След аварията в Чернобил през 1986 г. забранената зона около Чернобилската АЕЦ, е станала местообитание на разнообразни животни, включително хиляди бездомни кучета, които оцеляват в среда с висока радиация.
Учени изследват ДНК на 302 кучета от района, за да разберат как повишените нива на радиация влияят на тяхното здраве, растеж и еволюция. Изследователите сравняват тези животни с други, живеещи на 16 км разстояние, и откриват забележителни разлики.
На 26 април 1986 г. ядрен реактор в Чернобил, разположен в северната част на Украйна - тогава част от Съветския съюз - експлодира, изпращайки огромен облак радиация в атмосферата. Почти четири десетилетия по-късно атомната електроцентрала в Чернобил и голяма част от околните райони остават необитаеми – поне не и от хора.
Тук, благодарение на липсата на човешко присъствие, процъфтяват разнообразни животински видове. Сред тях са хиляди бездомни кучета, много от които са потомци на домашни любимци, изоставени по време на бързата евакуация на района преди години.
С наближаването на 40-годишнината от най-голямата ядрена катастрофа в света, биолозите започват да изследват по-задълбочено животните в Чернобилската забранена зона (ЧЗЗ), която е с площ от около 2600 км², приблизително площта на Рила. Учените проучват как десетилетия на излагане на радиация може да са променили геномите на животните и дори са ускорили еволюцията.
Учени от Университета на Южна Каролина и Националния институт за изследване на човешкия геном започват да изследват ДНК на 302 бездомни кучета, открити в и около ЧЗЗ, за да разберат по-добре как радиацията може да е променила техните геноми. Резултатите им са публикувани в списание Science Advances, припомня ни Рopular Мechanics
"Имат ли мутации, които са придобили и които им позволяват да живеят и да се размножават успешно в този регион?", пита съавторът на изследването Илейн Острандър (Elaine Ostrander), експерт по геномика на кучета от Националния институт за изследване на човешкия геном, в интервю за The New York Times. "Какви предизвикателства срещат и как са се справили с тях генетично?"
Идеята, че радиацията може да ускори естествената еволюция, не е нова. Практиката да се облъчват умишлено семена в космоса, за да се индуцират полезни мутации например е вече утвърден метод за създаване на култури, подходящи за затоплящия се климат.
В продължение на години учените анализират определени животински видове, които живеят в ЧЗЗ, включително бактерии, гризачи и дори птици. Проучване от 2016 г. установи, че източните дървесни жаби (Hyla orientalis), които обикновено са зелени на цвят, са по-често черни в ЧЗЗ. Биолозите предполагат, че жабите са преживели полезна мутация в меланина – пигмент, отговорен за цвета на кожата – която им е помогнала да разсейват и неутрализират част от околната радиация.
Това кара учените да се запитат: възможно ли е нещо подобно да се случва и с бездомните кучета на Чернобил?
Проучването разкрива, че бездомните кучета, живеещи в близост до атомната електроцентрала в Чернобил, показват ясни генетични различия от кучета, живеещи само на около 16 километра разстояние в близкия град Чернобил. Макар това да изглежда като сериозно доказателство, че тези кучета са претърпели някаква форма на бърза мутация или еволюция поради излагането на радиация, изследването е само първа стъпка към доказване на тази хипотеза.
Тези изследвания са много сложни, най-вече защото е изключително трудно да се различат мутациите, причинени от радиация, от други фактори, като инбридинг (близкородствено размножаване). коментира пред Science News Тимъти Мусо (Timothy Mousseau), еволюционен еколог от Университета на Южна Каролина в Колумбия.
Въпреки липсата на твърди заключения към момента, изследването предлага основа за по-нататъшни проучвания на въздействието на радиацията върху по-големи бозайници, тъй като ДНК на кучетата, живеещи около атомната електроцентрала в Чернобил, може да бъде сравнена с тази на кучета от нерадиоактивни райони. Макар тази зона – по всички показатели – да би трябвало да е пустош, тя отново се доказва като несравнима научна възможност за изучаване на радиацията и нейното влияние върху естествената еволюция.
Справка: Gabriella J. Spatola et al. ,The dogs of Chernobyl: Demographic insights into populations inhabiting the nuclear exclusion zone. Sci. Adv. 9,eade2537 (2023). DOI: 10.1126/sciadv.ade2537
Източник: The Dogs of Chernobyl Are Experiencing Rapid Evolution, Study Suggests, Рopular Мechanics
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари