"Не можем да дефинираме интелекта и не можем да го засечем от разстояние. Затова използваме посредник. И този посредник винаги е била технологията. Ние търсим нещо, което променя своята околна среда по начини, които можем да разпознаем през огромните разстояния между звездите."
Това е мнението на прочутия астроном от SETI Джил Тартър (Jill Tarter), цитирано от Techcrunch.
SETI "слуша" за сигнали от технологични цивилизации чрез наблюдение за радио вълни или лазерни сигнали в космоса, които няма как да бъдат създадени от естествени източници. През последните 60 години това търсене е станало по-ефективно. Тартър обяснява, че напредъка на компютрите и по-добрите телескопи са помогнали много. Най-голямата стъпка напред обаче според нея е знанието, че планетите в космоса са много по-често явление, отколкото се смяташе преди.
"Когато бях ученик, имаше 9 планети. Край на историята. Чудехме се дали има други планети - сега знаем. Оказва се, че планетите са често срещани", казва тя.
Освен това учените вече имат инструментите да разберат кои планети са по-сходни на Земята и съответно е по-вероятно на тях да има живот, какъвто ние го разбираме. Фокусирайки своите усилия върху тези планети, учените от SETI могат да имат по-голям шанс да намерят признаци за интелигентен живот.
При този напредък защо все още не сме открили извънземен живот?
Въпреки съвременния напредък на технологията и знание за вселената, на нас все още ни предстои да открием някакви други форми на интелигентен живот. Хората често се чудят защо все още нищо не е намерено?
Според Тартър този пъзел се състои от две части. Едната, която трябва да осъзнаем, е, че Вселената е огромна и ние все още не сме успели да разгледаме навсякъде. Със сегашните технологии и за времето, посветено на SETI, ние сме проучили изключително малка част от вселената за интелигентен живот.
По думите на астронома от SETI, ако космосът се съпостави с размера на океаните на Земята, ние сме прегледали за интелигентен живот само една чаша вода от тези океани.
Втората част от пъзела, защо не сме намерили друг интелигентен живот все още, е защото сме "зациклили" с физиката и технологията, която имаме в XXІ век. "Ние може би все още не сме изобретили правилния начин да го направим", казва Тартър.
Продължаващият напредък на технологиите обаче постепенно ще позволи на учените от SETI да започнат да изследват басейни и езера, уверена е тя.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
07.02 2016 в 00:20
Ми давай, отвори ни очите. Само че покажи нещо истинско, а не интервю със стрина Джена, чието око е насинено от извънземни в нечовешки експерименти, понеже родила негърче на мъжа си - швед.
06.02 2016 в 13:38
05.02 2016 в 19:37
От където следва, че пред един новоизлюпен разум има някакво препятствие, което е много трудно преодолимо и не всеки или пък абсолютно никой не го е преодолявал. Много се надявам това препятствие всъщност да е вече зад гърба ни и да има други, които са го минали, макар и далеч от нас.
05.02 2016 в 17:52
(Интелект - от недостатъчна информация, да направи правилните изводи. От начало - било въпрос на оцеляване. Последствие - помага на развитие на технологии. Само РАЗУМ-ът би могъл да спре опасното развитие на технологиите поради недостатъчен интелект - разумът знае границите на поведение за оцеляване ... Затуй ... Ст. Хокинг и др. пледират да не си показваме на Вселената Земята много, много... За всеки случай!)
Последни коментари