
Международен екип археолози е открил добре запазена древногръцка лекционна зала в Агридженто, Сицилия. Тя е най-старата по рода си в древногръцкия свят. Чак след век и половина ще се появи в Пергам следващата известна подобна учебна зала.
Откритието, направено по време на разкопките през февруари-април 2025 г., е извършено от проф. д-р Моника Трюмпер (Monika Trümper) и д-р Томас Лапи (Thomas Lappi) от Свободния университет в Берлин в сътрудничество с Политехническия университет в Бари и Археологическия парк Вале деи Темпли ди Агридженто.
Агридженто, наричан в древността Акрагас, е основан около 580 г. пр. н. е. от заселници от Йела и Родос и става най-голямата гръцка колония в Сицилия. Мястото е известно със своята гръцка монументална архитектура, особено с Долината на храмовете. Последното откритие потвърждава важността на града не само като място на религиозна и гражданска архитектура, но и като образователен център.
Аудитория. Кредит: Rolf Sporleder, © FU Berlin
В основата на откритието е покрита полукръгла аудитория - нещо като покрита лекционна зала или класна стая - съставена от осем стъпаловидни нива с места за сядане, побиращи около 200 души. Постройката, датирана от 2-ри век пр. н. е., предхожда своите аналози в древногръцкия свят с 300 години. Сравними примери, като аудиторията на гимназиона в Пергам в съвременна Турция, не се появяват до 1 век от н.е.
Тази лекционна зала е част от по-голям гимназиален комплекс, който включва също 200-метрова писта за състезания, плувен басейн и палестра - открит двор за атлетични тренировки - на две тераси.
Археолозите са открили и правоъгълна зала (11 на 23 метра), прилежаща към аудиторията, със скамейки, покрай стените. Изследователският екип смята, че тази стая би била използвана за интелектуално обучение, публични представления и образователни състезания.
Храмът на Юнона е древногръцки храм в Долината на храмовете в Агридженто на южния бряг на Сицилия. Снимка: Ваня Милева
Разкопките разкриват два надписани блока от варовик от зоната на орхестрата на аудиторията - полукръглата част, където ораторите са изнасяли своите презентации.
Аудитория, орхестра с циментов под и блокова с надписи. Кредит: Rolf Sporleder, © FU Berlin
Древногръцките надписи, подчертани с червен пигмент, споменават гимназиарха или директора на гимназиона и описват ремонт на покрива на аподитериона (съблекалнята). Ремонтът е бил частно спонсориран от местен жител, който посвети работата на Хермес и Херакъл - древни покровители на гръцките гимназиони.
Въпреки че Агридженто е бил обитаван повече от хиляда години, писмените свидетелства от ежедневния живот са оскъдни. Така че тези надписи предоставят ценна информация за социалната структура на града по време на прехода между независимостта му на гръцка колония към римско владичество.
Археолозите подчертават, че докато гимназионите са често срещани в гръцкия свят, комплексът на Агридженто е забележителен със своя размер, състояние и архитектурни иновации.
Агридженто, гимназион. Хипотетична реконструкция на фаза 2, Августов период. Кредит: M. Trümper
Комплексът е разкопан още през 50-те години на миналия век, но едва през последните години геофизичните проучвания и повторното определяне разкриват истинския обхват на гимназиона. Изследователският проект започва през 2020 г. и оттогава е разкрита палестрата, допълнителните стаи и щампованите керемиди с гръцкото съкращение "ΓΥΜ", което потвърждава функцията на комплекса.
Екипът планира да възобнови теренната си работа през 2026 г. Сред някои от техните цели са откриването на допълнителни области, посветени на образованието и атлетиката, както и допълнителни надписи, които потенциално ще разкрият нови аспекти на организационната култура и традиции на древния Акрагас.
Проектът е финансиран от Германската изследователска фондация (DFG).
Справка: GYMNASIUM OF AGRIGENTO REPORT OF THE 2024 AND 2025 SEASONS, AGG25_FU-Website_Report_2024-2025_2025-04-06.pdf
Източник: 2,000-year-old lecture hall unearthed in Agrigento is the oldest of its kind in the Greek world, Archaeology News
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)
dolivo
Загадка: Как са се озовали инструменти, подобни на неандерталските, в Източна Азия - разстоянието е континент?
dolivo
Варна става част от Световно космическо парти с кратки видеоклипове и техно груув парти
Имане Хелиф
Анусът може да е еволюирал от отвор, първо използван за отделяне на сперма