Учени са отгледали древно семе от пещера в Юдейската пустиня до дръвче - и то може да принадлежи на местен изчезнал вид с лечебни свойства, споменати няколко пъти в Библията.
Учени са съживили семенце на 1000 години, открито в Юдейската пустиня - и дървото, което е израснало от него, може да принадлежи на изгубена линия, спомената в Библията.
Нужни са били почти 14 години, за да могат изследователите да отгледат дърво от древното семенце, изкопано от пещера в края на 80-те години.
Наречено "Шеба", загадъчното дърво сега е високо около 3 метра, което дава възможност на учените най-сетне да опишат неговите пълни характеристики. Изследователите също така успяват да извършат ДНК, химически и радиовъглероден анализ на дървото, разкривайки нова информация за неговия произход, съобщава проучване, публикувано наскоро в списание Communications Biology.
Семето, от което е израснала Шеба, датира между 993 и 1202 г. сл. н. е., се съобщава в проучването. Вероятно е оцеляло от вече изчезнала дървесна популация, съществувала в Южен Левант, регион, включващ съвременен Израел, Палестина и Йордания, и е първото по рода си, открито там.
Забележително е, че напълно порасналият екземпляр може да е източникът на библейския "цори" - смолист екстракт, свързан с изцелението в книгите Битие, Йеремия и Езекиил.
"Идентичността на библейския "цори" ("балсам") отдавна е обект на дебат", пишат изследователите в изследването.
Веществото е свързано с историческия регион Гилеад, който се намира на изток от река Йордан между река Ярмук и северния край на Мъртво море. Сега, след като е съживил Шеба, екипът смята, че най-накрая е разкрил загадката на библейските цори.
Изследователите определят Шеба към род Commiphora, който се намира в семейство Бурзерови (Burseraceae), в което са смирната и тамянът и включва приблизително 200 вида живи растения. Растенията Commiphora се срещат главно в Африка, Мадагаскар и Арабския полуостров. Остава неясно към кой вид принадлежи Шеба, тъй като дървото не е цъфтяло и следователно не е произвело репродуктивния материал, от който учените се нуждаят, за да извършат по-подробни анализи.
Изследователите са уверени, че Шеба е тясно свързана с три вида Commiphora - C. angolensis, C. neglecta и C. tenuipetiolata - открити в Южна Африка.
Учените засадиха семе на 1000 години, което нарекоха Шеба. Кредит: Sarah Sallon
Дървото има много по-слаби връзки с видовете Commiphora, които произвеждат ароматни смоли, като C. gileadensis, за който някои изследователи смятат, че е историческият източник на ценен парфюм и тамян, наречен "Юдейски балсам" или "Балсам от Галаад" в древността. Но има съмнения кое е растението зад древния балсам.
"Нашата първоначална хипотеза бе, че "Шеба" може да е кандидат за древния "юдейски балсам", пишат изследователите в статията си, но липсата на ароматни съединения в дървото ги кара да се откажат от тази идея.
Всъщност техните анализи показват, че Шеба има множество лечебни свойства, което заедно с други фактори - включително местоположението в северната Юдейска пустиня, където е намерено семето - предполага, че дървото може да е произходът на библейското цори.
Химическият анализ на листата и смолата на Шеба разкрива, че дървото е богато на пентациклични тритерпеноиди, които са биологично активни съединения с противовъзпалителни и противоракови свойства. Листата и стъблата също са с високо съдържание на сквален, естествено, маслено вещество с антиоксидантни и изглаждащи кожата свойства, според проучването. Необходима е допълнителна работа за идентифициране на друго съединение с потенциални противоракови ползи в тъканите на дървото, отбелязват изследователите.
"Вярваме, че тези открития подкрепят нашата втора хипотеза, че "Шеба" … може да представлява изчезнала (или поне изкоренена) [линия], която някога е била местна в този регион, чиято смола "цори", спомената в библейските текстове, е била ценна, свързана с изцеление, но не е описана като ароматна", пишат те.
Междувременно търсенето на източника на историческия юдейски балсам продължава.
"Ако юдейският балсам е оцелял до днес като съществуващ вид Commiphora, остава възможността учените все още да не са го разпознали", пишат изследователите.
Справка: Sallon, S., Solowey, E., Gostel, M.R. et al. Characterization and analysis of a Commiphora species germinated from an ancient seed suggests a possible connection to a species mentioned in the Bible. Commun Biol 7, 1109 (2024). https://doi.org/10.1038/s42003-024-06721-5
Източник: Lost Biblical tree resurrected from 1,000-year-old mystery seed found in the Judean Desert, Sascha Pare, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари