Един обширен преглед на наличните данни относно използването на акупунктура за лечение на хора с хронична болка в кръста показва, че ефективността на тази процедура е спорна.
През 2009 г. Националната служба за здравоопазване на Великобритании (National Health Service, NHS) официално препоръча акупунктура за лечение на хронична на долната част на гърба. Но неотдавна публикуван отчет на британския Национален институт за здраве и хигиена (National Institute for Health and Care Excellence, NICE) като по-висш орган, отменя тази препоръка, пише в сайта на института.
Проведеният мета-анализ на работата на древната китайска практика показва, че за ишиас и други болезнени състояния на кръста, акупунктурата не помага повече от плацебо и препоръката на прилагането й следва да бъде оттеглена.
"За съжаление няма убедителни доказателства за ефикасността на някои общи методи на лечение" - заяви един от ръководите на NICE професор Марк Бейкър (Mark Baker). "Например акупунктурата не се препоръчва за лечение на болки в кръста, ишиас или каквото и да е друго. Просто защото няма доказателства, че помага, а не е имитация на лечение" - добавя изследователят.
Новите препоръки на NICE се появиа след обобщение и строга статистическа обработка на множество предишни данни от научни изследвания и клинични проучвания на използването на акупунктурата - както самостоятелно, така и в комбинация с други лечения.
Учените доказват, че в случаите, когато акупунктурата на пръв поглед показва добри резултати, всъщност ефектът е незначителен.
"Има преки доказателства за факта, че между ефективността на акупунктурата и имитацията ѝ (случайни убождания в произволно избрани места, които не са "енергийни") няма разлика" - добавя д-р Иън Бернщайн (Ian Bernstein).
Между другото слабо се представя и парацетамолът, отбелязва докладът на NICE. Вместо него, авторите препоръчват редовни физически упражнения и лекарства - нестероидни противовъзпалителни средства като ибупрофен.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3
01.04 2016 в 13:43
Проведения "мета-анализ" и това изявление ми звучи като от Магаданския научен институт. Все пак, като сте рекли да кажете А, трябва да можете да кажете и Б. Тогава защо не цитирате и изявлението на д-р Майк Къмингс, който пък изразява съмнение в методиките и оценките на резултатите довели до тази препоръка. И тепърва ще има и консултации и отговорът на British Medical Acupuncture Society също няма да закъснее, а финалната версия на въпросния мета-доклад ще бъде публикувана едва през септември.
Квалифицирани специалисти за акупунктура има малко. Това не е лъжица за всяка уста, и неслучайно дори в родината на метода Китай - първо овладяваш конвенционалната медицина, преди да почнеш да учиш акупунктура.
2
31.03 2016 в 21:39
1
31.03 2016 в 21:03
Сигурно заради "фалшивината" на акупунктурата, я използваше дълги години като помощно средство един от най-големите невролози в България и доцент в Медицинска Академия, при когото ходеха дори и държавни величия. Да не говорим че това беше може би единствения човек в цялата страна, чийто авторитет при лечението на деца от епилепсия беше непререкаем - естествено, с лекарствени средства, но и с акупунктура като помощно лечение. И накрая, мога да приведа пример с мой близък роднина, който се озова при същия лекар с дископатия, и на когото за 20 дни в болница не помогнаха нищо. След 10 дена акупунктура беше на крака!
Последни коментари