Разкрито е богато погребение на знатна жена в стените на монголска крепост отпреди Чингис хан

Ваня Милева Последна промяна на 14 август 2024 в 12:58 2354 0

Езерото Хар Нуур.

Кредит Wikimedia Commons

Езерото Хар Нуур.

Учени направиха неочаквано откритие в хилядолетна изоставена крепост в Монголия. В стените на крепостта е разкрито погребение на знатна жена, датиращо отпреди възхода на основателя на Монголската империя, Чингис хан. Граничната крепост е на около 1,4 км западно от езерото Хар Нуур в източната провинция Дорнод в Монголия, само на километри от китайската граница.

Преди Чингис хан да стане известен през 1206 г. от н.е., империята Китан-Ляо контролира големи участъци земя между 916 и 1125 г.

Периодът между тези велики династии е слабо проучен, заради малобройните оцелели артефакти.

Това отчасти се дължи на необятността на Монголия и сравнително малкото количество археологическа работа, извършена в страната.

Но за малкото информация за посткитанския и предмонголския период причината се крие ва самия период, обяснява археологът от Еврейския университет в Йерусалим Гидеон Селах-Лави (Gideon Selach-Lavi).

"Периодът между падането на династията Ляо и възхода на монголската държава и империя е сравнително неясен период в историята, както и в археологията на този регион – отчасти защото не е имало централизация на контрола над Монголия и силна политическа власт, така че инвестициите в паметници са по-малко, отколкото в други периоди", обяснява Селах-Лави.

Селах-Лави е съавтор на статия, описваща подробно откритието на погребението, публикувана в списание Archaeological Research in Asia.

Крепостта Хар Нуур е била част от по-голям набор от стени и крепости, простиращи се на повече от 4000 км. Само стените и рововете на Хар Нуур съставляват около 737 км.

В стените му са открити дървен ковчег, различни артефакти и тялото на 40-60-годишна жена. Нейното е едно от само 26-те погребения от периода, открити в Монголия.

Радиовъглеродното датиране показва, че жената е била погребана между 1158 и 1214 г.

Погребана е облечена в жълта копринена роба, шапка и златни обеци. Погребението съдържа и сребърна чаша, бронзов съд, златна гривна и коралови и стъклени мъниста. Тези находки сочат нейния статут на член на елита през този предмонголски период.

Скица на погребение в МонголияПлан на гроба на Khar Nuur, включително измервания на надморската височина, профилен изглед и номерирани индикатори за това къде са намерени артефакти. Кредит: Archaeological Research in Asia (2024 г.). DOI: 10.1016/j.ara.2024.100537

Много от артефактите са с неместен произход и се срещат на стотици километри.

"Най-изненадващото е богатството на погребението – като се има предвид скромният му размер, а също и в сравнение с други известни гробове от тази епоха", отбеляззва Шелах-Лави. "Още по-изненадващи са изобилието от артефакти и материали и техният разнообразен произход.

"Изненадващо е и разположението на гроба, който е вкопан в стената на по-древна, но не много по-ранна крепост."

Възможно е тя да е била заровена в стените на крепостта като още един символ на престиж.

Справка: An elite grave of the pre-Mongol period, from Dornod Province, Mongolia; Amartuvshin Chunag, Gideon Shelach-Lavi, William Honeychurch, Batdalai Byambatseren, Orit Shamir, Uuriintuya Munkhtur, Daniela Wolin, Shuzhi Wang, Nofar Shamir; Archaeological Research in Asiahttps://doi.org/10.1016/j.ara.2024.100537 

Източник: Elite woman’s grave dates from before Genghis Khan’s Mongolian Empire, Сosmos magazine

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !