
Какви са характеристиките на предполагаемата планета Х от покрайнините на Слънчева системата показа модел, съставен от астрофизици от Университета в Берн, Швейцария.
В прессъобщение на университета се казва, че изследователите са изчислили, че планетата е с радиус от 3,7 земни радиуса, а температурата ѝ е -226 градуса по Целзий.
Деветата планета или Планетата Х бе открита някъде във външните области на Слънчевата система през януари от астрономите Константин Батигин (Konstantin Batygin) и Майк Браун (Mike Brown) от Калифорнийския технологичен институт в Пасадена.
Оттогава тази планета стана сензация, какво ли не се каза за все още хипотетичната планета - че "Слънцето е откраднало Деветата планета от друга звезда", че "Планетата X е виновна за масовите измирания на Земята".
Кристоф Мордасини (Christoph Mordasini) и Естер Линдер (Esther Linder) са експерти по еволюция на планетите. Те обикновено изучават образуването на млади екзопланети около звезди, отдалечени от нас на светлинни години.
"За мен Деветата планета е близък обект, въпреки че се намира около 700 пъти по-далече от Слънцето, отколкото Земята", – заяви Естер Линдер. "Благодарение на нашето изследване, Деветата планета се превърна в нещо повече от една материална точка. Тя придоби форма и физични свойства ", - каза Кристоф Мордасини.
Батигин и Браун вече изчислиха, че Деветата планета има десет пъти по-голяма маса от земната. В статията си, приета от списание “Astronomy & Astrophysics” Мордасини и Линдер заключават, че Деветата планета е по-малка версия на Уран или Нептун - малък леден гигант с обвивка от водород и хелий. Според резултатите от симулацията Планетата Х има радиус 3,7 земни радиуса, а температурата на повърхността ѝ е -226 ° C (47 K). Деветата планета трябва да има желязно ядро от създаването си преди 4,6 милиарда години, което все още се охлажда.
"Това означава, че излъчването на планетата трябва да е доминирано от охлаждането на ядрото ѝ, в противен случай температурата ѝ ще бъде само 10 Келвина", обяснява Естер Линдер - "вътрешната ѝ енергия е около 1000 пъти по-голяма от тази, която поглъща отвън". Ето защо, отразената слънчева светлина е само малка част от общото излъчване, което може да бъде открито. Това също така означава, че планетата излъчва много по-силно в инфрачервения спектър, отколкото във видимия.
Изчисленията показват, че Деветата планета ще има *магнитуд във видимия диапазон между 20 и 22, но в инфрачервения ще бъде далеч по-ярка - със звездна величина (магнитуд) + 11m.
*Магнитудът е мярка за яркостта на звездите или на други небесни обекти. На скалата на звездните величини, по-малките стойности съответстват на по-голяма яркост и обратно. Скалата на звездните величини е логаритмична. Ярките звезди условно се наричат звезди от 1-ва звездна величина. За пример магнутидът на Слънцето е -26,73, а на най-слабата наблюдаема звезда е 23,5. Сириус е със звездна величина -1.3
Учените препоръчват в такъв случай Деветата планета трябва да се търси с телескопи като Large Synoptic Survey Telescope, който тепърва предстои да се изгради в Чили.
R. Hurt (IPAC)
Още по темата

Космос
Какво може да се види в нощното небе през април 2016

Новини
Планетата X е виновна за масовите измирания на Земята, твърдят учени

Космос
Хипотеза: Слънцето е откраднало Деветата планета от друга звезда

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6
09.04 2016 в 16:24
5
08.04 2016 в 16:18
4
08.04 2016 в 14:47
Все едно де.
3
08.04 2016 в 14:39
2
08.04 2016 в 14:23
1
08.04 2016 в 12:55
Иначе - интересно какво ще излъчва в инфрачервената област тяло с температура 50К - максимумът идва около половин мм и е в радиовълните.
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката