Първото цялостно геномно изследване оспорва теорията на Херодот, че арменците произхождат от фригийски заселници от Балканите. Изследването разкрива липса на значителна генетична връзка между арменците и балканските популации. Вместо това, то показва генетична приемственост в Арменското плато и влияние от неолитни левантийски земеделци след ранната бронзова епоха.
Изследването също така опровергава твърденията за асирийски произход на арменската група в областта Сасун. Откритията показват високо сходство между различните арменски групи и предлагат нова, научно обоснована интерпретация на арменската история, която се отклонява от традиционните исторически теории.
Арменците, население от Западна Азия, исторически обитаващо Арменското плато, дълго време са смятани за потомци на фригийски заселници от Балканите. Тази теория се базира основно на сведенията на гръцкия историк Херодот, който отбелязал, че арменците били въоръжени във фригийски стил, когато служели в персийската армия. Лингвисти също подкрепяли тази теория, предполагайки, че арменският език има връзки с трако-фригийската подгрупа на индоевропейските езици.
Но първото цялостно геномно изследване оспорва тази стара представа, разкривайки липсата на забележима генетична връзка между арменците и населението на Балканите.
Изследването сравнява геноми на съвременни арменци и публикувани генетични данни за древни индивиди от Арменското плато с геноми на съвременни и древни популации от Балканите.
"В продължение на векове твърдения от миналото са оформяли нашето разбиране за миналото, често карайки ни да приемаме тези теории за истина", коментира д-р Анахит Ховханисян (Anahit Hovhannisyan), изследователка по програмата "Мари Кюри“ в Школата по генетика и микробиология на Тринити Колидж Дъблин и водещ автор на току-що публикуваното изследване в American Journal of Human Genetics.
"С наличието на секвениране на цялостни геноми и напредъка в изследванията на древна ДНК можем сега да поставяме под въпрос и да преосмисляме тези отдавнашни идеи, разкривайки много по-нюансирана и научно обоснована гледна точка за историята на човешките популации."
Изследователите от новото проучване също опровергават друга стара представа – твърденията за асирийски произход на арменците от Сасун, южната част на Арменското плато (днешна югоизточна Турция). Тази връзка е споменавана в много исторически източници, включително в Библията, клинописни текстове и местни традиционни истории. Вместо това авторите на новото проучване установяват, че популацията от Сасун е претърпяла значително свиване в размера си в близкото минало, което я отличава от другите популации.
"Докато проверявахме генетичната приемственост в Арменското плато, открихме генетичен принос в региона от източник, свързан с неолитни левантийски земеделци, настъпил в някакъв момент след ранната бронзова епоха. По отношение на времето и генетичния произход това съответства на предишни открития в съседни региони, което ни позволява да заключим, че е имало мащабно движение след ранната бронзова епоха в Близкия изток. Въпросите за това откъде точно и кога е дошло движението, както и какво го е предизвикало, остават без отговор и подлежат на по-нататъшно изучаване", обяснява Андреа Маника (Andrea Manica), професор в Университета на Кеймбридж, който е водещ автор на публикацията.
Изследователите също така хвърлят светлина върху структурата на популацията и генетичната вариация на различни арменски групи, откривайки, че популациите от източната, западната и централната част на Арменското плато показват сравнително висока степен на сходство.
"Това е първото изследване, което се опитва да създаде генетичен атлас на Арменското плато", отбелязва съавторът на публикацията проф. Левон Йепископосян (Levon Yepiskoposyan) от Института по молекулярна биология, Национална академия на науките на Република Армения.
Справка: Demographic history and genetic variation of the Armenian population; Hovhannisyan, Anahit et al.; The American Journal of Human Genetics, Volume 0, Issue; doi: 10.1016/j.ajhg.2024.10.022
Източник: Herodotus' theory on Armenian origins debunked by first whole-genome study, Trinity College Dublin
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари