Палеонтолозите са открили три големи - с дължина до 7,2 см - семена и 43 фосилни листа от древен вид бобово растение във въглищната мина в Южен Калимантан, Индонезийско Борнео.
Древните семена биха могли да помогнат да се обясни еволюцията на днешните тропически гори в Югоизточна Азия и Австралия.
Вкаменелостите са открити в скални слоеве, датиращи отпреди 34 до 40 милиона години през еоценския период (преди 56–34 милиона години). Те са описани в статия, публикувана в International Journal of Plant Sciences.
Изследователите са събрали 47 растителни вкаменелости от формацията Танджунг в Южен Калимантан. Сред вкаменелостите има 43 фосилизирани листа и 3 големи семена с дължина до 7,2 сантиметра.
Семената са едни от най-големите във вкаменелостите, с изключение на кокосовите орехи и някои други палми. Те биха израснали в шушулка, която най-вероятно достига до един метър дължина и побира до пет семена, казват учените.
Разпространение на съществуващото бобово растение Castanospermum (област, оградена с прекъснати линии) и местоположение на находището на вкаменелостите (звезда) в Южен Калимантан, Индонезия. Кредит: E J Spagnuolo et al. International Journal of Plant Species (DOI: 10.1086/730538).
Семената принадлежат на изчезнало бобово растение, което авторите наричат Jantungspermum gunnellii. Името на рода се отнася до сърцевидната форма на вкаменелостта — jantung означава сърце на индонезийски, а spermum означава семе на латински. Името на вида е в чест на покойния Грег Гънел, палеонтолог по гръбначни животни, бивш служител в Lemur Center на университета Дюк, който ръководи експедицията.
Тяхната структура много наподобява тази на Castanospermum, австралийското дърво с черен боб, наричано също кестен от Мортън Бей, местно в тропическите гори на Куинсланд, североизточния Нов Южен Уелс и югозападните тихоокеански острови Вануату и Нова Каледония.
Castanospermum australe - цветове, семена и шушулки. Кредит: Wikimedia Commons
Сблъсъкът на австралийската тектонска плоча (Сахул) с Югоизточна Азия (Зунда) се е случил преди около 20 милиона години и е оказал голямо влияние върху растителността на двата региона, разказват авторите.
"Тези фосилни семена показват, че древните роднини на Castanospermum са мигрирали в Австралия от Югоизточна Азия по време на тектоничния сблъсък и по-късно са изчезнали в Азия", обяснява водещият автор Едуард Спагнуоло (Edward Spagnuolo) от Пенсилванския държавен университет, САЩ.
Но повечето фосилни доказателства са за движение на растителни видове от Австралия към Азия, което прави това бобово растение необичайно.
Според авторите това може да се дължи и на липсата на фосилни доказателства, открити в Югоизточна Азия.
"Наистина е трудно да се събират вкаменелости в тази част на света", отбелязва Спагнуоло. "Повечето повърхностни скали са унищожени от обилните тропически валежи или са покрити от растителност, селско стопанство и сгради, така че има малко места за търсене на вкаменелости, освен открития в мините и кариерите. Има и много малко палеонтологична инфраструктура. Имаме късмета да имаме партньорство с индонезийски палеонтолози от Institut Teknologi Bandung в Ява, които правят тази работа възможна."
Вкаменелости на Jantungspermum gunnellii. Кредит: Spagnuolo et al., doi: 10.1086/730538
Бобовите растения са разнообразно семейство от цъфтящи растения с около 20 000 живи вида днес, които включват много големи тропически дървета, обясняват авторите. Но въпреки тяхното изобилие и разнообразие в съвременните екосистеми, тези семена са единствените сигурни вкаменелости от бобови растения от преди неогенския период, интервалът между 2,6 милиона и 23 милиона години, във влажните тропици на Югоизточна Азия.
"Тропиците са най-разнообразният биом на Земята", коментира професор Питър Уилф (Peter Wilf) от Пенсилванския държавен университет. "Знаем много малко от вкаменелостите за това как са се развили тропическите екосистеми, особено в Азия, въпреки че рисковете от изчезване нарастват бързо и всяка година губим огромни площи поради обезлесяването".
"Имаме страхотни данни за вкаменелости от бобови растения за голяма част от света, но не и за Югоизточна Азия", добавя Спагнуоло. "Нашата работа подчертава пренебрегнатия палеоботанически потенциал на този регион и необходимостта от повече проби от вкаменелости в Малайския архипелаг."
Справка: Edward J. Spagnuolo et al. 2024. Giant Seeds of an Extant Australasian Legume Lineage Discovered in Eocene Borneo (South Kalimantan, Indonesia). International Journal of Plant Sciences, in press; doi: 10.1086/730538
Източник: Giant fossil seeds from Borneo record ancient plant migration, Penn State
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари