
Преди десетки милиони години игуаните от Северна Америка са преплавали през Тихия океан, което е рекордно презокеанско пътешествие. Придържайки се към салове от растителност, отнесена в морето, те са изминали една пета от едно околосветско пътуване, като накрая са слезли и са се установили на островите Фиджи в южната част на Тихия океан, съобщават изследователи на 17 март в Proceedings of the National Academy of Sciences. Пътуването на морските гущери може би е най-дългата известна трансокеанска миграция сред сухоземните гръбначни животни.
"Това е наистина невероятен пример за разселване на големи разстояния", коментира Итън Джиленхал (Ethan Gyllenhaal), еволюционен биолог от Тексаския технически университет в Люббок, който не е участвал в изследването.
Brachylophus fasciatus (фиджийска игуана). Кредит: Wikimedia Commons
Всички членове на еволюционното семейство на игуаните се срещат в Северна и Южна Америка, с едно ярко изключение: игуаните от Фиджи (Brachylophus). Произходът на четирите живи вида игуани на Фиджи е загадка за изследователите, като се има предвид, че всички най-близки роднини на влечугите се намират на един океан разстояние.
Има две основни хипотези, разказва Саймън Скарпета (Simon Scarpetta), еволюционен биолог от университета в Сан Франциско: Изследователите смятат, че игуаните или са се пренесли на растителни салове до Фиджи от Америка, или изчезналите им предци са мигрирали на по-кратко разстояние от Азия или Австралия.
Скарпета и колегите му са получили някои улики, когато са изследвали еволюционните връзки на над 200 вида игуани и сродни гущери, сравнявайки хиляди точки в техните генетични инструкции. Най-близки роднини на игуаните от Фиджи са пустинните игуани (Dipsosaurus dorsalis), които живеят в Мексико и американския Югозапад, установява екипът.
Пустинните игуани (Dipsosaurus dorsalis). Кредит: PICRYL
Тези генетични резултати, съчетани с географията на местата, където преди това са открити вкаменелости на игуани, сочат, че предците на игуаните са преплували океана от бреговете на Северна Америка. Екипът смята, че гущерите са отплавали преди 31-34 милиона години, което вероятно е довело до еволюционното разделение между фиджийските Brachylophus и мексиканските Dipsosaurus.
Това плаване през Тихия океан е било с дължина над 8000 км, което е най-дългото придвижване сред сухоземните гръбначни животни. Най-близките съперници изглежда са други групи гущери. Други животни, като например паяците, също са известни като участници в епични пътешествия.
Рейна Бел (Rayna Bell), еволюционен биолог в Калифорнийската академия на науките в Сан Франциско, посочва, че е трудно да се определи точното разстояние, което е изминато, отчасти защото може би други острови са служили като междинни точки, но след това са изчезнали.
"Колкото по-назад се връщаме в еволюционното време, толкова по-ограничени са доказателствата, с които разполагаме, защото планетата се е променила толкова много", обяснява изследователката.
Огромно е разстоянието между Мексико и Фиджи. Кредит: Google maps
Игуаните може би са особено подходящи за дълги морски пътувания. Растителноядните игуани могат да изядат част от сала си по време на пътешествието или - както правят някои видове днес - да изпаднат в състояние на летаргия и да се откажат от храна изобщо. Освен това те са устойчиви на топлина и обезводняване. Повечето видове игуани, които живеят днес, се срещат и на острови, а през последните десетилетия са наблюдавани директно да колонизират нови острови с помощта на салове от растителност.
"Ако трябва да се избере група гръбначни животни, които биха могли да оцелеят при пътуване със салове през хиляди километри открит океан, игуаните са чудесен избор", заявява Скарпета.
За Джиленхал откритията илюстрират как едно невероятно рядко, случайно събитие - като успешното преплуване на игуаните през океана - е по-вероятно да се разиграе, стига да са налице милиони години време. "Когато се занимавате с еволюционното време, има доста възможности да се случат тези неща с много малка вероятност."
Справка: S.G. Scarpetta et al. Iguanas rafted more than 8,000 km from North America to Fiji. Proceedings of the National Academy of Sciences. Published online March 17, 2025. doi: 10.1073/pnas.2318622122.
Източник: The mystery of how iguanas crossed the Pacific Ocean may be solved, Science News
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма