
В поразителен случай на злоупотреба с културно наследство, 3000-годишна фригийска скална гробница в село Аязини, Турция, е незаконно превърната в кафене-ресторант.
Свещеното гробно място, което се намира във фригийската долина Афионкарахисар и е вписано в предварителния списък на световното наследство на ЮНЕСКО, е преустроено без разрешение в бизнес пространство, оборудвано с места за сядане, килими, осветление и дори отопление.
Турското издание "Хюриет" съобщава, че заведението е действало под името "Taş Bahçe" ("Каменна градина") и се е рекламирало в социалните мрежи със заглавия като "Славата на каменните камери". Снимки и видеоклипове показват древните камери на гробницата, обновени с модерни удобства и декоративни елементи, прикрепени директно към камъка.
Гробницата е украсена както отвътре, така и отвън. Кредит: Salim Uzun/Hürriyet
Свещено място, превърнато в ресторант
Нарушението шокира експертите, предвид статута на гробницата като регистриран археологически обект. Дървени мебели, прозрачни врати и дори люлка, инсталирана пред паметника, са част от усилията за привличане на туризъм и бизнес в района - всичко това без одобрението на Регионалния съвет за опазване на околната среда на Турция, агенцията, отговорна за защитата на културните обекти.
В древната скала са вкопани електрически кабели, а в помещения, някога запазени за мъртвите, са инсталирани отоплителни системи. Трансформацията, видима за обществеността чрез социалните медийни канали на кафенето, предизвика незабавна негативна реакция от археолози и специалисти по културно наследство.
"Дори стол не трябва да се поставя до регистриран паметник без разрешение, камо ли да се превръща в кафене", коментира проф. Невзат Чевик (Nevzat Çevik) от Университета "Акдениз", катедра "Археология".
Проф. Чевик изразява възмущение от комерсиализацията на толкова важен обект, обвинявайки собствениците, че умишлено експлоатират историческата стойност на гробницата.
Вътрешността на гробницата, красиво украсена, но незаконно. Кредит: Salim Uzun/Hürriyet
Учените осъждат оскверняването на миналото
Археологът проф. Хава Ишкан (Havva İşkan) предупреждава за последиците от подобни трансформации върху свещената и културна памет.
"Това са гробни камери с духовно значение за хората, които са живели по това време. За съжаление, ние ги превърнахме в увеселителни паркове",
отбелязва проф. Хава Ишкан. "Дори са пробили скалата, за да инсталират електричество. Кой знае, може би правят чай и кафе точно в гробницата", добавя тя.
Бързи действия от страна на властите
В отговор на общественото недоволство и споделените онлайн визуални доказателства, Министерството на културата и туризма на Турция започва официално разследване. Бирол Индженджикьоз, генерален директор на "Културни ценности и музеи", потвърждава, че всички ремонти са били неразрешени и представляват нарушение на закона за културното наследство.
"Всяка инфраструктурна работа, извършена без разрешение в регистрирана структура, е нарушение. Започнахме съдебно производство и следим отблизо въпроса", заявява Бирол Индженджикьоз.
Въпреки че гробницата се намира върху парцел частна земя, определянето ѝ като защитен археологически обект прави всяка промяна подлежаща на официален надзор. Музейните власти от Афионкарахисар действат бързо, премахвайки всички модификации – включително килими, мебели и окабеляване – и възстановявайки гробницата в първоначалното ѝ състояние към 30 юни 2025 г.
Собственикът на ресторантa защитава действията си
Халил Чакмак, собственикът на кафе-ресторантa, отрича да е имал злонамерени намерения и твърди, че са подали заявление за разрешение и все още очакват решение.
"Не действахме недобросъвестно. Просто искахме да допринесем за развитието на региона", казва собственикът на кафенето.
Той също така признава, че е платил такса - обезщетение за незаконното преустройство, въпреки че тази такса не се е отнасяла конкретно за района на гробницата. Чакмак заявява, че бизнесът вече ще продължи извън зоната на археологическия обект, спазвайки установените законови граници.
Подобно използване на ценни археологични артефакти се е случвало и у нас. Вероятно си спомняте древноримския саркофаг от II-III век след н.е., използван за бар маса в популярно плажно заведение в курорта "Св. Константин и Елена", без никой да подозира колко е ценен.
Източник: Outrage as Ancient Phrygian Tomb is Illegally Converted Into a Restaurant, ancient-origins.net
Още по темата

Човекът
Находка "веднъж на век" показва как е живял декадентският римски елит в Помпей

Човекът
Теорията на Херодот за произхода на арменците е опровергана от първото цялостно геномно изследване

Човекът
Археолози откриват доказателства за древен владетел, завзел царството на Мидас

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици