Откриването на „Погребение XXII“ в Швеция в началото на 80-те години предизвиква голямо вълнение сред археолозите. Този уникален мезолитен гроб на 7000 години, разположен в Скейтхолм на южното крайбрежие, се различава от другите поради нетрадиционния си стил.
Погребана е жена, за която се казва, че е сред последните ловци-събирачи в Швеция. Положена е седнала с кръстосани крака, върху трон от еленови рога, което е необичайно и противоречи на традиционните норми.
Художникът - археолог Оскар Нилсон (Oscar Nilson), реконструирал нейния образ в реален размер, заедно с пронизващия й поглед, я нарича „Шаманът“ - загадъчна жена, живяла преди около 7000 години.
Откриването на „Погребение XXII“ в Швеция в началото на 80-те години предизвиква голямо вълнение сред археолозите. Този уникален мезолитен гроб, разположен в Скейтхолм на южното крайбрежие, се различава от другите поради нетрадиционния си стил на погребение.
Индивидът е бил погребан в седнало положение с кръстосани крака, което противоречи на традиционните норми. Това, което го прави още по-забележително, е наличието на стотици животински кости и зъби около гроба. Тази интригуваща подредба намеква за възможно ритуално или символично значение, което изостря нетърпението на археолозите да разкрият тайните на тази древна култура.
Останките в „Погребение XXII“ са на жена, наречена още като „седящата жена“ или „шаман“, чието лице е реконструирано с много детайли. Специалист пресъздава лицето и тялото на жена, починала преди около 7000 години. Вероятно е принадлежала към някои от последните събирачи на ловци в Европа и вероятно е била шаман.
Останките на жената бяха открити в мезолитно гробище в Скейтхолм, близо до Трелеборг, в югозападна Швеция , преди повече от 30 години. Около 80 гроба са открити на мястото и тези погребения датират от 6000 до 4000 г. пр.н.е. Смята се , че гробището е едно от най-старите в Европа. National Geographic съобщава, че на мястото са открити „различни типове погребения, включително хора, погребани по двойки или с кучета, и отделни кучета, погребани с богати гробни дарове“.
Изследователи са използвали останки от скелет и древна ДНК, за да възстановят погребението на жена, живяла в днешна южна Швеция преди 7000 години. Кредит: © Gert Germeraad / CC BY-SA 3.0
Мезолитна жена
От костите ѝ археолозите успяват да определят, че „жената е била на възраст между 30 и 40 години, когато е починала, и е била висока около 1,5 метра“, съобщава Live Science. Тя е била погребана седнала, с кръстосани крака „на трон от рога на благороден елен“ според музея Трелеборг. Погребана е с колан, направен от приблизително 130 животински зъба. Мъртвата жена беше погребана, облечена в сложна пелерина от пера и с висулка с камъчета около врата. По колана е имало зъби от елени, диви свине и лосове, докато наметката й е била изработена от пера на врана, сврака, чайка, сойка, гъска и патица.
ДНК доказателствата показват, че жената е живяла преди 7000 години. Подобно на други хора в древна Скандинавия по това време, тя е имала много тъмна кожа и светли очи. Останките й се съхраняват в музея Трелеборг, откакто е била взета от праисторическото гробище в Скейтхолм.
Реконструкцията на лицето
Макар да са събрани много данни за погребаната шаманка,остава любопитството как е изглеждала. Оскар Нилсън, световноизвестният експерт по лицеви реконструкции, получава възможност да пресъздаде лицето на отдавна починалата жена. „Човешкото лице е мотив, който никога не престава да ме очарова: вариацията на основната структура, както и разнообразието в детайлите изглеждат безкрайни“, коментира той, цитиран от The National Geographic.
Нилсън работи с компютърна томография на черепа на праисторическата жена и успява да създаде 3D модел. След това скулпторът нанася глина за моделиране върху модела. Той пресъздава лицето й „мускул по мускул, изграждайки уникалното й изражение чрез слоеве хрущял и мека тъкан“, разказва Live Science. Нилсън смята, че най-добрият подход е да се третират всички лица като уникални и това е тайната на неговия успех. При пресъздаването на тялото на праисторическата жена той помолил колежка, сходна на ръст и възраст, да му позира.
Археолозите са установили, че е била погребана седнала. Коланът е включвал зъби от елени, диви свине и лосове, докато наметката й е била изработена от пера на врана, сврака, чайка, сойка, гъска и патица. Оскар Нилсън създава тялото въз основа на костите и върху живи модели на подобна възраст и височина. Кредит: © Gert Germeraad / CC BY-SA 3.0
Шаман?
Скулпторът, който също е и археолог, смята, че жената е била шаманка и дори е започнал да я нарича така. Предположението му се основава на броя на гробните дарове, намерени в нейното погребение, което показва, че тя е била човек с високо социално положение. Много е възможно тя да е била шаман, човек, който е имал специален достъп до света на духовете. Въпреки това е невъзможно да се докаже, но е почти сигурно, че тя е имала уникална позиция в своето общество. Това ни дава нов поглед върху ролята на жената в периода на мезолита .
Пресъздаването на праисторическата жена е невероятно. Всичко се основава на най-новите изследвания и дори нейният „трон от еленови рога“ е реконструиран. Може би най-завладяващият аспект на реконструираното лице е нейният пронизващ поглед. Когато я погледнете в очите, ще надникнете в миналото според музея Трелеборг .
Един от последните ловци-събирачи?
Скейтхолм е много специално място, тъй като се смята, че съдържа останките на някои от последните ловци-събирачи в Европа. Въз основа на доказателствата, намерени тук, изглежда, че хората в тази част на Скандинавия са останали ловци-събирачи, въпреки въвеждането на земеделието хилядолетие по-рано. Находките в Скейтхолм показват, че не всички общности са възприели селското стопанство. Те също така демонстрират, че начинът на живот на ловци-събирачи е отговарял на нуждите на много общности и те не са чувствали нужда да се занимават с земеделие. Това е нещо, което противоречи на традиционните теории за разпространението на земеделието в праисторическа Европа.
Реконструкцията е изложена в главната зала на музея Трелеборг като част от постоянна изложба, озаглавена „Очи в очи“, която включва други възстановки на погребения в Скейтхолм.
Погребението е било сложно и жената е била много украсена. Кредит: Gert Germeraad / Trelleborgs Museum
Откритието не само дава представа за погребалните практики от периода на мезолита, но също така и информация за вярванията и обичаите на хората, живели преди повече от 9000 години. То остава завладяващо свидетелство за сложността на човешката история, съдържащо неразказани истории, чакащи да бъдат разгадани.
Източници:
Sweden's Exceptional 7,000-Year-Old Burial That Defied Tradition (Video)
Mesolithic Woman Stuns Onlookers With Her Electric Gaze
Ancient 'Shaman' Woman's Piercing Gaze Brought to Life in Stunning Reconstruction, Live Science.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари