В неделя, 3 декември, в 17:47 часа, българско време, ще настъпи пълнолуние, когато луната ще застане точно срещу слънцето и е бъде най-пълна.
На следващия ден, понеделник в 10:45 часа, за да бъдем точни, луната ще достигне своя перигей, точката в елиптична орбита, която е най-близо до Земята.
Средно, Луната е на 382 900 км от нас, но в понеделник ще е на 357 492 км. Ако пълнолунието и перигеят са близо един до друг, това събитие се нарича суперлуна. Това не е официално астрономическо понятие.
Любопитно е, но в астрономията няма такъв термин като суперлуние. Терминът е предложен от астролог (не забравяйте, че за разлика от астрологията, астрономията е наука) и дословно неговата дефиниция е:
"'... Новолуние или пълнолуние, което съвпада с точност 90% с най-близката точка на лунната орбита (перигей) - Луната, Слънцето и Земята са на една линия и Луната е най-близо до Земята".
Съчетанието на пълнолуние и перигей прави Луната да изглежда с до 14% по-голяма и 30 % по-ярка, отколкото обикновено.
Източник: Timeanddate.com
Няколко седмици по-късно, на 19 декември, с Луната ще се случи обратното, т.е. тя ще е в своя апогей, точката в своята орбита най-отдалечена от Земята. Разстоянието между Земята и Луната ще бъде 406 603 км, което е 48 110 км по-далеч, отколкото на 4 декември.
Ако апогеят съвпадне с пълнолуние, се нарича микролуна. Предстоящата суперлуна е първата, но и последната за 2017 г. - а миналата година имахме не по-малко от три.
Източник: space.com
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари