Жирафът може би е единствен по рода си. Въпреки че учените признават, че неговият вид, мрежестите жирафи (Giraffa reticulata ), се раждат без петна в много редки случаи, няма друг известен пример, живеещ където и да е на Земята според служители в зоопарка Брайтс.
Поне – не през последните години. Все пак има сведения за жираф без петна, роден в зоопарк в Япония през 70-те години на миналия век, но липсват снимки онлайн.
Отличителните петна от тъмна козина, открити при мрежестите жирафи, не са произволни по шарка или форма, а са наследени от майка им.
Смята се, че отличителните шарки осигуряват камуфлаж, което предполага, че индивидите, родени без тях, може да им е трудно да се скрият от хищниците в дивата природа.
Като се имат предвид рисковете, възможно е жирафът без петна в Тенеси да е по-добре в плен. Само няколко седмици след раждането си тя вече е висока 1.80 м.
В едно проучване е установено, че малките жирафчета с по-големи петна с по-неправилна форма имат по-добър шанс за оцеляване след няколко месеца живот. Въпреки че това е само корелация и петната също така може да играят роля във визуалната комуникация или контрола на температурата.
От десетилетия жирафите тихо изчезват, най-вече поради загубата на местообитания, войни и бракониерство. През последните 30 години популацията в Африка е намаляла с 40%, оставяйки само 16 000 останали мрежести жирафа.
Механизмът, определящ шарките на животните
Дейвид Юнг доразвива идеята на Тюринг на базата на клетъчните автомати .
Още в ранния зародиш кожата на леопарда (или тигъра, зебрата, жирафа ... ) се покрива с равномерно с меланоцити (клетки пигмент). Тези клетки могат да са в едно от двете състояния:
различаваща се (D ) и
неразличима (U ).
Цветът се произвежда само в D -клетките. Освен това, D -клетките отделят два морфогена:
активатор (A ) и
инхибитор (I ) - обратното на активатор.
Двата химикала се разпръскват от всяка D -клетка и тяхната концентрация намалява с отдалечаване от D -клетката.
А -концентрацията е най-голяма около D -клетката, но отслабва по-бързо от I -концентрацията. Така на известно разстояние от D -клетката, I -концентрацията започва да превишава А -концентрацията от тази клетка.
Всяка клетка постоянно се изпълва с А и I морфогени от всички съседни D -клетки. Ако в U- клетката, А -концентрацията превишава I -концентрацията, клетката става D и започва сама да отделя морфогени. Ако в D - клетката, I -концентрацията превишава А -концентрацията, клетката става U и престава да произвежда морфогени.
Смята се, че еволюцията на окраската на животинските кожи е форма на самоорганизация на D -клетките и произтича от току-що описаните химически цикли.
Дейвид Юнг представя модела на кожата на животното като квадратен масив от клетки меланоцити в едно от двете състояния:
жива (за различаваща се D -клетка) и
мъртва (за неразличима U -клетка).
Приема се, че морфогенното разсейване има форма на кръг. който има радиус, например 6 клетки. Всяка D -клетка в границите на този кръг отделя морфогени, които достигат централната клетка. Ако D -клетката е достатъчно близо до центъра (да кажем в пределите на кръг с радиус 3 от центъра), тогава тя внася А -морфогени в централната клетка. Всяка D -клетка на разстояние повече от 3 от центъра (но все пак не далече от 6 ) внася I -морфогени в централната клетка. Юнг приема А -концентрацията за единица, константа за всички D -клетки в радиус 3 от центъра, а за I -концентрацията - някакво друго число w , константа за всички D -клетки в пръстеновидната област между 3 и 6 от центъра.
След това се действа по правилото на клетъчните автомати : преброяваме всички D -клетки в този пръстен и наричаме това число ID , преброяваме всички D -клетки в кръга с радиус 3 и наричаме това число AD .
Ако AD - w*ID > 0 централната клетка става D (различаваща се), Ако AD - w*ID < 0 централната клетка става U (неразличима), Ако AD - w*ID = 0 централната клетка остава без промени.
Анимацията показва десет генерации за масив 80/80, започваща в началото с произволно разпределение. От кадър в кадър се променя само w ( параметър, означаващ концентрацията на инхибитора) . Имайте предвид, че при малка концентрация на инхибитора, болшинството клетки стават различаващи се (черни), а когато концентрацията на инхибитора расте, окраската се развива от ивици в черни точки на бял (неразличаващ се) фон.
Поставете мишката върху желаната стойност на w .
0.8
0.9
0.10
0.11
0.12
0.13
0.14
0.15
0.16
0.17
0.18
0.19
0.20
В показаната анимация полученото изображение не прилича на вертикалните ивици на зебрата и тигъра, но то може да стане чрез модификация на модела - ако областта вече не е кръгла, а елипсовидна, а областта на активизатора - по-малка елипса с дълга ос, перпендикулярна на дългата ос на голямата елипса.
В биологичните системи, тези елипсовидни области са белег на това, че има някакви механични усилия, намесващи се в работата допълнително към чисто биохимическата дифузия, но това е извън темата ни. А какво би станало, ако осите на елипсите не са перпендикулярни?
Благодарение на този механизъм, за да се предава по наследство окраската на кожата е необходимо да се предава само специфичната за вида концентрация на инхибитора .
Вероятно по същия механизъм се образуват шарките не само на бозайниците. Забележете тялото на морския охлюв на снимката вдясно. Не повтарят ли точно симулацията по-горе за w=0.13 ?
Тюринг публикува изследванията си през 1952г., но първото експериментално потвърждение на идеите му става през 1998г. Следват серия от други доказателства и днес статията Тюринг вече се е превърнала в класика. На нея се позовават не само химици и физици, но и много биолози, които изучават подобни процеси у живите същества и то не само процесите, водещи до появата на ивици или петна. Те са само частен случай на по-общ процес.
"Ако има два процеса, които действат [като активатор и инхибитор], винаги може да получите като резултат периодични модели", казва Джереми Грийн (Jeremy B.A. Green), биолог-изследовател, съавтор на публикацията Periodic stripe formation by a Turing-mechanism operating at growth zones in the mammalian palate . Той и колегите му са установили, че две химически вещества, които се държат като активатор и инхибитор, водят до равномерно разположени набраздявания в устата в миши ембриони. Когато изследователите увеличават или намаляват активността на тези химикали, моделът се променя точно както предсказват уравненията на Тюринг .
Моделът на Тюринг описва всякакъв растеж на биологичните системи, при които размножаващите се на едно място клетки се разпространяват (дифузират) в съседните области. Такива процеси водят, както показват проучванията, до появата подобни на Тюринговите модели.
Източници:
Fractal Geometry - Yale University When Math Meets Nature: Turing Patterns and Form Constants Biologists Home in on Turing Patterns Turing's model for biological pattern formation and the robustness problem Periodic stripe formation by a Turing-mechanism operating at growth zones in the mammalian palate Pattern formation Alan Turing’s Patterns in Nature, and Beyond Полоски зебры с точки зрения науки Scientists Explain a Fundamental Equation of Life
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари