
Приблизително 100-годишна галапагоска костенурка от вида от западната част на остров Санта Круз стана майка за първи път, след като се възпроизведе с мъжки на същата възраст в зоопарка във Филаделфия.
Застрашена гигантска костенурка стана най-възрастната майка от своя вид, след като се сдоби с първите си бебета на около 100-годишна възраст.
Зоологическата градина във Филаделфия наскоро излюпи яйца, снесени от възрастната галапагоска костенурка от вида от западната част на остров Санта Круз (Chelonoidis niger porteri), наречена Моми. Точната ѝ възраст не е известна, но Моми е в зоопарка от повече от 90 години.
Този вид галапагоски костенурки Санта Круз са критично застрашени в родния си дом на Галапагоските острови, а в зоологическите градини в САЩ се отглеждат по-малко от 50. За първи път в над 150-годишната история на зоологическата градина във Филаделфия се излюпват галапагоски костенурки от западен Санта Круз, се казва в изявление, публикувано от зоологическата градина.
"Това е значителен етап в историята на зоологическата градина във Филаделфия и не бихме могли да бъдем по-развълнувани да споделим тази новина с нашия град, регион и света", се казва в изявлението на Джо-Ел Могерман (Jo-Elle Mogerman), президент и главен изпълнителен директор на зоологическата градина във Филаделфия. "Моми пристига в зоопарка през 1932 г., което означава, че всеки, който е посетил зоопарка през последните 92 години, вероятно я е виждал."
Видът галапагоски костенурки от западната част на остров Санта Круз са подвид на галапагоските костенурки. Тези гигантски костенурки са най-големият вид костенурки на Земята. Мъжките костенурки обикновено са по-големи от женските и достигат дължина от около 1.8 м, а теглото им е около 260 кг. Те са студенокръвни животни и прекарват един до два часа, припичайки се на слънце, преди да прекарат още осем до девет часа на паша и почивка. Учените смятат, че те могат да живеят между 100-200 години. В момента има 13 живи вида, които са местни за седем от островите.
Човешката дейност на Галапагоските острови е унищожила няколко вида костенурки и е довела вида Chelonoidis niger porteri до ръба на изчезването. В миналото моряците са улавяли костенурките за месо. Хората също така са нарушили местообитанието им и са въвели инвазивни видове като кози, които се конкурират с костенурките за храна, и хищници като котки и плъхове, които нападат младите костенурки и техните яйца, се посочва в Червения списък на Международния съюз за защита на природата.
Моми е част от програма за размножаване в плен в зоологическите градини в САЩ, която помага за опазването на този подвид костенурки.
Най-сетне тя се размножава за първи път с мъжки на име Абразо - който също е на около 100 години. Абразо се премества във Филаделфия през 2020 г., след като преди това е живял в зоопарка и градината "Ривърбанкс" в Южна Каролина, където през 2019 г. успешно съдейства за размножаването на своя вид, се посочва в изявлението.
Костенурките и другите влечуги обикновено остават способни да се размножават през целия си живот, след като достигнат зрялост, така че могат да продължат да се размножават дълго до дълбока старост. Изследователите не са сигурни колко дълго могат да живеят костенурките от Галапагос, но е регистрирано, че един индивид е достигнал 171-годишна възраст.
След като се чифтосва, Моми снася 16 яйца през ноември 2024 г. Служителите на зоопарка са взели яйцата и са ги поставили в изкуствен инкубатор. Подобно на повечето костенурки, полът на излюпените галапагоски костенурки се определя от температурата, при която се инкубират яйцата. При температура под 28 градуса по Целзий се раждат мъжки екземпляри, а при температура над 29,5 градуса по Целзий - женски. Половината от яйцата са инкубирани при температура за мъжки, а другата повината - за женски, за да получат балансирана комбинация, но досега са се излюпили само женски яйца.
Излюпените в момента са зад кулисите. Те трябва да направят публичния си дебют на 23 април, когато се навършват 93 години от пристигането на мама в зоопарка. Кредит: Philadelphia Zoo
"Преди излюпването на малките във всички зоологически градини в САЩ имаше само 44 индивида западни гигантски костенурки Санта Круз, така че тези най-нови попълнения представляват нова генетична линия и много необходима помощ за популацията на вида", коментира Ашли Ортега (Ashley Ortega), която координира Плана за оцеляване на видовете галапагоски костенурки в плен в зоологическата градина "Гладис Портър" в Тексас.
"Развълнувани сме да научим повече за това как можем да повторим този успех в други акредитирани зоологически градини, тъй като екипът във Филаделфия е постигнал нещо, което изглеждаше невъзможно."
Източник: Four Critically Endangered Galapagos Tortoises Hatch at Philadelphia Zoo, First Successful Hatching of this Species in Zoo’s History, Philadelphia Zoo, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма