Мисията BepiColombo на ESA и JAXA (съответно европейската и японската космическа агенция) засне първите снимки на своята цел - планетата Меркурий - докато прелетя ниско над нея.
Най-близкият подход е извършен в 23:34 UTC на 1 октомври 2021 г. (02:34 ч. на 2 октомври българско време), на височина от 199 км от повърхността на планетата. По време на прелитането са събрани изображения от камерите за наблюдение на космическия кораб, заедно с научни данни от редица инструменти. Изображенията вече са изтеглени в събота сутринта и тук е представена селекция от първите снимки.
Здравей Меркурий. BepiColombo засне този изглед на Меркурий на 1 октомври 2021 г., когато космическият кораб прелита покрай планетата за гравитационна маневра. Изображението е направено в 23:44:12 UTC от камерата за наблюдение 2 на Mercury Transfer Module, когато космическият кораб е бил на около 2418 км от Меркурий. Кредит: ESA/BepiColombo/MTM, CC BY-SA 3.0 IGO
„Прелитането бе безупречно от гледна точка на космическия кораб и е невероятно най-накрая да видим нашата планетарна цел“, коментира Елза Монтаньон (Elsa Montagnon), оперативен мениджър на космическите кораби за мисията.
Камерите за наблюдение осигуряват черно-бели снимки с разделителна способност 1024 x 1024 пиксела и са разположени на Меркурианският трансферен модул (Mercury Transfer Module) така, че улавят и елементи от конструкцията на космическия кораб, включително антените му и стрелата на магнитометъра.
Изображенията са получени от около пет минути след времето на най-близкия подход и до четири часа по-късно. Тъй като BepiColombo пристига на нощната страна на планетата, условията не са идеални за правене на снимки точно при най-близкия подход, като по този начин най-близкото изображение е заснето от разстояние от около 1000 км.
В много от изображенията е възможно да се идентифицират някои големи ударни кратери.
Първа среща с геологията на Меркурий. BepiColombo засне този изглед на Меркурий на 1 октомври 2021 г., когато космическият кораб прелита покрай планетата за гравитационна маневра. Това изображение е направено в 23:44:57 UTC от камерата за наблюдение 3 на Mercury Transfer Module, когато космическият кораб е бил на 2687 км от Меркурий. Кредит: ESA/BepiColombo/MTM, CC BY-SA 3.0 IGO
„Беше невероятно чувство да видя тези почти живи снимки на Меркурий“, разказва Валетина Галуци (Valetina Galluzzi), изследовател, отговарящ за системата за изобразяване SIMBIO-SYS на BepiColombo, която ще бъде използвана някога в орбита на Меркурий. „Това истински ме зарадва да срещна планетата, която изучавам от първите години на моята изследователска кариера, и с нетърпение очаквам да работя върху нови изображения на Меркурий в бъдеще“.
„Беше много вълнуващо да видим първите изображения на Меркурий от BepiColombo и да разработим това, което виждаме“, отбелязва Дейвид Ротери (David Rothery) от Открития университет на Великобритания, който ръководи работната група на ESA за повърхността и състава на Меркурий. „Това ме направи още по-ентусиазиран да изучавам най-качествените научни данни, които трябва да получим, когато сме на орбита около Меркурий, защото това е планета, която наистина все още не разбираме напълно“.
Изгрев на Меркурий. BepiColombo засне този изглед на Меркурий на 1 октомври 2021 г., когато космическият кораб прелита покрай планетата за гравитационна маневра. Изображението е направено в 23:40:27 UTC от камерата за наблюдение 3 на Mercury Transfer Module, когато космическият кораб е на 1183 км от Меркурий. Кредит: ESA/BepiColombo/MTM, CC BY-SA 3.0 IGO
Въпреки че покритата с кратери повърхност на пръв поглед да напомня тази на Луната, Меркурий има много различна история.
След като основната научна мисия започне, двата научни орбитални апарата на BepiColombo - Меркурианският планетарен орбитален апарат (Mercury Planetary Orbiter) на ESA и Меркурийният магнитосферичен орбитален апарат (Mercury Magnetospheric Orbiter) на JAXA - ще изследват всички аспекти на загадъчния Меркурий от неговото ядро до повърхностните процеси, магнитното поле и екзосферата, за да разберат по-добре произхода и еволюцията на планетата, най-близо до родителската си звезда. Например мисията ще картографира повърхността на Меркурий и ще анализира състава му, за да научи повече за неговото образуване. Една от теориите е, че планетата може да е започнала като по-голямо тяло, което след това е било лишено от по-голямата част от своите скали в резултат на гигантски удар. Това оставя Меркурий със сравнително голямо железно ядро, където се генерира магнитното му поле, и само тънка скалиста външна обвивка.
Меркурий няма аналог на древните ярки лунни планини - повърхността му е тъмна почти навсякъде и се е образувала от огромни разливи на лава преди милиарди години. Тези потоци от лава носят на себе си белезите от кратери, образувани от астероиди и комети, които се разбиват на повърхността му със скорост от десетки километри в час. Дъното на някои от по-старите и по-големите кратери е наводнено от по-млади потоци лава, а има и повече от сто места, където вулканичните експлозии са разкъсали повърхността.
BepiColombo среща Меркурий. BepiColombo засне този изглед на Меркурий на 1 октомври 2021 г., когато космическият кораб прелита покрай планетата за гравитационна маневра. Изображението е направено в 23:41:12 UTC от камерата за наблюдение 2 на Mercury Transfer Module, когато космическият кораб е на 1410 км от Меркурий. Кредит: ESA/BepiColombo/MTM, CC BY-SA 3.0 IGO
BepiColombo ще изследва тези теми, за да ни помогне да разберем по-пълно тази загадъчна планета като се основава на данните, събрани от мисията Messenger на НАСА. Новата мисия ще се занимава с въпроси като: Какви са летливите вещества, които се превръщат в газ и задвижват вулканичните експлозии? Как Меркурий е запазил тези летливи вещества, ако по-голямата част от него му е била отстранена? Колко дълго е съществувала вулканичната активност? Колко бързо се променя магнитното поле на Меркурий?
„Освен изображенията, получени от камерите за наблюдение, ние използвахме и няколко научни инструмента на орбиталните апарати Mercury Planetary Orbiter и Mercury Magnetospheric Orbiter“, добавя Йоханес Бенхоф (Johannes Benkhoff), учен по проекта BepiColombo на ESA. „Наистина очаквам с нетърпение да видя тези резултати. Беше фантастична нощна смяна с приказна работа в екип и с много щастливи лица”.
Основната научна мисия на BepiColombo ще започне в началото на 2026 г. Ще се използват общо девет близки прелитания-гравитационни маневри, за да се вкара BepiColombo в правилната му орбита: една около Земята (която вече е осъществена), две около Венера (вече са направени) и шест около Меркурий. Следващото му прелитане на Меркурий ще се състои на 23 юни 2022 г.
Източник: BepiColombo Captures Stunning Mercury Images During Close Gravity Assist Flyby
EUROPEAN SPACE AGENCY (ESA)
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари