Учените са опровергали хипотезата, че мозъкът на бебетата не е достатъчно развит, за да чувстват болка. Използвайки ядрено-магнитен резонанс, те установили, че у бебетата са активни 18 от 20-те области на мозъка, отговарящи за болката, съобщава Science Daily.
А съвсем доскоро, до 1980 е било обичайна практика при бебета, да не се прилагат медикаменти за облекчаване на болката по време на операция.
Проучванията са проведени в Университета в Оксфорд. Сканирани са мозъците на бебета, докато са били заспали.
Проучването разглежда 10 здрави бебета на възраст между един и шест дни и 10 здрави възрастни от 23 до 36 години.
Изследователите изпращали импулси към крачетата на бебетата подобни, според учените на "леко побутване с молив". Мозъците на бебетата реагирали по същия начин, както мозъците на възрастни на четири пъти по-силен импулс.
Ядрено-магнитният резонанс дава сравнение на мозъчната активност при възрастни и деца при болка. Снимка: University of Oxford
"Бебетата не могат да кажат, че ги боли и е трудно да се направи този извод от визуални наблюдения. Поради това, някои хора твърдят, че мозъкът на новороденото не е развит достатъчно за да чувства болка", - обяснява д-р Ребека Слейтър (Rebeccah Slater) Университета в Оксфорд.
Изследователите казват, че сега е възможно да се види как болката "се случва" в мозъка на новороденото и изглежда много прилича на болката при възрастни.
Съвсем не толкова отдавна, до 80-те години на миналия век е често срещана практика при операции на бебета, те да бъдат блокирани мускулно, но да не им се дава упойка.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари