По повод тревогата на служителите и на широката общественост от затварянето за неопределено време на метеорологичната станция на Мусала директорът на НИМХ-БАН Брънзов е дал следния отговор на сайта на института:
До Българската общественост
Във връзка с интереса, коментарите и интерпретациите по повод решението за временно преустановяване на дейността на високопланинската синоптична станция (ВСС) на вр. Мусала се чувствам длъжен да Ви информирам за следното:
1. На всички ВСС на НИМХ-БАН се дават 24-часови дежурства. Те се изпълняват от екип от двама служители. Тези екипи се сменят на 4 дни. За това са необходими петима метеорологични наблюдатели;
2. При трагичен инцидент на 20.09.2016 г. загина ръководителят на ВСС Мусала г-н Огнян Филимонов. Оказа се, че вторият наблюдател липсва по неизяснени до момента причини.
Предварителните данни сочат, че той е бил и все още е извън България. Ръководителят на ВСС Мусала не е докладвал за това отсъствие от работа, поради което не е изпратен втори наблюдател. До изясняване на случая и предприемане на необходимите действия по Кодекса на труда (КТ) бъдещето на отсъстващия от работа наблюдател в НИМХ-БАН е неясно. В момента тече вътрешна проверка дали това е инцидентен случай или практика;3. Така към момента ВСС Мусала остава с трима метеорологични наблюдатели и не е възможно да се формират 2 екипа, освен ако драстично не наруша КТ;
4. Процедурата по обявяване на конкурс, избор, обучение и изпит за допуск до работа на един метеорологичен наблюдател в най-добрия случай продължава месец, месец и половина. Това на практика означава, че най-рано в началото на ноември ВСС Мусала може да започне работа. В конкретния случай, освен знанията по метеорологични наблюдения, новите двама служители трябва да имат и значителен опит за работа в планината в зимни условия - изискване, което е малко вероятно да бъде реализирано. Станалият инцидент още веднъж показа, че това е важно условие за запазване на здравето и живота на наблюдателите.
Забавянето във времето и липсата на зазимяване и консервиране на ВСС Мусала в действителност ще доведе да сериозни повреди по инсталациите и апаратурата в нея;5. Отчитайки всички тези обстоятелства, след консултации с ръководния екип на НИМХ-БАН, взех единственото отговорно и болезнено решение – прекъсвам измерванията от ВСС Мусала до пролетта на 2017 г., тъй като животът и здравето на работещите в НИМХ-БАН са по-важни.
За успокоение на обществеността – липсата на данни от ВСС Мусала няма „значително да влоши“ качеството на синоптичните прогнози, както твърдят някои „специалисти“;
6. По повод спекулациите за конфликт на интереси и финансови интереси, свързани с мен като директор на НИМХ-БАН, единствено мога да кажа, че съм изпълнил всички изисквания на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и Устава на БАН. Никаква фирма или организация, свързана с моето име не е доставяла каквото и да е или участвала в процедура по ЗОП обявена от НИМХ-БАН. Интересуващите се могат лесно да го проверят в регистъра на АОП, както и в сайта на НИМХ-БАН. Вярно е само това, че тази година беше обявена обществена поръчка за закупуване на високопланинска автоматична метеорологична станция, която е спечелена от финландската фирма Vaisala и предстои доставката й до края на годината. Тя е предназначена за ВСС Мусала и когато условията през 2017 г. на върха позволяват, ще се изпълни монтажа й. Не ми се иска да вярвам, че предстоящата модернизация и автоматизация на измерванията на ВСС Мусала е причината за тази кампания;
7. По отношение на медиите – отговорих на всички обаждания до обяд на 03.10.2016 г. и осигурих член на ръководството на НИМХ-БАН, който да участва в репортажите им. Независимо, че предупредих представителите на медиите, че след обяд пътувам за важно работно съвещание в Загреб на директорите на хидрометеорологичните служби на страните от Югоизточна Европа, свързано с обсъждане на нов проект за обща система за ранно предупреждение за опасни явления от хидрометеорологичен характер, БНТ си позволи да „покаже“, че след обяд телефонът ми е изключен, внушавайки, че нещо се крие. Това не прави чест на репортера им г-н Благой Цицелков, с когото сутринта лично разговарях.
Надявам се с това да удовлетворя интереса към този в действителност трагичен случай и още веднъж да изкажа съболезнования на семейството на г-н Огнян Филимонов.
04.10.2016 г. Директор на НИМХ-БАН
проф. Хр. Брънзов
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари