забележимо", отбелязва д-р Хулиан Виламайор (Julián Villamayor), изследовател в IQF-CSIC.
Идентифицирането на метанетиол като ключов компонент на емисиите на сяра в океана представлява голяма стъпка към затваряне на празнината в информацията между климатичните модели и наблюденията.
Ефектите са особено забележими в Южното полукълбо, където огромните океани и ограничената човешка дейност правят емисиите на сяра от изгарянето на изкопаеми горива по-малко разпространени.
Нова граница в изследването на климата
Откриването на важната роля на метанетиола в регулирането на климата бележи нова граница за научни изследвания, свързани с океаните.
Сега изследователите се стремят да проучат неговите взаимодействия с други атмосферни елементи и ролята му в по-широките биогеохимични цикли.
Този път може да разкрие още повече за естествените механизми на Земята за балансиране на климата. С тези знания климатичните модели могат да бъдат допълнително усъвършенствани, позволявайки по-точни прогнози за глобалното затопляне и ефектите от серните емисии.
Важно е, че изучаването на метанетиол хвърля светлина върху взаимосвързаността на екосистемите, от микроскопичния планктон до глобалните атмосферни системи.
Справка: Charel Wohl et al. ,Marine emissions of methanethiol increase aerosol cooling in the Southern Ocean. Science Advances .1 0, eadq2465(2024). DOI: 10.1126/sciadv.adq2465 .
Източник: Oceans cool the climate much more than we previously realized, Sanjana Gajbhiye, Earth.com
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари