
Фактът, че в страни с най-добро образование и по-висок стандарт на живот се раждат по-малко деца от т. н. "трети свят", е известен отдавна.
Наскоро обаче излезе проучване, което изследва колко деца раждат хората с различен коефициент на интелигентност в рамките на една отделна страна - Исландия.
Резултатите са описани в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.
Проучването, включващо повече от 100 000 исландци, установи, че тези, които носят гените, предразполагащи към по-високо образование, е по-малко вероятно да имат повече деца, което означава, че по-умните хора ще допринасят по-малко за исландския генофонд.
"Като вид, ние се определяме от силата на нашия ум. Образованието развива и шлифова нашите умствени възможности," - обяснява Кари Стефансон (Kari Stefansson), главен изпълнителен директор на исландската генетична компания deCODE, която проведе проучването.
"Генетичните фактори, свързани с повече време, прекарано в образование, стават все по-редки в генетичния фонд" - заяви Стефансон пред Science Alert
Изследователите анализират раждаемостта на 129 808 души, родени в Исландия между 1910 и 1990 г., за които имат генетични данни от базата на deCODE, и сравняват с техните нива на образование.
Те откриват, че има генетичен фактор, свързан с вероятността за посещаване на училище по-дълго на едно лице, на основата на 620,000 вариации в последователности или маркери в човешкия геном, които определят генетичното предразположение на индивида към образование.
Както посочват учените, никой не знае точното съотношение между генетичните фактори и факторите на средата, които водят до нивото на образование на някого, но предишни проучвания са изчислили, че генетичният компонент на постиженията в образованието могат да представляват повече от 40% в този микс.
Както се очакваше, високата интелигентност очевидно неблагоприятства за раждането на по-голям брой потомци. Колкото повече "умни" гени седержа геномът на един индивид, толкова по-малък наследниците оставя след себе си. Като цяло, носителите на "интелигентни" гени раждат със 6% по-малко деца, отколкото хората, които не са много интелигентни.
Констатациите на учените показват, че от биологична гледна точка да бъдеш умен е изключително неизгодно. Хората с нисък коефициент на интелигентност е много по-вероятно да имат деца. Изследователите смятат, че умните хора постепенно изчезват.
Според доклада, екипът открива спад в IQ от около 0,04 точки средно на десетилетие, но ако се вземат под внимание всички генетични фактори, които могат да бъдат свързани с образованието, тази цифра ще се увеличи до 0,3 точки средно на десетилетие.
Трябва да е ясно, че това не означава непременно, че хората стават все по-тъпи - има нужда от много повече доказателства, за да се даде подобно заключение.
"Ако продължим да подобряваме достъпността и качеството на образователните възможности, вероятно ще продължи да се подобрява и образователното равнище на обществото като цяло. Времето ще покаже дали спадът на генетичната склонност към образование ще има значително въздействие върху човешкото общество" - заключава Стефансон.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12047
2
09.09 2017 в 21:27
9016
1
24.01 2017 в 10:35
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант