
„Връщането“ на страховития вълк (dire wolf), хищник от последната ледникова епоха, не е истинско "възкресяване" на изчезнал вид, а впечатляващ пример за напредъка на генното инженерство. Биотехнологичната компания Colossal от Далас обяви раждането на три вълчета с ДНК характеристики на страховити вълци – вид, изчезнал преди над 10 000 години. Наречени Ромул, Рем и Калийси, вълчетата предизвикват културни асоциации – Ромул и Рем са митичните основатели на Рим, отгледани от вълчица, а Калийси напомня за страховитите вълци от сериала "Игра на тронове".
Въпреки драматичния разказ в медиите, това не е истинско възраждане на изчезнал вид, а новината само показва колко далеч е стигнала синтетичната биология – науката, която препроектира природни системи. Това постижение, както и проектът на Colossal за "възраждане" на мамута, представя технологичния потенциал, но не е биологическо възкресение, подчертава в статия на The Conversation Тимъти Хърн (Timothy Hearn), старши преподавател по биоинформатика в университета "Ръскин".
Какво се е случило в лабораторията?
Учените от Colossal са извлекли древна ДНК от фосилизирани останки на страховит вълк – зъб на 13 000 години и кост от ухо на 72 000 години. След това са секвенирали пълния геном и са го сравнили с този на съвременния сив вълк. Те са идентифицирали около 20 генетични разлики, отговорни за физическите черти на страховитите вълци – т.нар. SNP (единични нуклеотидни полиморфизми).
С помощта на технологията CRISPR-Cas9, те са редактирали тези SNP гени в ДНК на сив вълк. Получените клетки са използвани за създаване на ембриони, които са имплантирани в сурогатни домашни кучета. Резултатът са трите вълчета, които имат по-широки рамене, по-големи тела и светли козини – черти, които напомнят на страховития вълк.
Генетичните настройки дават на малките гъста бяла козина. Кредит: Colossal Biosciences
Но колко различни са наистина тези животни?
Ако вземем пример от близките ни роднини – шимпанзетата – ние споделяме 98.8% от ДНК с тях, но разликите в поведението, когнитивните способности и физиологията са огромни. В този контекст 20 редакции в генома са изключително малка промяна. Страховитите вълци и сивите вълци са се разделили преди повече от 300 000 години, вероятно дори преди милиони години, така че между тях има огромни генетични различия.
Следователно, новите животни приличат на страховити вълци, но не са такива. Те са сиви вълци с козметични промени – генетичен експеримент, а не възкресение на изчезнал вид.
Все пак постижението е значимо
Успешното извличане на древна ДНК, точното ѝ секвениране, идентифицирането и редактирането на важни гени и отглеждането на живи животни са важни научни постижения. Тези техники биха могли да се използват в опазването на застрашени видове, страдащи от инбридинг и ниско генетично разнообразие.
Също така се разширяват възможностите на синтетичната биология – включително приложения в здравеопазването, земеделието и възстановяването на екосистеми. Но с тези възможности идват и отговорности.
Каква ще е ролята на тези псевдо-страховити вълци в природата? Ще се държат ли като своите изчезнали предшественици или просто ще приличат на тях външно? Добавянето на нов хищник в една сложна екосистема може да доведе до непредвидими последици.
Вълчетата в момента живеят в природен резерват от 2000 акра, чиято локация не се разкрива. Мястото е оградено с десетфутова ограда, но им позволява да се разхождат свободно и да взаимодействат с други диви животни.
Някои изследователи твърдят, че вместо да се фокусираме върху изгубените видове, трябва да се съсредоточим върху защитата на биоразнообразието, което все още имаме. Ресурсите, вложени във "възкресяване" изчезнали животни, вероятно биха могли да бъдат изразходвани по-добре за запазване на местообитанията, възстановяване на деградирали екосистеми и предотвратяване на съвременните изчезвания.
Проектът за "страховития вълк" на Colossal не е възкресение – той е имитация. Но това не означава, че няма стойност. Той предлага поглед към възможностите на генетичната наука и повдига основни въпроси за това какво имаме предвид, когато се казва, че се „връщат“ изчезнали видове.
Източник: Did Scientists Really ‘De-Extinct’ the Dire Wolf? Not Exactly, The Conversation
Още по темата

Животът
Биолозите имат амбициозен нов план за възкресяване на изчезналия вълнест мамут

Животът
Биотехнологична компания планира да "възкреси" птицата Додо. А нужно ли е? Генетични и етични проблеми

Животът
Учени извлякоха динозавърски протеин на 80 милиона години

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма