Лазери намериха древен град на маите с повече от 6500 сгради, пирамиди, игрища за игра с гумена топка, резервоар за вода

Новият град, наречен Валериана, е бил гъсто населено градско селище

Ваня Милева Последна промяна на 31 октомври 2024 в 00:00 26561 0

изгубен град на маите

Кредит Antiquity, doi: 10.15184/aqy.2024.148

Има стотици документирани места на маите, но най-новата находка разкрива, че изследователите не са близо до намирането на всички големи градове на маите

Лазерни проучвания разкриха огромен древен град на маите на полуостров Юкатан в Мексико. Градът съдържа до 6674 структури, включително пирамиди като тези в Чичен Ица и Тикал според проучване, публикувано в списание Antiquity.

Изследователите правят археологически анализ на приблизително 122 км² висококачествени лидарни (лазерна технология за дистанционно наблюдение) данни от въздуха, събрани през 2013 г. като част от проект за мониторинг на горите. Авторите проучват този готов набор от данни и забелязват древния град, който всъщност е бил на видно място в район, с гъсто разположени селища на маите.

Този град, който изследователите наричат Валериана на името на съседна сладководна лагуна, обхваща два основни центъра на монументална архитектура на 2 км един от друг, свързани чрез непрекъснато гъсто заселване и ландшафтно инженерство. Откриването на Валериана подчертава факта, че все още има големи пропуски в познанията ни за съществуването или отсъствието на големи обекти във все още некартографирани райони на низините на маите. Селищната и селскостопанската инфраструктура запълват изцяло изследваната площ от 16,6 км².

Градът на маите е открит близо до Кампече в Мексико. Новооткритият град е "в непосредствена близост до единствената магистрала в района, близо до град, където хората активно се зан имават със земеделие сред руините от години". Кредит: Antiquity, doi: 10.15184/aqy.2024.148

Основното местонахождение на Валериана. Структурни отпечатъци в черно, отпечатъци на платформи в лилаво. (За по-голям размер) Кредит: Antiquity, doi: 10.15184/aqy.2024.148

"Правителството никога не е знаело за това; научната общност никога не е знаела за това", разказва водещият автор Люк Олд-Томас (Luke Auld-Thomas), археолог от Университета на Северна Аризона. Новооткритият град е "в непосредствена близост до единствената магистрала в района, близо до град, където хората активно се зан имават със земеделие сред руините от години".

"Не открихме само селски райони и по-малки селища. Също така открихме голям град с пирамиди точно до единствената магистрала в района, близо до град, където хората са се занимавали със земеделие сред руините от години", съобщава Люк Олд-Томас.

Архитектурното оформление на Валериана предполага, че части от града са били построени преди 150 г. от н.е. според проучването. Той процъфтява по време на класическия период - златната ера на империята на маите, настъпила между приблизително 250 и 900 г.

По-големият от двата монументални района на Валериана има всички отличителни белези на класическа политическа столица на маите: множество затворени площади, свързани с широк път; храмови пирамиди; игрище за игра на топка; резервоар, образуван чрез преграждане на аройо (сезонен воден поток); и вероятна E-група, архитектурна подредба, която обикновено показва дата на основаване преди 150 г. сл. н.е. Освен това, същият стил на извити, "амфитеатрални" жилищни вътрешни дворове идентифицирани за първи път през 1943 г. на обекта Pechal, което го прави силно характерен регионален стил.

Древни сгради, струпани на върха на хълм, се разкриват чрез тесен трансект от данни от проучване с лидар, докато сателитно изображение разкрива модерното земеделие и строителството на пътища, извършващи се в долините отдолу. Кредит: Antiquity, doi: 10.15184/aqy.2024.148

Валериана е един от няколкото изгубени града на маите, открити с лидар през последните години. Преди тази технология археолозите са изследвали огромни пейзажи пеша, "разчиствайки растителността с мачете, за да видят дали не стоят върху купчина камъни, които може да са били нечий дом преди 1500 години", разказва Олд-Томас.

Но докато лидарът ускорява и разширява процеса на проучване, това е скъпа технология. Така че, вместо да се опита да осигури финансиране за провеждане на ново проучване, Олд-Томас проучва вече картографиран район.

Сега изследователите планират лично да посетят Валериана и околните селища, за да научат повече за древното селско население на низините на маите. Градовете на маите са невероятно разнообразни по форма и изучаването им може да "разшири представата ни за това как може да изглежда градският живот", обяснява Олд-Томас.

"Несъмнено навсякъде, където се извършва подобен вид работа, има [открити] още селища", коментира за Live Science Томас Гарисън, археолог от Тексаския университет в Остин, който не е участвал в изследването. "Всичко осигурява повече части за този огромен пъзел и всяко парче от пъзела е от значение."

Справка: Auld-Thomas L, Canuto MA, Morlet AV, et al. Running out of empty space: environmental lidar and the crowded ancient landscape of Campeche, Mexico. Antiquity. 2024;98(401):1340-1358. doi: 10.15184/aqy.2024.148

Източник‘Found’ Dataset Reveals Lost Maya City Full of Pyramids and Plazas, Hiding in Plain Sight Beneath a Mexican Forest, Smithsonian magagazine

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !