Разкопките на археологическата експедиция „Фанагория“, подкрепена от фондация „Волное дело“ на Олег Дерипаска, разкриват съкровища на древните обитатели на Таманския полуостров. Мястото е свързано и с българската история, където е била държавата Велика България между 632 и 665 г. със столица Фанагория.
Изследователите откриват в погребение на воин тайник с артефакти, съдържащ богато украсен ирански меч. Масивният, скъп и престижен меч е бил част от екипировката на конниците от периода на Великото преселение на народите през IV-VI в.н.е. Той е с източен произход и принадлежи към групата на иранските мечове, както личи от характерния златен връх на дървената му дръжка.
Открити са също части от сбруя, катарами и накрайници на колани, както и предмети с висок статус като стъклени кани, дървени и метални съдове и дървени кутии с разложени платове.
Кредит: Vitaly Timkiv, Oleg Deripaska’s Volnoe Delo
Мечът предполага политическа и културна връзка със Сасанидската или Новоперсийската империя от днешен Иран и Ирак, вероятно даден като дипломатически подарък или взет като военен трофей.
Коментирайки откритието, един от участниците в проекта заявява:
"Няма съмнение, че този човек е бил представител на елита на Фанагория и е бил носител на военно-аристократичната култура на Боспорското царство в периода на преселението на народите."
Кредит: Vitaly Timkiv, Oleg Deripaska’s Volnoe Delo
В рамките на проучването е разкопано и погребение от I в. от н.е. в рамките на фанагорския некропол, съдържащо останките на жена, която е имала сребърен медальон, поставен в долната част на гърдите.
Медальонът е украсен с десет знака на зодиака (всички с изключение на Водолей и Везни) и изобразява Афродита - древногръцката богиня, свързвана с любовта, страстта и раждането. Такива медальони са били широко разпространени на територията на Боспорското царство още през II в. пр. н. е. и са били използвани като брошки, аксесоари, които украсявали шапки и други украшения за глава, или като висулки.
Кредит: Vitaly Timkiv, Oleg Deripaska’s Volnoe Delo
В рамките на погребението са открити няколко бижута, сред които: два пръстена с изображения (лошо запазени, вероятно с изображения на рог на изобилието и Ерос с крила) и две сребърни обеци с висулки във формата на гълъби, които се отнасят към култа към Афродита, което предполага, че погребението е принадлежало на жрица или поклонничка на култа. Открити са също така червена глинена кана с усукана дръжка, желязна ножица с бронзова дръжка, бронзово огледало и наниз от мъниста, съдържащ 157 парчета.
Тези находки предоставят още едно доказателство, че жителите на Фанагория са почитали олимпийските богове поне до I в. от н.е. и може би са вярвали в астрологията.
През този период древният град Фанагория е бил гръцка колония, основана за първи път на полуостров Таман от тивански колонисти през VI в. пр. н. е. след конфликт с персийския цар Кир Велики. Градът се превръща в голям търговски център, който заедно със свързания с него некропол заема площ от 2223,95 хектара.
По-рано тази година в рамките на проекта са открити съкровища в рамките на Фанагория и други селища на полуостров Таман, което показва, че съкровищата са били оставени от средновековните жители в отговор на периоди на конфликти или заплаха от нашествие. Находищата са съдържали средно по 30-80 боспорски монети, вероятно за ежедневни покупки, докато по-големите съкровища с 1000 или повече монети вероятно са били максимумът на спестяванията на хората.
Източник:
Excavations uncover the treasures of the ancient inhabitants of the Taman Peninsula, HeritageDaily
Древние жители Таманского полуострова воевали иранским оружием, поклонялись Афродите и верили в гороскопы, Волное дело
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари