Открито е погребение на шаманка на 9000 години, имала шест пръста на едната ръка

Ваня Милева Последна промяна на 10 февруари 2025 в 00:00 1728 0

Женско погребение в сгъната позиция, украсено със седефена гривна от раковина

Кредит D. Yegorov/IAA

а) Женско погребение в сгъната позиция, украсено със седефена гривна от раковина; (b) гривна, изработена от седеф

Изключително археологическо откритие в хълмовете на Йерусалим е оповестено наскоро.

В древния обект Моца изследователи откриват гробница, датираща от периода докерамичен неолит B (7 100 до 6 700 г. пр. н. е.). Погребението е съдържало останките на жена, която може да е имала важна духовна роля, вероятно служейки като шаман в своята общност.

Анатомичният анализ на останките показва, че жената е била на повече от 15 години по време на смъртта си. Един от най-забележителните аспекти на находката е, че тя е имала шест пръста на лявата си ръка. В редица древни култури подобна особеност се е смятала за отличителен белег и знак, че боговете са я избрали за важна духовна роля.

Разкопките в Моца са проведени между 2018 и 2020 г., въпреки че едва наскоро са оповестени в статия, публикувана в списание Atiqot. Това знаково проучване описва едно от най-обширните неолитни селища, открити в региона. Тези археологически усилия са започнали преди изграждането на магистрала 16, която служи като трети маршрут за достъп до Йерусалим от запад. Както често се случва, тези предстроителни разкопки разкриват значителна находка, която в противен случай е можело да остане скрита за неопределено време.

(a) Докерамичният неолит B в Плодороден полумесец около 7500 г. пр. н. е.; черните квадрати показват предземеделски обекти. Кредит: Wikimedia Commons; (b) Локация на обекта Моца. Кредит: Hamoudi Khalaily et al.

Докерамичен неолит B

Докерамичният неолит B или PPNB (Pre-Pottery Neolithic) е част от Докерамичните неолитни култури, неолитна култура с център в горна Месопотамия и Леванта, датираща приблизително преди 8500 години, тоест 8800–6500 г. пр.н.е. Идентифицирана е първо от британския археолог Катлийн Кениън по време на нейните археологически разкопки в Йерихон на Западния бряг, територия на Палестина.

Подобно на по-ранните хора от PPNA, културата PPNB се развива от мезолитната натуфийска култура. Въпреки това показва доказателства за по-северен произход, което вероятно показва приток от района на североизточен Анадол. Различава се от културите от предкерамичен неолит A, които основно комбинират земеделие с лов и събирачество, с по по-голямата си зависимост от опитомения добитък. Каменните инструменти и оръжия също са значително различни. Съдовете са правени от гранит, алабастър и други видове камъни.

Докерамичните неолитни култури са изтласкани от Палестина, Леванта и Месопотамия от шумерите и говорещите семитски езици към Анатолия, където техните потомци достигат Егейско море по време на неолита и проникват на Балканите в началото на медната епоха. Изчезването на PPNB съвпада с период на глобално охлаждане около 6200 г. пр.н.е.

Въздушен изглед на обекта и околностите му, маркирани са зоните за разкопки и водни ресурси. Кредит: H. Khalaily/IAA

Погребални предмети, показващи шамански статут

Ако жената с шестте пръста наистина е била смятана за духовна личност, погребението ѝ би трябвало да съдържа предмети, отразяващи нейния висок статус; впрочем така и се е оказало.

Сред намерените погребални вещи има огърлици от зелени камъни и перлени накити, което подсказва, че тя е била важен член на неолитното общество. Повечето хора, погребани в региона, са били погребани с декоративни предмети, като каменни гривни, висулки и мъниста, изработени от екзотични материали като алабастър и зелени камъни. Изследователите смятат, че присъствието на каменни гривни в погребенията е свързано с ритуалите за преход между живота и смъртта.

Археолози разкриват гробницата на шаманката. Кредит: IAA

Ели Ескосидо (Eli Eskosido), директор на Израелската служба за антики, е цитиран в статия на гръцкото издание Enikos, в което посочва: "Откриването на гробницата на древна шаманка в Моца отваря прозорец към духовния свят на общности, живели преди около 10 000 години. Тези останки показват колко сложни и богати са били културните вярвания на древното човечество".

Според учените неолитните деца са носели каменни гривни до достигане на юношеска възраст. При навършване на пълнолетие те вероятно са участвали в церемония по посвещаване, подобна на съвременните ритуали на преминаване, като например еврейските традиции Бар и Бат Мицва. Тези, които са починали, преди да достигнат зряла възраст, обаче са били погребвани с гривните си, които са били открити непокътнати върху останките им.

Ритуали, вода и общностни практики

Многобройни погребения са открити в жилищниа район на обекта, често под подовете или близо до стените на жилищата. Изследователите смятат, че ритуалите може да са били провеждани в големи обществени сгради, специално предназначени за церемониални цели, вероятно включващи и шамански практики.

Много от тези постройки имат силна връзка с водата - характеристика, която може да е играла съществена роля в извършваните там ритуали. Археолозите са открили измазани съоръжения за събиране на вода във всяка от проучените сгради или са ги открили разположени в близост до естествени водоизточници. Тези открития затвърждават схващането, че водата е била неразделна част от религиозните церемонии и социалната организация на неолитните общности.

Реконструкция на жената шаман, подчертаваща костни пръстени на шест пръста. Кредит: Kunin/IAA

Изследователският екип проучва значението на ритуалните обреди в неолитното общество и как откритието от Моца допринася за това по-широко разбиране.

"Общинските и ритуалните структури се появяват за първи път в натуфийската култура (12 500-9400 г. пр. н. е.) и се разпространяват през неолита (9400-5300 г. пр. н. е.), заедно с извършването на погребения, свързани с ритуал, посветен на почитането на предците", пишат изследователите. "При разкопките в последния пласт на PPNB в Моца (7100-6700 г. пр. н. е.) бяха разкрити много нежилищни структури, някои от които вероятно са използвани за поклонение и ритуали. Някои погребения, включително интерпретираното тук като погребение на шаман, са включвали предмети със символично значение... архитектурата и материалната култура предполагат, че нежилищните сгради в Моца са били предназначени за обществени ритуали."

По-широкообхватно въздействие на неолитната епоха

Периодът на неолита бележи голям прелом в човешката история. Тази епоха е свидетел на развитието на трансформиращи технологии, включително одомашняването на растения и животни. Тези постижения не само са променили икономическите практики, но и са изиграли решаваща роля за оформянето на системите от вярвания и ритуални традиции.

"Чрез лични предмети като бижута и ритуални артефакти можем да научим за системите от вярвания, социалните класи и ролите в общността по онова време", отбелязва Ескосидо.

Избрани костени пръстени от гроба на шаманката. Кредит: H. May/IAA

Разкопките в Моца са ръководени от Израелската служба за антики. Изследването свързва тези забележителни находки с появата на религиозни практики, характерни само за неолита - време, в което човешките взаимоотношения както с природния свят, така и помежду си, претърпяват дълбока трансформация.

Справка: Khalaily, Hamoudi; Eirikh-Rose, Anna; and Milevski, Ianir (2024) "The Emergence of Worship and Religion in the Neolithic Period: Direct and Indirect Evidence from Moẓa (Motza)," 'Atiqot: Vol. 116, Article 2.
DOI: https://doi.org/10.70967/2948-040X.1122 ; Достъпно на: https://publications.iaa.org.il/atiqot/vol116/iss1/2 

Източник: Shaman Found in 9,000-Year-Old Tomb – and She Had Six Fingers on One Hand!, Аncient Оrigins

    Най-важното
    Всички новини