Нашата планета е започнала да се оформя преди около 4.5 милиарда години. За да разберат как се е случило това, изследователите търсят най-старите скали на земята. Най-древните скали в Австралия са и едни от най-старите на Земята. Те се намират в района Мърчисън в Западна Австралия, на 700 километра северно от Пърт. Те са на почти 4 милиарда години.
В списанието Communications Earth & Environment е публикувана статия на австралийски учени, в която те описват останките от скали на западния бряг на континента. По време на експедицията изследователите са анализирали зърна от минерала циркон в една от пробите от земната кора. Оказа се, че тази скала се е образувала по времето, когато нашата планета все още се е оформяла.
Трудно се изследва древната континентална кора, защото по-голямата част от нея е дълбоко заровена или е силно променена от околната среда. Само няколко са областите, открити досега, където изследователите могат директно да наблюдават тази древна кора. Такива места има с останки от древна земна кора са откривани в Австралия, но новото изследване показва, че площта на тези скали е изненадващо голяма.
Асансьор от дълбините
Понякога земната кора на нашата планета се разрязва от тъмни стълбове от проникнала от мантията магма, богата на желязо и магнезий. Тези структури, наречени от геолозите дайки, могат да се простират от горната кора чак до мантията на Земята. Те идват от дълбочини от най-малко 50 километра, което е много по-дълбоко дори от най-дълбокия сондаж, направен от хората (12 километра).
Тези дайки изтласкват малки количества минерали от дълбините и да ги транспортират чак до повърхността, където могат да бъдат изследвани.
За да определят възрастта на пробите, геолозите проверяват концентрацията на циркон в тях. Този минерал съдържа следи от радиоактивен уран, който се разлага с времето до олово. Чрез измерване на съотношението олово към уранови частици в циркона може да се разбере преди колко време са кристализирали зърната.
Цирконите са обвити в друг минерал – титанит. Той е химиески стабилен, за да запази древните циркониеви кристали за дълго време от промени в химическия състав, налягането и температурата по време на движение на скалата.
Микроскопско изображение на титанитно зърно с кристали циркон, уловени вътре и защитени. Широката лента в дясната долна част на изображението е 100 микрона, около ширината на човешки косъм. Кредит: Адаптирано от Communications Earth & Environment (2024). DOI: 10.1038/s43247-024-01469-6
"Самата дайка, датираща от около 1,4 милиарда години, предлага уникален прозорец към древната кора, който иначе би останал скрит. Също така открихме подобни древни зърна циркон по на север в пясък от река Суон, която минава през Пърт и отводнява същия регион, което допълнително потвърждава възрастта и произхода на тези древни материали", обясняват изследователите.
Констатациите от новото изследване разширяват известната досега област на древна кора, в района на Нариер в област Мърчисън.
Напречно сечение на земната кора южно от Пърт, показващо дайки, които събират циркон на 3,4 милиарда години от дълбочината и го изнасят на повърхността. Вмъкнатият увеличен мащаб показва бронята на този древен циркон от щит от минерала титанит. Кредит: Communications Earth & Environment (2024). DOI: 10.1038/s43247-024-01469-6
Често се откриват метали на границите между блоковете на земната кора, затова освен да помогне в изясняването на въпроса за формирането на нашата планета, новото изследване, ще помогне и да се очертаят зони с потенциал за извличането на различни метали.
Справка: Christopher L. Kirkland et al, Cryptic geological histories accessed through entombed and matrix geochronometers in dykes, Communications Earth & Environment (2024). DOI: 10.1038/s43247-024-01469-6
Източник: Groundbreaking discovery: How researchers found remnants of Earth's primordial crust near Perth, Chris Kirkland, The Conversation
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари