
Традиционната бира има четири съставки: вода, ечемик, мая и хмел. Хлябът се прави от първите три от тези съставки, без хмела, който се добавя към бирата като консервант и горчив агент, който балансира сладостта на ечемика. Бирата често се нарича "течен хляб" поради това сходство в съставките и една от легендите за това как хората са измислили бирата е, че хората са събирали ечемик, за да направят хляб и са го оставили на дъжда, като по този начин се е добавила повече вода, както и дрожди, които са дошли в сместа от въздуха.
Съставът на хляба и бирата е почти еднакъв.
Защо тогава бирата е алкохолна, а хлябът - не?
На този въпрос отговаря Антони Капорале (Anthony Caporale) на страницата на Quora.
Най-популярните дрожди от родовете Saccharomyces и Brettanomyces, които се използват в пивоварството и производството на хляба, изработват алкохол във всякакви условия.
Saccharomyces cerevisiae
Наличието на захар за дрождите е достатъчно условие за производството на етанол (C2H6O) и въглероден диоксид (CO2), който в бирата се отделя във вид на мехурчета, а тестото на хляба набухва.
У дрождите безкислородният (анаеробен) метаболизъм протича едновременно с аеробния (свързващ кислорода процес). Тази способност на дрождите в присъствието на захари частично да превключват на анаеробно хранене се нарича ефект на Крабтрий - потискане на дишането и активиране на ферментацията на дрождите във високозахарна среда. Кръстен е в чест на английския биохимик Хърбърт Грейс Крабтрий.
Смята се, че това е еволюционна адаптация - отделянето на алкохол, безвредно за самите дрожди, им помага да се отърват от по-чувствителните си конкуренти.
Хлябът, изваден от печката, съдържа много по-малко алкохол, отколкото тестото, преди да бъде сложено във фурната. При висока температура, алкохолът и водата се изпаряват, а дрождите, който произвеждат етанол, загиват.
Благодарение на ефекта на Крабтрий, дрождите правят леко алкохолна всяка сладка, влажна и топла среда - независимо дали е бъдеща бира или бъдещ хляб. И едва в пещта дрождите загиват, а алкохолът и по-голямата част от водата се изпаряват - макар и не цялата. Във всички видове хляб, направен със жива мая, се съдържа малък процент алкохол, понякога до 1,9% (изчислен през 20-те години от Американското химическо общество).
Но ако дрождите имат време да отделят в тестото много алкохол, а бъдещият хляб остане за кратко във фурната, хлябът може да се окаже доста алкохолен. Това може да бъде постигнато и ако се остави тестото да втаса по-дълго от обикновено - за да се даде на дрождите повече време.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15919
2
11.08 2017 в 19:53
15919
1
10.08 2017 в 15:50
Всеки спиртовар знае, че заедно с малко алкохол се отделя много (по обем) въглероден диоксид. Оттам и разликата в хляба и бирата.
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант