Малка зона от югозападната част на Тихия океан, близо до Нова Зеландия и Австралия, може да предизвика температурни промени, които засягат цялото Южно полукълбо, установи ново проучване. Този нов модел се случва независимо от други известни метеорологични системи в тропиците, като например топлия модел на течения и пасати Ел Ниньо или противоположната му фаза на охлаждане, Ла Ниня.
Новият климатичен модел, който напомня по някои характеристики феномена Ел Ниньо, е наречен "Циркумполярен модел с вълново число-4 на Южното полукълбо" ("Southern Hemisphere Circumpolar Wavenumber-4 Pattern").
За разлика от Ел Ниньо, който започва в тропиците, този нов модел започва в средните ширини. Проучването, публикувано наскоро в JGR Oceans, подчертава колко важно е взаимодействието между океана и атмосферата за нашия климат.
"Това откритие е като намиране на нов превключвател в климата на Земята. Той показва, че сравнително малка площ от океана може да има широкообхватни ефекти върху глобалното време и климатични модели", заявява Баладжи Сенапати (Balaji Senapati), водещ автор на изследването от Университета в Рединг.
"Изучаването на тази нова метеорологична система може значително да подобри прогнозирането на времето и климатичните прогнози, особено в Южното полукълбо. Това може да помогне да се обяснят промените в климата, които преди бяха неясни, и може да подобри способността ни да предсказваме екстремни метеорологични и климатични събития."
Очевиден, но незабелязан
Изследователите са използвали сложни климатични модели, за да симулират 300-годишни климатични условия. Този модел съчетава компоненти на атмосферата, океана и морския лед, за да се създаде цялостна представа за климатичната система на Земята. Анализирайки тези симулирани данни, екипът идентифицира повтарящ се модел на температурни вариации на морската повърхност, обикалящи Южното полукълбо.
Моделът на времето работи като глобална верижна реакция. Този модел създава четири редуващи се топли и студени зони в океаните, образувайки пълен кръг в Южното полукълбо. Започва близо я океана до Нова Зеландия и Австралия. Когато температурата на океана се промени в тази малка област, това предизвиква ефект на вълни в атмосферата. Вследствие на това се създава вълнообразен модел, който обикаля цялото Южно полукълбо, носен от силни западни ветрове.
Докато тази атмосферна вълна се задвижи, тя влияе върху температурите на океана, създавайки четирите топли и хладни зони.
Океанът играе голяма роля в този процес. Когато атмосферните вълни променят моделите на поведение на вятъра, те се отразяват на движението на топлината между океана и въздуха. Това променя дълбочината на горния слой на по-топлата вода на океана, което може да направи температурните промени по-силни или по-слаби.
Този нов модел се случва независимо от други известни метеорологични системи в тропиците, като например топлия модел на течения и пасати Ел Ниньо или противоположната му фаза на охлаждане, Ла Ниня.
Това означава, че новооткритият повтарящ се модел винаги е бил част от климата на Земята, но едва сега е бил забелязан.
Справка:Senapati B, Morioka Y, Behera SK, Dash MK. Southern Hemisphere circumpolar wavenumber-4 pattern simulated in SINTEX-F2 coupled model. JGR Oceans. 2024;129(7):e2023JC020801. doi: 10.1029/2023JC020801
Източник: "New El Nino" Discovered South of Equator, University of Reading
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари