
Ново проучване предполага, че първата кора на Земята е формирала континенти и тектоника на плочите по-рано, отколкото се смяташе досега, което има потенциални последици за теориите за това кога животът на нашата планета е еволюирал за първи път.
Изследването е публикувано в Nature.
"Това откритие има големи последици за представата, която имаме за най-ранната история на Земята", отбелязва ръководителят на изследването Саймън Търнър (Simon Turner), професор в австралийския университет Макуори.
"Учените отдавна смятат, че тектоничните плочи трябва да се гмурнат една под друга [процес, наречен субдукция], за да създадат химическия отпечатък, който виждаме в континентите", добавя Търнър. "Нашето изследване показва, че този знак е съществувал в първата кора на Земята, протокората – което означава, че тези теории трябва да бъдат преразгледани."
Субдукция. Кредит: Karl Tate
Някои изследователи смятат, че развитието на тектониката на плочите е скритата тайна за произхода на живота на Земята. Идентифицирането кога за първи път е започнала тектониката на плочите може да даде представа кога е започнал животът.
Зоните на субдукция – където една плоча се е подхлъзнала под другата – имат отличителен химичен подпис, белязан от ниски нива на елемента ниобий. И така, геолозите отдавна приемат, че намирането на най-старите скали с ниско съдържание на ниобий би означавало началото на тектониката на плочите.
Но резултатите от тези изследвания са противоречиви.
"Тук показваме, че протокората, образувана при тези условия, би имала несъвместими (по отношение на силикатни минерали) характеристики на микроелементи, забележително подобни на тези на сегашната средна континентална кора", пишат авторите на проучването.
Екипът на Търнър създава математически модели, симулиращи условията на Земята скоро след нейното формиране преди 4,54 милиарда години. Моделите показват, че протокората, която се е образувала преди 4,5 и 4,0 милиарда години, би имала същата химическа характеристика, открита в днешните континенти, без да се нуждае от тектоника на плочите.
"Тази ранна кора е била изменена и обогатена със силициев диоксид благодарение на съчетание от удари на метеори, отлепване на парчета кора и началото на движенията на плочите", обяснява Търнър.
Халдейската протокора е извлечена от обширен магмен океан, образуван от акреция и топене на астероидни тела. Кредит: Turner, S., Wood, B., Johnson, T. et al. Formation and composition of Earth’s Hadean protocrust. Nature (2025). https://doi.org/10.1038/s41586-025-08719-3
В доклада се казва, че първата земна кора вероятно се е разпаднала на парчета, които на места са станали по-дебели. Това е било началото на континентите. Докато парчетата са се движели по повърхността на планетата, разтопената магма между тях е създавала кора, подобна на тази, която се намира на дъното на океана днес.
"Това откритие напълно променя нашето разбиране за най-ранните геоложки процеси на Земята", коментира Търнър. "Това също ни дава нов поглед за това как могат да се образуват континенти на други скалисти планети във Вселената."
Справка: Turner, S., Wood, B., Johnson, T. et al. Formation and composition of Earth’s Hadean protocrust. Nature (2025). https://doi.org/10.1038/s41586-025-08719-3
Източник: New discovery about Earth’s first crust changes understanding about how continents formed, Сosmos magazine

Геоложката времева скала, пропорционално представена като логаритмична спирала. Някои ключови събития в историята на Земята са отбелязани на диаграмата, включително големи събития на изчезване, заледявания в глобален мащаб, иницииране на постоянен атмосферен кислород, формиране на Луната и формиране на магнитното поле на Земята. Външните спирални дъги показват компоненти от еволюцията на живота на Земята. Тази версия използва официалната цветова схема на Международната комисия по стратиграфия за времевата скала и цветовата схема на научните цветове Батлоу за еволюцията на живота. Кредит: Wikimedia Commons
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма