
Неочаквано оплождане на хайвер води до появата на нов хибриден вид риба от два вида, по-далече един от друг в еволюционното дърво, отколкото са хората и мишките, се съобщава в публикация в списание Genes.
Новото изследване описва как сперма от американския вид веслонос (Polyodon spathula) успява да оплоди хайвер от руска есетра (Acipenser gueldenstaedtii) и да създаде хибридна група животни, невиждани досега. Използвани са гаметите на седем индивида и в поколенията съотношението между чертите на двата вида варира, а процентът на оцелелите в различните групи след 30 дни е от 62% до 74%.
Хайверът на есетрата е добре познат деликатес, а самите големи риби живеят в реки, езера и крайбрежни води и се хранят с ракообразни и риби.
Веслоносът от своя страна се храни със зоопланктон и е разпространен в 22 от американските щати. Тялото му прилича на акула и има силно издължена чувствителна муцуна, която съставя една трета от дължината му.
И двата вида са едни от най-големите и най-дълголетни риби на света, с древна дивергенция от еволюционното дърво. Те живеят в различни части на планетата и последният им общ предшественик е бил по времето на динозаврите, което кара учените да смятат, че са твърде отдалечени еволюционно, за да могат да създадат хибрид. Но очевидно не е така.
Соломон Дейвид (Solomon David), морски еколог в Щатския университет на Луизиана споделя, че първоначално не е могъл да повярва, че подобна хибридизация е възможна.
Горе: Типична млада руска есетра. Средните две: хибриди на есетра и веслонос. Долу: Типичен млад веслонос. Кредит: Kaldy et al., Genes 2020
Кръстоската всъщност се получава случайно. Учени от Института по рибарство и аквакултури в Унгария опитват да проверят дали въвеждането на безполово размножаване при веслоноса и есетрата може да запази броя на популациите им, които намаляват заради прекомерен риболов, замърсявания и загуба на хабитати.
Но вместо много клонинги от двата вида, учените получават ново животно и въпреки еволюционната си отдалеченост, тези два вида споделят някои общи физически черти, което изглежда прави възможно оцеляването на поколението.
Хибридизацията не е подкрепяна от науката и предишните опити да се кръстосат различни видове тигри дават катастрофални резултати, но учените подчертават, че целта им никога не е била да съчетаят двата вида. Подобно на други хибриди, поколението е безплодно и учените нямат намерение да създават повече подобни кръстоски.
В момента повече от 100 от хибридите са все още живи, след като за оплождането се съобщава през май, като някои от индивидите имат двойно количество майчина ДНК и приличат повече на есетри, докато други получават генетичен материал почти по равно и представляват съчетание от двата вида.
Още по темата

Животът
Откриха птица, която е хибрид между 3 вида, нещо невиждано досега

Животът
Хибрид от бактерии и дрожди разкрива произхода на митохондриите (видео)

Животът
Получиха хибридни ембриони за спасяване на изчезналия северен бял носорог

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари