
Ново проучване опровергава твърденията, че земетресението с магнитуд 4,5 по Рихтер в Иран е било таен тест на ядрено оръжие, както се твърди в социалните медии и някои централни новинарски издания през октомври 2024 г. - период на засилено геополитическо напрежение в Близкия изток.
Проучването, ръководено от учени от университета "Джонс Хопкинс", предупреждава за потенциалните последици от неправилното боравене с научна информация и погрешното ѝ тълкуване, особено в периоди на международни конфликти. Резултатите са публикувани в списание Seismica.
"Около това събитие имаше съгласувана кампания за погрешна информация и дезинформация, която подкрепяше идеята, че става дума за ядрен опит, което не е нещо, което често се случва при земетресение", коментира Бенджамин Фернандо (Benjamin Fernando), сеизмолог от университета "Джонс Хопкинс", ръководител на изследването. "Това показва как геофизичните данни играят важна роля в геополитическа криза."
Земетресението е станало на 5 октомври, на около 50 км югозападно от Семнан, град в Северен Иран, и на около 216 км източно от Техеран. Иран е предразположен към земетресения, тъй като се намира в сеизмично активен регион при сливането на Арабската и Евразийската тектонична плоча.
С триъгълници са отбелязани сеизмометрите, използвани за изследване на земетресението от 5 октомври, заедно с две подобни събития, идентифицирани от Организацията по Договора за всеобхватна забрана на химическите оръжия. Събитието от 2015 г. има почти идентичен сеизмичен модел със земетресението от 2024 г. Главните ирански ядрени съоръжения са показани с жълти и черни точки. Червените линии показват основните разломни зони. Кредит: Benjamin Fernando / Johns Hopkins University, с топография, предоставена от NOAA.
Екипът на Фернандо анализира сеизмичните сигнали от събитието, като идентифицира естествената сеизмична активност, причинена от земетресението. Използвайки публично достъпни данни от станции за сеизмичен мониторинг, изследователите стигат до заключението, че земетресението е възникнало по леко наклонен разлом, където земната кора се е деформирала от сблъсъка между Арабската и Евразийската плоча. Процесът съвпада с геофизичните сили, които характеризират тектонично активната вътрешност на региона, и изключва всякаква връзка с особено необичаен източник или ядрен опит, заключава изследването.
"Сеизмичните вълни носят информация за земетресението, което ги е предизвикало, докато се разпространяват по Земята. Като записваме вълните в различни точки на земната повърхност, можем да разберем какви са били свойствата на източника, който ги е предизвикал", обяснява Фернандо. "В този случай източникът е бил това, което наричаме обратен разлом - движение, свързано с раздробяването на земната кора при сблъсъка на Арабската и Евразийската плоча. Ядрените тестове имат съвсем различни характеристики, които са взривоопасни".
Историческите сеизмични данни допълнително подкрепят това заключение, посочва Фернандо. Организацията по Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (CTBTO), която наблюдава ядрените опити по света, съобщава, че земетресения с подобни характеристики и магнитуд са се случили в същия регион през 2015 г. и 2018 г. - и двете не са свързани с ядрена дейност.
Въпреки ясните научни доказателства за естествена сеизмична активност, твърденията, че земетресението е ядрен опит, започват да се разпространяват бързо в социалните медии само 17 минути след събитието. Първоначалните туитове погрешно интерпретираха сеизмичните данни, които скоро отстъпиха място на дезинформацията и вероятно на активната дезинформация, отбелязва Фернандо.
Първото предположение, че става въпрос за ядрен опит, се появи в Twitter/X 27 минути след земетресението. През следващите часове дезинформацията ескалира, като в някои публикации се цитират сеизмични данни от съвсем друго земетресение в Армения по-рано същия ден, за да се обоснове тезата за ядрен опит.
Дезинформацията набира сила, тъй като конспиративните теории свързват иранското земетресение с предполагаемо сеизмично събитие в Израел същата вечер. Макар че в проучването се отбелязва, че е трудно да се потвърди умишлената дезинформация, устойчивото участие и специализираното използване на сеизмологични данни в социалните медии предполагат потенциални автори с опит. Един от най-широко споделяните постове, популяризиращ теорията за ядрен опит, идва от акаунт, свързан с подкрепяни от Русия кампании за дезинформация, установяват изследователите.
В рамките на няколко часа след събитието фалшивата версия се пренася от социалните медии в новинарските емисии по целия свят. Индийските англоезични медии са били най-активни в разпространяването на твърденията за ядрен опит, като често са се позовавали на историите си и са цитирали неверни сеизмични данни. Изследователите идентифицират и медийни съобщения от Съединените щати, Израел, Пакистан, Зимбабве, Франция и Великобритания.
За разлика от тях персийскоезичните медии като цяло описват събитието точно като естествено земетресение. Тези репортажи се основават на коментари на местни експерти и официални сеизмични данни.
Тези репортажи по-често от англоезичните медии използват коментари на местни експерти и официални сеизмични данни, което дава по-точна представа за събитието.
Изследователите препоръчват по-активно сътрудничество между сеизмолозите за бърза проверка на фактите и коригиране на погрешното тълкуване на данните, както и за по-активно противодействие на дезинформацията.
"Научните агенции биха могли бързо да публикуват подробни доклади, за да се противопоставят на дезинформацията", коментира съавторът Саман Карими (Saman Karimi), геофизик от университета "Джонс Хопкинс". "Даването на по-голяма гласност на съдържанието, идващо от проверени научни доклади, би могло да помогне за намаляване на подвеждащия разказ. Това може да се осъществи чрез партньорство между платформите на социалните медии и доверени сеизмолози или агенции като Геологическата служба на САЩ."
Другите автори са Рос Магуайър (Ross Maguire) от Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн, Бриана Фернандес (Brianna Fernandez) от Университета Браун, Елизабет Коенк (Elizabeth Koenck) от Университета Джорджтаун, Гьоран Екстрьом (Göran Ekström) от Колумбийския университет, Том Ривлин (Tom Rivlin) от Техническия университет във Виена и Селесте Лабедз (Celeste Labedz) от Чикагския университет.
Справка: Fernando, B., Maguire, R., Fernandez, B., Karimi, S., Koenck, E., Ekström, G., Rivlin, T., & Labedz , C. (2025). The propagation of seismic waves, misinformation, and disinformation from the 2024-10-05 M 4.5 Iran earthquake. Seismica, 4(1). https://doi.org/10.26443/seismica.v4i1.1512
Източник: Study debunks nuclear test misinformation following 2024 Iran earthquake, Johns Hopkins University
Още по темата

Животът
Черупките на костенурките пазят радиоактивни следи от ядрени опити

Земята
Вътрешното ядро на Земята обръща въртенето си, твърдят изследователи

Земята
Радиоактивният прах от ядрените тестове от 60-те години в Сахара се връща като бумеранг във Франция

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?