Източното крайбрежие на САЩ претърпя една от най-големите снежни бури, връхлитали някога района.
Но откъде е всичкият този сняг? Ако светът става по-топъл, не би ли трябвало и снегът да е по-малко?
"На много места не е така" е изненадващият отговор. На снега му трябва влажен въздух, а по-топлата атмосфера съдържа повече влага.
Също така, въпреки че трябва да е студено за снега, не е необходимо да е прекалено студено. Малко повече от няколко градуса под нулата и големият снеговалеж става по-малко вероятен, тъй като студеният въздух е по-сух и е по-малко вероятно да създаде облаци.
Най-общо казано, по-топлият свят може да означава по-малко дни със снеговалежи, но пък по-тежки снеговалежи през дните, в които вали.
Спътникът Suomi NPP засне този изглед на бурята, която се запъти към Източното крайбрежие през ранните сутрешни часове на 22 януари, 2016 г. Снимка: NOAA
Как глобалното затопляне води до студени зими
Глобалното затопляне може да доведе до локално, но съществено застудяване.
Как се случва това:
- Когато ледовете намаляват, остават огромни площи открити води, които за разлика от светлата повърхност на леда, интензивно поглъщат слънчевите лъчи и се нагряват.
- Нагряването на въздуха от водите на Северния ледовит океан усилва вертикалната циркулация, топлите въздушни маси се издигат, измествайки долните по-студени въздушни маси.
- Долните слоеве на атмосферата губят стабилност и се променят сезонните схеми на разпределение на атмосферното налягане в Арктика и Северния Атлантик.
- Вместо топли и влажни въздушни маси от Атлантически океан, пренасяни от западните ветрове, в Европа нахлува студен и сух въздух от Арктика.
Натиснете с мишката за по-голям размер.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари