Генетични изследвания разкриват, че когато мъжките комари загубят слуха си, те губят и сексуалния си живот. Изненадващото откритие може да доведе до нови начини за намаляване на популациите от комари и болестите, които разпространяват.
Учените отдавна знаят, че слухът е основното сетиво, използвано при чифтосването на комарите. Женските удрят с крилата си на честота от около 500 Hz, а мъжките чуват това и реагират, политат, модулирайки собствените си удари на крилете на около 800 Hz. Няколко секунди съвкупление във въздуха и готово.
"През летните вечери често виждаме рояци комари, събрани край водата или под уличните лампи. Тези събирания са по същество събития за масово чифтосване", обяснява Идзин Уан (Yijin Wang), съавтор на изследването.
При повечето видове актът на чифтосване е мултисензорно преживяване, така че за новото проучване изследователи от Калифорнийския университет в Санта Барбара проучват какво би се случило, ако извадят слуха от уравнението за комарите. Използвайки системата за редактиране на гени CRISPR-Cas9, екипът нокаутира ген, наречен trpVa в насекомите.
Тези мутантни комари не показват никаква реакция на звук и не е открита електрическа активност в невроните, за които е известно, че са свързани със слуха. Това потвърждава, че генните редакции са сработили.
След това изследователите поставят глухите комари в смесена популация и наблюдават какво се случва. На глухите женски им е по-трудно от обикновено да привлекат партньори, но все пак успяват да си свършат работата. Глухите мъжки обаче изобщо не реагират на чакащите дами, оставяйки цялото забавление на тези с неувреден слух. Това предполага, че това е единственото от сетивата, което мъжките използват, за да намерят партньори.
"Нашето основно откритие е толкова шокиращо, защото при повечето организми поведението при чифтосване зависи от комбинация от няколко сензорни сигнали", обяснява Ема Дудж (Emma Duge), съавтор на изследването. "Фактът, че отнемането на едно единствено сетиво може напълно да премахне чифтосването, е очарователен."
Изследователите смятат, че тяхното откритие може да се използва за контрол на популацията.
През последните години е извършвано генетично модифициране на мъжки комари, за да бъдат стерилни, след което са пуснати в различни региони. Идеята е, че стерилните мъжки все още ще се опитват да се чифтосват, но яйцата на партньорките им няма да се излюпят. И удобно, след като женските се чифтосват веднъж, те обикновено не го правят отново, така че популацията намалява бързо.
Проблемът там е, че стерилните мъжки трябва да се конкурират с естествените, плодовити мъжки за вниманието на жените, така че популациите обикновено се възстановяват след известно време. Но какво ще стане, ако стерилните комари имат предимство при намирането на женски пред дивите?
Вместо да нокаутира гена trpVa и да направи комарите глухи, екипът предполага, че може вместо това да направи този ген свръхактивен в тези стерилни комари. Ако са по-чувствителни към размахването на крилата на възприемчивите женски, те биха могли да се чифтосат, преди всички естествени комари да разберат какво се случва.
Ако е така, може да получим нов начин за контрол на разпространението на болести като малария, зика и треска от денга.
Справка: Y. Wang, D. Thakur, E. Duge, C. Murphy, I. Girling, N.A. DeBeaubien, J. Chen, B.H. Nguyen, A.S. Gurav, C. Montell, Deafness due to loss of a TRPV channel eliminates mating behavior in Aedes aegypti males, Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 121 (47) e2404324121, https://doi.org/10.1073/pnas.2404324121(2024).
Източник: Deaf male mosquitoes don’t mate, Craig Montell, UC Santa Barbara
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари