
Тъмната страна на пандемията от COVID-19 показа някои изненади, за които колкото и да е парадоксално, можем да сме благодарни. В ново проучване изследователите установяват, че прогнозираното избухване на загадъчно парализиращо заболяване през 2020 г. не успя да се осъществи - и по странен начин всъщност на коронавируса трябва да сме благодарни.
Въпросното състояние се нарича остър вял миелит (AFM - acute flaccid myelitis). Това подобно на полиомиелит неврологично заболяване засяга предимно деца, причинявайки мускулна слабост и в някои случаи трайна парализа и дори смърт.
В продължение на десетилетия случаите на AFM бяха много редки, но през последните години се случиха по-големи огнища в САЩ и на други места, които сякаш се повтаряха на всеки две години.
Редица предишни проучвания свързват AFM с рядък вирус, наречен ентеровирус D68 (EV-D68), и въпреки че все още не е известно как вирусът проявява симптомите на заболяването AFM, съвпаденията в разпространението на вируса и болестта ги определят като почти сигурно свързани.
В новото изследване екип, ръководен от водещия автор и разработчик на модели на инфекциозни заболявания Санг У Пак (Sang Woo Park) от Университета в Принстън, проследява закономерности на случаи на EV-D68 между 2014 и 2019 г., когато вирусът значително рецидивира в четните години - 2014, 2016, и 2018 г. - за което се смята, че се дължи на фактори, вързани с климата.
Тези данни предполагат, че през 2020 г., се очаква поредният връх на разпространение.
„Прогнозирахме, че е възможно да има голяма епидемия на EV-D68, а оттам и огнище на AFM през 2020 г. при нормални епидемиологични условия“, обясняват изследователите в своето проучване .
Но епидемиологичните условия през 2020 г. показаха нещо съвсем друго и така и не бяхме поразени от EV-D68 и AFM.
В САЩ - страна със значително повече случаи на COVID-19 от която и да е друга - комбинираните ефекти от политиките за физическо дистанциране, карантина и изолация изглежда не само намаляват разпространението на SARS-CoV-2, но и на EV-D68.
„Нашият предварителен анализ показва, че пандемичният отговор на COVID-19 вероятно е повлиял на динамиката на огнището на EV-D68 през 2020 г.“, пишат авторите .
Според изследователите е имало 153 случая на AFM през 2016 г. и 238 случая през 2018 г., но само 31 случая през 2020 г.
В светлината на всичко, което преживява човечеството напоследък, това е добре.
И все пак няма място за самодоволство - особено тъй като неслучилата се година на EV-D68 може да остави по-голяма от обичайната празнота в имунитета на населението срещу вируса.
„Въз основа на малкия брой на [прогнозираните] случаи на EV-D68 през 2019 г., бихме очаквали, че броят на възприемчивите индивиди се е увеличил, повишавайки вероятността да настъпи голямо огнище“, заявява екипът.
„Ако социалното дистанциране предотврати появата на огнището, тогава податливата част от обществото може да се увеличи още повече“.
Справка: Epidemiological dynamics of enterovirus D68 in the United States and implications for acute flaccid myelitis, Sang Woo Park, Margarita Pons-Salort, Kevin Messacar, Camille Cook, Lindsay Meyers, Jeremy Farrar, Bryan T. Grenfell, Science Translational Medicine 10 Mar 2021: Vol. 13, Issue 584, eabd2400, DOI: 10.1126/scitranslmed.abd2400
Източник: Outbreak of Mysterious Paralyzing Condition Squashed by COVID–19 Pandemic, ScienceAlert
Още по темата

Животът
Има ли нещо скандално с освобождаването на Pfizer от дела при проблеми с ваксината

Животът
Какво ще се случи, когато COVID-19 и грипът се срещнат тази есен?

Медицина
Благодарение на ваксините Африка обяви края на полиомиелита на континента

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари