Древните хора, живели на територията на днешна Монголия са пиели мляко от крави, якове и овце, въпреки че като възрастни индивиди не са усвоявали лактозата. Това откритие идва от възможно най-скромния източник - древна зъбна плака.
Съвременните монголци са сериозни потребители на млечни продукти и използват мляко от седем различни вида животни, включително крави, якове и камили. Но е трудно да се съберат исторически доказателства за това със стандартните археологически техники - номадският им живот означава липса на куненски помещения и бунища, където да са запазени древни съдове с остатъци от млечни киселини.
Затова молекулярният антрополог Кристина Уоринър (Christina Warinner) и колегите й от Института Макс Планк за Наука за Човешката История в Йена, Германия, изследват скелети, открити в 22 погребални могили, принадлежащи на племена, живели в източните монголски степи около 1300 години пр. Хр.
Учените анализират млечни протеини от зъбния камък, извлечен от зъбите (на снимката) на човешки скелети, погребани в могили от 1300 години пр. Хр. Резултатите предполагат, че монголците пият мляко от някои животни като крави, овце и коси от повече от 3 000 години. Кредит: C. Warinner
Втвърдената зъбна плака, или зъбен камък на скелетите, съдържа следи от млечни белтъци, съобщава Уоринър на 16.02. на годишната среща на Американската асоциация за напредък в науката (AAAS).
Тези белтъци показват, че хората са пили мляко от крави, якове, кози и овце, но не от камили и елени, както съвременните монголци днес. ДНК на древните монголци разкрива също, че те не са можели да усвояват лактозата като възрастни.
Вместо това, древните племена, както и съвременните монголци, вероятно са разчитали на чревни бактерии, известни като микробиом, които да преработват млечната захар, допълва Уоринър.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари