Последните проби, събрани от марсохода Perseverance в кратера Йезеро на Марс, изглеждат обещаващи, заявява НАСА.
Perseverance каца в този 45-километров кратер на 18 февруари 2021 г. и търси улики за съществуването на по-ранен живот на Марс.
Кратерът Йезеро съдържа делта, древна ветрилообразна структура, която се е образувала преди около 3,5 милиарда години при сливането на марсианска река и езеро.
Почвените проби, събрани от Perseverance от различни места в кратера, след това се поставят в контейнери, които се затварят херметически и се съхранват, за да бъдат по-късно донесени на Земята от мисия за връщане на пробите за по-нататъшно лаборно изследване.
Общо Perseverance е оставил след себе си 12 такива контейнери. Първо, Perseverance беше активен на дъното на кратера, което се оказа магмена скала, напоследък е активен в седиментните скали в кратера. И там той изглежда е намерил обещаващи проби в участък от скала, наречен Wildcat Ridge.
Дупки, пробити в камъка "Wildcat Ridge". Кредит: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS
Използвайки инструмента Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals (SHERLOC), те изследват скалата и откриват, че е пълна с „интригуващи органични съединения“, както се изразява НАСА.
Органичните вещества съдържат въглерод и могат да бъдат свързани с примитивен живот. Те са открити по-рано през 2013 г. в кратера Гейл на Марс и по-късно също от Perseverance в кратера Йезеро, но органичните вещества не бяха в седимент.
Фактът, че органичната материя този път е намерена в такава седиментна скала - известна с това, че съхранява вкаменелости от древен живот тук на Земята - е важен за НАСА, заявява Кен Фарли (Ken Farley), един от учените, участващи в изследването на Perseverance.
Източник: Did life ever exist on Mars? NASA's Perseverance rover finds organic matter in rock samples
Wyatte Grantham-Philips, Phys.org.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари