Части от Европа са подложени на продължителна гореща вълна от началото на юли и се очаква жегата да продължи още две седмици.
Горещата вълна с температури надвишаващи на места прага от 40 °C дневно са най-интензивни на Балканския полуостров и в Източна Европа. Морската вода в Средиземноморския регион също е гореща, като на места достига 30 °C.
Според прогнозите на глобалните метеорологични модели температурите през целия юли ще останат много над средните за Южна и Източна Европа.
Температурите се повишават и се очаква да се покачат още повече тази седмица като най-високите температури отново се прогнозират за Балканския полуостров.
Изображението по-долу показва максималната температура в неделя, 14 юли. То показва, че горещината се разпространява от Северна Африка през средиземноморския регион към Балканския полуостров и Източна Европа.
Температурите достигнаха над 30 градуса в много области, като през последните дни са регистрирани и температури над +40 °C в Румъния, Сърбия, Албания, България, Босна, Северна Македония и Гърция.
Рекордите за отделните страни са оградени с черна линия.
В Петрич и Сандански температурата достигна 41-42 градуса.
Високи нощни температури са отчетени и в околните страни, като Хърватия, Босна, Румъния и Северна Македония. Гърция също отбеляза, че минималната температура не пада под 30 °C на някои станции през уикенда.
Този продължаващ метеорологичен модел ще продължи в цяла Европа до началото на следващата седмица, като блокиращият максимум ще се засили допълнително от средиземноморския регион към Източна Европа, благодарение на топлинният купол, установил се над региона.
Юли е известен като най-горещият месец от лятото, но температурите тези дни и през следващите 7-10 дни ще бъдат много по-високи от средните.
Какво е топлинен купол и защо води до дълготрайни горещи вълни и високи температури?
Топлинният купол е основната фонова характеристика, която причинява големи горещи вълни в световен мащаб всяка година. През лятото на 2023 г. имаше екстремни горещи вълни, които продължиха през септември и октомври.
Глобалните температури от януари до юни тази година надвишават средните дългосрочни стойности. Тази аномалия е толкова значителна през последните 12 месеца, че диаграмата, предоставена от CopernicusEU, несъмнено говори сама за себе си.
Топлинният купол е основната причина, която води до тези екстремни топлинни събития. Обикновено топлинният купол е основната и най-доминираща характеристика на летните метеорологични модели в Европа и Северна Америка. Все пак може да се случи и през есента, както бе миналата година.
Това явление предизвиква изключително високи и аномални температури. Ето как работи и защо е важно да се разберете в по-голям мащаб. Моделът на билото на горното ниво или топла въздушна маса в по-високите височини е известен като Горно високо (често използваме термина блокиращо високо). Обикновено образува топлинния купол.
И така, този специфичен термин се използва, когато широка зона от паркове с високо налягане над голяма част от континента. Ако събитието е изключително стабилно и екстремно, то обикновено остава там няколко дни или седмици.
Топлинният купол работи като капак на тенджера. Той улавя и задържа значително по-топла въздушна маса, притискайки слоевете й към земята. Това прави въздушната маса суха и все по-топла докато достигне най-ниските височини.
Топлинна вълна, свързана с топлинен купол, създава стабилно време и често суха въздушна маса с минимални шансове за валежи или дори облаци. Това се случва заради потъващите въздушни частици в центъра на топлинния купол, което води до повишаване на температурите. Понякога метеорологичният модел развива така нареченият "омега блок". При този модел, областта на ниско налягане остава относително неподвижна.
Примерът по-долу показва този вид омега-блокиращ модел над Европа от началото на септември миналата година. Моделът се простира над голяма част от континента с централен топлинен купол и ограждаща го система на ниско атмосферно налягане. Единият минимум е над Южното Средиземноморие, а другият - над Азорските острови.
Особено през сухо лято, по-сухото и по-топло време води до значително повишена заплаха от горски пожари поради развиващата се суша. Или допълнително влошаване на вече съществуващите, сухи условия. Такива примери са горските пожари в северозападната част на Тихия океан и други части на западна Северна Америка през последните години или в Европа (Гърция, Португалия и др.) през миналогодишния летен сезон.
Топлинният купол често е виновен и за смъртоносните горещи вълни в световен мащаб, тъй като изгарящата и прекомерна топлина обикновено продължава много дълго време. Подобни събития с топлинен купол водят до рекордни температури в много страни по света през лятото на 2023 г., продължавайки до есенния сезон.
Средните дневни, минималните и максималните температури под топлинния купол обикновено са значително над средните. Когато топлинният купол е солиден, той надхвърля съществуващите рекорди. Това става особено впечатляващо, когато това явление се развие през ранното лято или есента.
Обширен блокиращ купол ще доминира в Европа тази седмица. Горещата вълна се засилва допълнително отдолу
Тази седмица системата за високо налягане ще се изгради отново от юг към северна и източна Европа, благодарение на усилването на топлинния купол и блокиране високо горе. Това ще позволи още по-голямо засилване на горещата вълна над Балканския полуостров и Източна Европа.
Прогнозите са, че налягането на върха на топлинния купол ще бъде най-силно към уикенда, изтласквайки високите температури в по-ниските нива около 35 градуса в някои райони в централните Балкани и Южна Иберия.
До средата на седмицата отново се очаква най-висока температурна аномалия в Южните Централни Балкани и Източна Европа. Температурите ще са с около 8-10°C над средните за средата на юли.
Повторно засилващата се гореща вълна ще поддържа и дори допълнително ще засили температурите по ниско над повърхността на Балканския полуостров и по-на изток в Украйна, Беларус и Западна Русия.
Следващата диаграма показва температурната аномалия от 2 метра над повърхността на земята във вторник тази седмица, с поразително изобилна топлина и повече от 15 °C по-високи температури за страните под топлинния купол.
От четвъртък до събота най-горещата въздушна маса постепенно ще се оттегли от Балканите, но ще остане много висока. Тя ще бъде с няколко градуса по-ниска, отколкото в началото и средата на седмицата.
Въпреки това, с разширяването на блокиращия хребет нагоре и по-на север и запад към уикенда, жегата отново ще продължи към Германия и Франция. Но няма да е горещо, а около близки до средните температури предвид сравнително по-студения период на запад от началото на юли.
Общата температурна картина подсказва, че летните горещини продължават да доминират в по-голямата част от Европа по-късно тази седмица.
Диаграмата на 2-метровата температурна аномалия по-долу показва по-високи температури в петък, когато топлината ще се засили в Централна и Западна Европа. Междувременно на Балканския полуостров тя все още ще бъде екстремна, макар и малко по-ниска от началото на тази седмица.
От четвъртък до събота най-горещата въздушна маса ще бъде в южната половина на Европа, от Испания и Португалия през Италия до Балканите и на север от Алпите през части от Германия, Чехия и Словакия.
Следобедните температури ще бъдат доста над средните за средата на юли, локално дори над 12°C. Предполагаемите температури бързо ще се покачат до ниските до средата на 30-те и над прага от +40 °C по на юг.
През втората половина на седмицата може да наблюдаваме развитието на доминиращ блоков режим със значително по-топла въздушна маса отдолу, разпространяваща се на север.
Пиковите температури ще се задържат между 30 до 40 °C в много райони, което може да постави нови рекорди
С постепенно разширяване и укрепване в горните слоеве на висока температура от Средиземноморието към Централна и Източна Европа тази седмица, температурите ще се повишат още повече от Португалия и Испания през Италия, Централна Европа, Балканския полуостров, Унгария, Чехия, Словакия и по-нататък на изток в Беларус и Украйна.
Средиземноморски и Балкански полуостров
От вторник до петък се очаква пиковите следобедни температури да прескочат 40-те градуса в централните и източните Балкани, включително Централна и Южна Италия.
Най-високите температури във вторник и сряда може да предизвикат някои максимални температурни рекорди за части от Сърбия и Румъния, тъй като моделите с висока разделителна способност достигат тези в диапазона 43-45 °C.
Горещо ще бъде и в Албания, Северна Македония и Гърция на южните Балкани. Тази продължителна изгаряща жега ще влоши продължаващите условия на суша на юг и може да предизвика още горски пожари.
Източна Европа
Горещата вълна също ще се засили отново в Източна Европа до сряда и четвъртък. Температурите ще се върнат до 40 градуса в Украйна, Молдова и потенциално също в югозападна Русия.
Особено четвъртък носи прекомерна топлина с пикови температури около 42-43 °C в Южна Украйна. Температурите ще бъдат по-ниски на север към Беларус и трябва да останат близо до ниските 30 °C.
Този път топлината няма да се разпространи по на север в Балтийския регион, така че е малко вероятно там да се развие гореща вълна.
Франция, Бенелюкс и Германия
След като горната част на топлинния купол узрее и се разшири на север през Централна и към Западна Европа по-късно тази седмица, топлината ще започне да се развива и от северната страна на Алпите. Температурите постепенно ще се повишават след четвъртък, като се доближават до ниските 30 градуса във Франция до Бенелюкс и Германия и ниските до средата на 20 градуса накрая за Южна Англия.
Въпреки че температурите няма да бъдат особено екстремни, те ще се върнат към средните стойности от средата на лятото. Графиката по-долу разкрива прогнозата за пиковите температури от четвъртък до събота.
Въз основа на средносрочните прогнозни модели екстремните горещини все още не са прогнозирани за Западна Европа.
Испания и Португалия
Тази година на Иберийския полуостров липсваха екстремни горещини в сравнение с последните две години, защото топлинния купол това лято се разви основно на изток. Въпреки това, с разширяването на топлинния купол по-късно тази седмица на север и запад, се очаква също да настъпи ужасна жега и в Португалия и Испания.
Температурните прогнози за четвъртък и петък изискват екстремни горещини с максимум до 40 градуса в централна Испания и южна Португалия. По-високи температури, вероятно около 44-46 °C, се прогнозират за традиционно топлини региони в Южна Испания.
Най-екстремните горещини обаче ще продължат само няколко дни, тъй като се очаква температурите отново да бъдат с няколко градуса по-ниски през уикенда.
Продължителната гореща вълна затопля моретата в средиземноморския регион, температурата на водата надвишава 30 °C
Устойчивите и продължителни глобални високи температури повишиха и температурата на морската вода в голяма част от средиземноморския регион. Наскоро бяха наблюдавани условия на екстремни морски горещи вълни и тъй като горещите вълни в Южна Европа продължават, се очаква температурите на морето да се повишат още повече.
Части от Тиренско море, по-голямата част от Адриатическо море, Йонийско море и Егейско море са достигнати високи температури на водата този месец - 28-30 °C , които са рекордни стойности за някои региони.
Тези условия могат да станат по-сериозен повод за безпокойство по-късно това лято, особено през есента. Причината за тези опасения е количеството потенциална налична влага за силни гръмотевични бури през август.
Имайте предвид, че колкото по-висока е влажността, толкова по-голяма е нестабилността и следователно по-интензивни са бурите.
Август обикновено има седмици, когато обилните количества дъжд са свързани с атмосферни фронтални системи и съчетани с изключителна нестабилност. В началото на август миналата година такива събития се случиха в Италия, Австрия и Словения със силни внезапни наводнения.
След това, през есента, високата влажност, все още горещата въздушна маса и температурите на Средиземно море обикновено водят до прекомерни валежи, многодневни събития и значителни наводнения в средиземноморския регион.
Тези условия определено трябва да бъдат наблюдавани допълнително, тъй като топлината във водата от средиземноморския регион е необичайно висока това лято.
Източник: Parts of Europe brace for a prolonged and historic heatwave that may last through the end of July, AuthorMarko Korosec, Severe Weather Europe
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари