Животът винаги намира начин. Но този начин понякога е странен. Някои сегментирани червеи имат задници със собствен ум и очи, и тези задни части след това плуват, за да се размножат.
Японският зелен червей силид (Megasyllis nipponica) отделя цялата си задна част, включително половите жлези, в процес, наречен столонизация. Столонът, който е пълен с гамети (яйца или сперматозоиди), след отделянето плува, докато срещне противоположния пол и хвърля хайвера си, а останалата част от червея остава и избягва потенциално опасното пътуване.
По принцип целият червей съществува, за да изхвърли репродуктивните си органи.
Това позволява на оригиналното тяло да остане защитено от опасности от околната среда, като същевременно помага на гаметите да се разпръснат на по-големи разстояния.
И става още по-странно: За да плува наоколо автономно, столонът развива свои собствени очи, антени и плувни четинки, докато все още е прикрепен към оригиналното тяло. Той дори развива нерви и "мозък“, за да приема сигнали от околната среда и да се държи независимо.
Години наред учените са озадачени как точно се образуват тези столони, за да станат автономни.
Изследователи от университета в Токио, Япония, сега са разбрали механизмите, които го правят възможно.
Екипът от Токийския университет е открил, че те правят това в последователност, започвайки със съзряването на половите жлези и след това формирането на собствена глава.
Те изследвали моделите на експресия на гените на червеите, с половото съзряване, и откриват, че добре позната група от гени, участващи във формирането на глава, са силно експресирани в областта на главата на столона. Обикновено тези гени не се експресират много в тази част от тялото на червея, но стават такива по време на развитието на половите жлези.
"Това показва как нормалните процеси на развитие се модифицират, за да отговарят на историята на живота на животни с уникален репродуктивен стил", обяснява професор Тору Миура (Toru Miura), който ръководи изследването, публикувано в Scientific Reports.
Друг набор от гени, известни като Hox гени, определят сегментирането на тялото по оста от главата до опашката на червеите. По принцип те определят, че главата се образува отпред, последвана от сегментите на тялото и завършва със задната част отзад.
"Интересното е, че експресиите на Hox гените, които определят идентичността на части от тялото, са постоянни по време на процеса", отбелязва Миура.
В резултат на това столоните нямат храносмилателен тракт и вместо това имат повтарящи се еднакви сегменти на тялото (с изключение на главата и опашката). Няма нужда от храносмилателни органи, когато в длъжностната характеристика има само размножаване.
Справка: Nakamura, M., Oguchi, K., Sato, D.S. et al. Morphological, histological and gene-expression analyses on stolonization in the Japanese Green Syllid, Megasyllis nipponica (Annelida, Syllidae). Sci Rep 13, 19419 (2023). https://doi.org/10.1038/s41598-023-46358-8
Източник: Worm’s butt grows eyes and then swims away to make babies, Cosmos magazine
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари