Алергиите към полени са довели до изчезването на вълнестите мамути, твърди ново проучване

Александър Пенов Последна промяна на 27 септември 2024 в 11:51 3177 0

Вълнест мамут

Кредит World History Encyclopedia

Изследователите не са сигурни защо вълнестите мамути са изчезнали, но това вероятно се дължи на комбинация от фактори на околната среда и човешко въздействие.

Облаци от полен, които са се носили над степите с мамути в края на последния ледников период, може да са помогнали за изчезването на вълнестите мамути, твърди ново проучване.

Изследователите смятат, че бумът на растителността, дължащ се на глобалното затопляне, може да е довел до отделянето на толкова много полен, че той да предизвика алергични реакции у животните. Алергиите са блокирали обонянието им и са им попречили да общуват нормално помежду си. Невъзможността да се усещат взаимно по време на размножителния период би попречила на мамутите да си намерят сексуален партньор, твърди екипът, което е довело до рязко намаляване на числеността на популацията и в крайна сметка до изчезване.

„Един от възможните механизми за изчезването на животни по време на климатичните промени може да бъде нарушаването на обонянието поради развитието на алергии при промяна на флората“, пишат изследователите в проучването, което е публикувано в списанието Earth History and Biodiversity. „Целта на тази работа е да предложим нов еволюционен механизъм за изчезването на мамутите и други животни, основан на нарушаване на комуникацията.“

Вълнестите мамути (Mammuthus primigenius) са живели през епохата на плейстоцена (преди 2,6 милиона до 11 700 години). Те са изчезнали в по-голямата част от ареала си преди около 10 000 години, въпреки че малка популация е оцеляла на остров Врангел (отдалечен остров в североизточната част на Русия) допреди 4 000 години. Изследователите смятат, че комбинация от кръвосмешение (инбридинг), лов от страна на хората и големи промени в растителността са довели до изчезването на мамутите, но продължават споровете за това доколко всеки от тези фактори е допринесъл за това.

Според изследователите алергиите биха нарушили няколко жизненоважни функции на живота на мамутите. В статията си те пишат, че животните използват обонянието си, за да намират храна и партньори, да се ориентират по време на миграция и да избягват хищници, така че запушените хоботи на мамутите може да са ги обрекли.

Един от начините да се провери дали мамутите са страдали от алергии е да се изследва съдържанието на стомаха им за растения и полени, които предизвикват алергии, предлагат авторите. В някои трупове има и полени, вградени в мумифицираните тъкани, или запазен растителен материал около тях, който би могъл да помогне за идентифициране на минали дразнители, според проучването.

След това, за да се определи дали тези химикали действително са предизвикали алергична реакция при мамутите, изследователите предлагат да се търсят протеините на имунната система, които организмът произвежда по време на алергична реакция. Един от основните е имуноглобулин Е (IgE), който се произвежда в червата и след това се изхвърля навън, така че изследването на фосилизирани мамутови изпражнения, или копролити, може да бъде начин да се провери дали мамутите са имали тежки случаи на сенна хрема. Според проучването досега не е публикувано изследване, което да търси следи от IgE в проби от древни бозайници.

Един експерт не е убеден, че алергиите са изиграли голяма роля за гибелта на мамутите.

„Тази идея изглежда доста далечна и не съм сигурен как бихте я доказали“, пише Винсънт Линч, еволюционен биолог и доцент в Университета в Бъфало, Ню Йорк, в имейл до Live Science.

Линч допълва, че древните ДНК проби показват, че последните оцелели вълнести мамути са загубили способността си да усещат миризмата на някои растения. Реконструираният геном на мамут от остров Врангел показва мутации в гени, свързани със способността за откриване на флорални миризми, което предполага, че последните мамути не са усещали миризмата на цъфтящи растения.

Въпреки това, докато идеята на авторите не бъде експериментално тествана и подкрепена от по-нататъшни изследвания, казва Линч, че все още смята, че комбинация от фактори на околната среда и човешкото въздействие са причинили измирането на мамутите.

Справка: Gleb Zilberstein, Svetlana Zilberstein, Pier Giorgio Righetti, Vincenzo Cunsolo, Alexei Tikhonov, Andrey Bublichenko, Sense of smell reduction as factor for mammoth’s and other mammals extinction. Immunoglobulins as possible markers, Earth History and Biodiversity, Volume 1, (2024 г.) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S295047592400008X?via=ihub

Източник: Pollen allergies drove woolly mammoths to extinction, study claims, Sascha Pare, livescience.com

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !