От години в научните среди се води битка относно достъпа до знание. Според привържениците на движението за свободен достъп (Open access movement) науката е обществено благо, често финансирано от данъкоплатците, и заключването ѝ зад скъпи цени за достъп задавя научния прогрес.
Хората с противоположно мнение, в частност издателите на научни списания, спорят, че има много видове разходи, свързани с научните публикации и тези разходи трябва да се възстановяват. Според тях без издатели няма да има арбитри в науката.
Александра Елбакян (Alexandra Elbakyan) обаче е определяна за "герой" от поддръжниците на свободния достъп. Мисията, която тя си е поставила, е да направи световната наука достъпна за всички.
През 2011 г. родената в Казахстан изследователка тихомълком създава сайта Sci-Hub. В момента той съдържа 47 млн. научни статии. Това е незаконно.
Тъй като статиите не са собственост на Елбакян, а на издателите, глобалният разпространител на списания Elsevier предприема мерки срещу изследотелката. Съдът в Ню Йорк през октомври миналата година постанови сайтът да бъде спрян. В отговор Sci-Hub се завърна тази седмица с няколко презокеански домейна.
Според Елбакян обаче издателите не са единствените, които пречат на достъпа до наука - авторските права също трябва да отпаднат.
Досега изследователката по неврология е успяла да се укрие от делото в своята "база", за която се смята, че е в Русия. В интервю по електронната поща изданието Vox e успяло да ѝ зададе въпроси относно законовите предизвикателства, с които тя се сблъсква в момента, каква е нейната водеща философия и как се справя с критиците на Sci-Hub.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
20.02 2016 в 15:08
19.02 2016 в 19:44
Последни коментари