Списание Nature пише за повишената активност на секретните отдели в институтите на Руската академия на науките, Московския държавен университет и други научни институции на Руската федерация.
Информацията се потвърждава и от други източници. Например за същото говори и Вячеслав Шупер, доктор на географските науки от Географския институт на Руската академия на науките, професор по икономическа и социална география на Русия към Московския държавен университет. Той е публикувал във вестник "Троицки вариант" статията "Завръщането на полицейщината", в която пише, че в МГУ е възстановена съветската практика за проверка на публикуваните статии.
Шупер пише, че изискванията за съгласуване на статии сега получават дори и тези, ангажирани във фундаментални научни изследвания и хуманитарни науки, които нямат никакво военно значение. Практиката е разпространена главно в регионите, но се чувства тенденция към засилване на държавния контрол върху научните изследвания.
Практиката за регистрация и проверка на всички научни статии преди публикуването им е съществувала в съветските времена. Такова експертиза е трябвало да потвърди, че статията не съдържа информация забранена за публикуване, защото би могла да навреди на съветската държава.
Институцията в Съветска Русия, която се е занимавала с това цензуриране е Главлит (Главное управление по делам литературы и издательств). "Самото съществуване на Главлит е почти държавна тайна: той не можеше да бъде споменаван в печата; на сградите, в които бе Главлит и неговите органи нямаше табели, дори и най-скромни. Тези мрачни дни, сега се завръщат", коментира Вячеслав Шупер.
От май 2015 г. по заповед на висшето ръководство на страната, тази практика се осъществява по места, при това за по-широка гама теми на статии. "Текущото законодателство изисква изследователите да получават разрешение преди да публикуват всякакви статии и презентации на конференции", правилата засягат всички публикации без изключение, подчертава заместник-директорът на Института за проблеми за разпространението на информацията към РАН, Михаил Гелфанд в коментар за Nature.
"Всъщност всичко ново и потенциално полезно сега може да се тълкува като държавна тайна," - казва Константин Северинов, молекулярен биолог в Института за наука и технологии Сколково.
С колегите си е съгласен и Фьодор Кондрашов, биолог от Центъра за геномни изследвания в Университета на Барселона. Според него проблемът е, че всички изследвания сега се възприемат като потенциално секретна информация.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23.10 2015 в 14:03
Последни коментари