Отгатвали сте погрешно досега емоциите на своето куче

Ваня Милева Последна промяна на 13 март 2025 в 10:41 2355 0

куче

Кредит Натали Ранчева

Разбираме ли се?

Ново изследване разкрива, че хората често не възприемат истинското значение на емоциите на своя домашен любимец и могат да разберат погрешно кучето си. Причините за това са много и включват човешко неразбиране на кучешките изражения заради склонност към приписване на човешки емоции на нашите домашни любимци.

В нова статия, публикувана в Anthrozoös, изследователите от Държавния университет на Аризона Холи Молинаро (Holly Molinaro) и Клайв Уайн (Clive Wynne) описват няколко експеримента, които са провели, за да покажат как хората възприемат погрешно емоциите на кучетата.

Изследванията им показват, че хората обикновено не разбират добре емоционалното състояние на своето куче, тъй като преценяват емоциите на кучето в зависимост от контекста на събитието, на което са свидетели.

"Хората не гледат какво прави кучето, а гледат ситуацията около кучето и въз основа на нея базират емоционалното си възприятие", обяснява Молинаро, докторант по психология в ASU и учен в областта на хуманното отношение към животните.

"Нашите кучета се опитват да общуват с нас, но ние, хората, изглежда сме решени да гледаме всичко, освен самото горко куче", добавя Уайн, професор по психология в ASU, който изучава поведението на кучетата и връзката между човека и кучето.

Към неразбирането се прибавя и проекцията на човешките чувства върху кучето. Това "антропоморфизиране" на взаимодействието допълнително замъглява истинското разбиране на това какво всъщност може да е емоционалното състояние на кучето и какво се опитва да ви каже то.

В два експеримента Молинаро и Уайн изследват човешкото разбиране за емоциите на кучетата. Те записват на видео куче в ситуации, които според тях са положителни (щастливи) или отрицателни (по-малко щастливи).

Щастливите ситуации били такива, като предлагане на каишка или лакомство, а нещастните сценарии включвали леко наказание или изваждане на страшната прахосмукачка. След това в един от експериментите те показали на обикновени хора тези видеоклипове със и без техния визуален фон.

При втория експеримент учените редактирали видеоклиповете така, че кучето, което е било заснето в щастлив контекст, да изглежда така, сякаш е било записано в нещастна ситуация, а кучето, което е било заснето в нещастна ситуация, да изглежда така, сякаш е било в щастлива ситуация.

И при двата експеримента хората оценяват колко щастливи и развълнувани са според тях кучетата. Обемът на извадката за първия експеримент е 383 души, а за втория експеримент - 485 души.

Изследователите установяват, че възприятието на хората за настроението на кучето се основава на всичко във видеоклиповете, освен на самото куче.

Молинаро отбелязва: "Когато видите, че кучето получава лакомство, вие предполагате, че то трябва да се чувства добре. Виждате куче, на което му се карат, предполагате, че то се чувства зле. Тези предположения как се чувства кучето, нямат нищо общо с поведението на кучето или емоционалните сигнали, което е много поразително."

куче МимиЩастлива ли е Мими или не? Кредит: Натали Ранчева

"В нашето проучване, когато хората виждаха видеоклип на куче, което очевидно реагира на прахосмукачка, всички казваха, че кучето се чувства зле и е развълнувано", продължава тя. "Но когато виждаха видеоклип, на който кучето прави абсолютно същото нещо, но този път изглежда реагира, че вижда каишката си, всички споделяха, че кучето се чувства щастливо и спокойно. Хората не преценяваха емоциите на кучето въз основа на поведението му, а въз основа на ситуацията, в която то се намираше."

Допълнително усложняване на процеса на общуване е проектирането на емоциите на хората върху кучето. Молинаро обяснява, че макар хората и кучетата да са имали обща връзка през вековете, това не означава, че тяхната емоционална обработка или дори емоционални изражения са еднакви.

"Винаги съм смятала, че идеята, че кучетата и хората трябва да имат едни и същи емоции, е много пристрастна и без никакви реални научни доказателства в нейна подкрепа, затова исках да проверя дали има фактори, които наистина могат да повлияят на възприемането на кучешките емоции", разказва Молинаро.

"Ако има такива, ако ние като хора се фокусираме върху други аспекти, които не са свързани с кучето, за да заключим за емоционалното му състояние, тогава и като учени, и като собственици на домашни любимци наистина трябва да се върнем обратно към чертожната дъска."

Молинаро обяснява, че дори при изследванията на човешкото възприемане на човешките емоции е ясно, че има нещо повече от това да се разчете емоцията, отколкото просто да се погледне лицето на човека. Културата, настроението, ситуационният контекст и дори предишното изражение на лицето могат да повлияят на начина, по който хората възприемат емоциите. Но когато става въпрос за емоциите на животните, никой все още не е проучил дали едни и същи фактори ни влияят по един и същи начин.

"Нашето изследване тук показва, че за един от тези фактори, ситуационния контекст, това е така."

И така, как добрият стопанин на куче да пресече предразсъдъците и погрешните оценки, за да разбере истинското емоционално състояние на своя домашен любимец?

"Първата стъпка е просто да осъзнаем, че не сме толкова добри в разбирането на емоциите на кучетата", отговаря изследователката. "Трябва да бъдем по-смирени в представата си, че разбираме своите кучета. След като започнем от основата на разбирането на нашите предразсъдъци, можем да започнем да гледаме на кученцата си в нова светлина."

"Личността на всяко куче, а следователно и емоционалните му прояви, са уникални за него", обяснява Молинаро. "Наистина обръщайте внимание на сигналите и поведението на собственото си куче."

"Когато крещите на кучето си за това, че е направило нещо лошо, и то прави онази виновна физиономия, дали това наистина е така, защото е виновно, или защото се страхува, че ще го смъмрите още повече? Отделянето на допълнителна секунда или две, за да се съсредоточите върху поведението на кучето си, знаейки, че трябва да преодолеете предубежденията си, за да видите ситуацията около кучето, а не самото куче, може да помогне много да направите вярна оценка за емоционалното състояние

Справка: Barking up the wrong tree: Human perceptions of dog emotions is influenced by extraneous factors,, Anthrozoös (2025). tandfonline.com/doi/full/10.10 … 8927936.2025.2469400

Източник: Research reveals humans struggle to accurately read dogs' emotions, Arizona State University

    Най-важното
    Всички новини