Шимпанзетата бонобо са анатомично по-близо до предците на човека, отколкото до обикновените шимпанзета, показаха резултатите от анализ на мускулната система на дребните примати бонобо.
Откритието на учени от университета Джордж Вашингтон е публикувано Scientific Reports.
Предишни изследвания представиха тази теория на молекулярно ниво, но това е първото проучване, което установява това на базата на сравнение на детайли от анатомията на трите вида, съобщава phys.org
Според молекулярните биолози преди около 8 милиона години шимпанзетата са се отделили от предшествениците на хората. Преди около два милиона години бонобо се отделятат от общия прародител на хората и обикновените шимпанзета.
В по-ранни изследвания учените разглеждат сходствата и различията в ДНК на бонобо и обикновените шимпанзета, но това е първото проучване, сравняващо мускулите на трите вида.
Разликите между мускулите на главата на обикновените шимпанзета, бонобо и съвременните хора. Източник: Julia Molnar
Учените изследват телата на седем бонобо от зоопарка на Антверпен, починали от естествена смърт. Оказа се, че бонобо по своя строеж са по-близо до последния общ предшественик на хората и шимпанзетата. По мускулна система бонобо са еволюирали по-малко от обикновените шимпанзета. Освен това между мускулната система на бонобо и хората учените намират 13 различия, а между мускулната система на обикновените шимпанзета и хората - 20 разлики.
Изследователите отбелязват, че разбирането на различията между хората и техните най-близки роднини може да доведе до нови открития в изследването на човешкото здраве.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15914
1
02.05 2017 в 11:53
Последни коментари